Tady bydlí a trénují vycházející hvězdy esportu. Tým Sampi fotbalisty Jakuba Jankta ukázal herní dům za 30 milionů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

sampi_jankto4Story

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jakub Jankto postavil pro svůj esportový tým herní dům za 30 milionů korun

0Zobrazit komentáře

Malá obec Tuchoměřice nedaleko pražského letiště na první pohled životem zrovna nebují. Na dohled od pastviny s koňmi ale vzniká v posledních měsících projekt, který je na poli českého esportu ojedinělý. Je jím prvotřídní zázemí týmu Sampi, který chce z tuzemska konkurovat těm nejlepším hráčům ve videohrách na světě.

Celý projekt má pod palcem mladý fotbalista Jakub Jankto, jenž aktuálně hájí barvy italské Sampdorie. Vedle jeho hlavního sportu jsou pro něj videohry srdcovou záležitostí, které se sám věnuje odmala. Do rostoucího byznysu elektronických sportů tak neváhal prostřednictvím vlastního týmu investovat už desítky milionů korun.

Přesněji řečeno, investoval je do vily s užitnou plochou 538 metrů čtverečních, která je naplněna takřka vším, co si profesionální hráči videoher mohou přát. A kdyby dům náhodou dostatečně nevyčníval v ospalém městečku svou velikostí, stavba je ještě vylepšená velkým svítícím logem týmu na fasádě.

sampi9

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Obří vilu si tým Sampi vylepšil i vlastním svítícím logem

Za vstupem přitom vše vypadá jako ve velkém rodinném domě. Přicházíme v době, kdy zrovna okolo stolu společně obědvají hráči týmu Sampi. Většina z nich jsou náctiletí mladíci, kteří za sebou ještě nemají ani střední školu, a všichni se oslovují svými herními přezdívkami.

Nedaleko od jídelního stolu se rozkládá centrum celého domu. Před stěnou s týmovou grafikou je několik špičkových počítačových sestav, kde tým tráví podstatnou část dne a trénuje. V koutě se krčí tabule, na níž je náčrtek jedné z map ve hře Counter Strike: Global Offensive. Na ní hráči rozebírají s trenérem taktiku a jednotlivé pohyby. Přilehlou televizi pak používají na rozbor záznamů ze hry.

I esportovci musí být fit

V prosklené části přízemí je neméně důležitá součást celého herního domu – velmi slušně vybavené fitness centrum. Jankto jako profesionální fotbalista ví, že na fyzické kondici velmi záleží i u esportů. „Preferujeme, aby naši hráči docházeli i na jiné sporty,“ říká s tím, že kondici i stravu si u hráčů dobře hlídá.

Jednoduše řečeno – doby, kdy synonymem esportu byli obézní výrostci trávící za počítačem celý den, jsou nenávratně pryč. Ostatně i mezi esportovými hráči v týmu Sampi je několik členů, kteří kromě videoher tráví čas na fotbalových, florbalových nebo hokejbalových hřištích.

Patrovou část domu pak tvoří hlavně pokoje. V plánu je také výstavba vířivky, kterou zatím supluje nafukovací varianta. „A tady je srdce celého domu, náš internet,“ ukazuje na serverovou skříň plnou kabelů provozní šéf týmu Jakub Faul. Stabilně tu stahují data rychlostí 250 Mbps, hlavně kvůli tomu, že do Tuchoměřic budou teprve zavedeny optické kabely. Rychlost je to ale prý pro podávání profesionálních výkonů dostatečná.

Původně měl čtyřiadvacetiletý Jankto v plánu, že deset hráčů do domu ubytuje natrvalo. Od toho ale nakonec opustil. „Inspiroval jsem se u ostatních týmů. Kdybychom tady hráče zavřeli na 330 dní, tak se pozabíjejí. To by bylo jak reality show,“ vysvětluje a dokazuje, že se o dění ve svém esportovém týmu intenzivně zajímá.

Každý ze současných sedmnácti hráčů Sampi aktuálně tráví ve vile v Tuchoměřicích jeden týden v měsíci. Točí se v něm podle toho, na jakou hru se specializují, a realizační tým za nimi každý den dojíždí. Aktuálně ho tvoří provozní šéf, projektová manažerka, grafik a fitness trenér. V blízké době chce Jankto přidat i mentálního kouče, přičemž z plánů na vlastního kuchaře zatím sešlo.

Přestože se tak větší část z měsíce spoluhráči nesetkávají osobně, týdenní společné pobyty mají velký smysl. „Týden na bootcampu je víc než měsíc online. Lépe si vysvětlíme všechny chyby, které děláme,“ říká Martin „Pechyn“ Pechoušek, dvaadvacetiletý specialista na populární střílečku Counter Strike: Global Offensive.

sampi8

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jedna z nadějí týmu Sampi ze sekce CS:GO – Martin „Pechyn“ Pechoušek

V domě si nelze nevšimnout také početné sestavy fotoaparátů, stativů a světel. K esportu totiž neodmyslitelně patří i komunikace týmu navenek, a tak se v útrobách vily budou natáčet například videa ze zákulisí, které skončí na týmových sociálních sítích. Stejně zásadní je pro tým i streamování vlastních herních výkonů na platformě Twitch.

Z hráčů se tak postupně stávají tak trochu mimochodem rovněž influenceři. „Vytváření obsahu věnujeme opravdu hodně, třeba polovinu aktivního času,“ odhaduje Jakub Faul a dodává, že na této frontě má Sampi ještě co zlepšovat.

Investice a srdcová záležitost v jednom

Jakub Jankto říká, že Sampi je pro něj srdcová záležitost, druhým dechem však dodává, že velká investice se musí také nějak vrátit. V černých číslech zatím esportová organizace není, ale podle slov mladého fotbalisty zatím ani nechce být – raději na začátku investuje více peněz, aby později i více vydělávala.

„Sám to neberu tak, že bych investoval 30 milionů do Sampi. Sama o sobě ta částka vypadá sice jako obří, ale i kdyby se třeba s esportem cokoliv stalo, pořád budu mít nemovitost za 23 milionů,“ přemítá o své velké investici Jankto.

sampi1

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Hráči týmu Sampi mají k dispozici i profesionální fitness

Celý český esportový ekosystém je podle něj každopádně na dobré cestě – přibývají sponzoři, partneři a peníze do celého byznysu nalévají také sázkové kanceláře. „Jenom díky výhrám na turnajích se ale určitě do plusu nedostaneme. Do budoucna záleží hodně právě na partnerech,“ upřesňuje Jankto s tím, že peníze z výher hráčům z velké částí zůstávají.

Se světovou scénou tak nelze českou scénu podle odchovance pražské Slavie, který se už v 18 letech vydal hrát fotbal do Itálie, srovnávat ani po finanční stránce. Jako klíčovou věc k oné světovosti ale vidí jinou veličinu. „Mentalita hráčů. Myslím si, že podmínky tu již mají lepší než v mnohých velkých týmech. Teď už záleží na hráčích, jestli se budou zlepšovat,“ míní Jankto.

„Teď už záleží na hráčích, jestli se budou zlepšovat.“

Český fotbalový reprezentant by každopádně rád porovnával Sampi s největšími esportovými týmy světa. S tím se pojí i úplná profesionalizace a doplnění realizačního týmu o další experty a odborníky. Zejména profesionalizace ale zatím není i z důvodu mladšího věku hráčů a školní docházky úplně možná.

Sampi funguje už od roku 2018 a až do doby, než se začal tým setkávat v nové vile, probíhala naprostá většina jeho aktivit online. Přesto ale dokázal na esportové scéně prorazit. Mezi největší dosavadní úspěchy patří dvojnásobná výhra na mistrovství světa v NHL a taktéž první místo na světě v závodech Trackmania.

sampi5

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Část domu dekorují fotbalové dresy, které si Jakub Jankto přivezl z Itálie

Novým domem pro Sampi začala nová éra. Tým nepolevuje a dívá se dopředu na další turnaje. „Jsme přesvědčeni, že náš hráč Dominik ‚Seron‘ Čermák má na to vyhrát FIFA eWorld Cup, kde se ceny pohybují mezi 50 až 100 tisíci dolarů. To bude náš nejbližší cíl,“ říká ambiciózně Jankto.

Život esportových týmů v Česku

Stálou základnu v podobě vily srovnatelné velikosti má v Česku podle našich informací jen tým eSuba. Jelikož na české scéně působí už dlouhá léta, prošel ve svém zázemí několika fázemi. A vedle svého působiště postupně zvětšoval také realizační tým, do něhož již několik let patří i třeba zmíněný mentální a fyzický kouč.

„Nejprve jsem byli spoustu roků v pronajatých prostorech, celý loňský rok měli hráči vyčleněný prostor v našich kancelářích a od února provozujeme svůj vlastní gaming house o rozloze 600 metrů čtverečních přímo v Praze,“ upřesnil pro CzechCrunch CEO eSuby Ladislav Dyntar s tím, že stejně jako v případě Sampi se zde hráči střídají a nebydlí trvale.

aims-parma-nedved

Přečtěte si takéKreativní spolupráce lidí a strojů. Český startup AIMS API patří mezi nejlepší na světě ve výběru hudby pro filmyKreativní spolupráce lidí a strojů. Český startup AIMS API patří mezi nejlepší na světě ve výběru hudby pro filmy

Ostatní tuzemské esportové týmy řeší svá zázemí různě. Například hráči týmu Brute, do něhož investoval zakladatel agentury Socialsharks Petr Andrýsek, mohou využívat profesionální techniky, streamovací místnosti, menšího fitness, grilu nebo vířivky. Celé prostory navíc slouží i jako kanceláře podpůrného týmu. Na místo také dojíždí mentální kouč a fitness trenér.

„Variantu, že by hráči v gaming housu bydleli, neplánujeme, spousta velkých týmů od ní také opouští, protože trávit s těmi samými lidmi 24 hodin denně je na hlavu. Navíc člověk si takto zvykne docházet jako do práce a tak k tomu i přistupovat. Pokud v práci bydlí, má tendenci to brát více jako zábavu a v podstatě to flákat,“ vysvětluje pro CzechCrunch CEO týmu Brute Tomáš Müller.

brute_zazemi

Foto: Brute

Takto vypadá zázemí konkurečního týmu Brute

Podobně jako Brute přistupuje k podmínkám i tým Entropiq, do něhož investoval pokerový mistr Martin Kabrhel. Jeho hráči budou mít k dispozici velké kancelářské prostory s místem pro oddělené bootcampy, dvěma střižnami nebo amfiteátrem s plátnem pro rozbor zápasu.

„K dispozici týmu jsou kromě trenérů třeba mentální koučka, správci jednotlivých sekcí, player performance specialista, fyzioterapeut a finalizujeme spolupráci s nutričním specialistou,“ říká pro CzechCrunch výkonný šéf Entropiqu Ondřej Drebota.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym