Hýbejte se, meditujte a nechte si platit. Singapur bude finančně odměňovat aktivní uživatele Apple Watch

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

apple-watch-nike-running-woman-1

Foto: Apple

Singapur chce ve spolupráci s Applem svoje občany podněcovat ke sportu

0Zobrazit komentáře

Apple Watch si zpočátku nevysloužily mnoho chvály, protože firma prý tak docela nevěděla, co s nimi chce dělat. Od té doby ale uplynulo už několik let a nyní by nemohlo být jasnější, že jedním z hlavních cílů hodinek má být starat se o zdraví jejich majitelů. Podle Applu tak dalece přesahují funkci pouhého užitečného gadgetu. 

Ačkoliv výrobce můžeme jednoduše obvinit z chytrých marketingových snah, jiná situace nastává v případě nezávislých institucí, které Apple Watch také podporují. Napříč počáteční kritice ze strany lékařské komunity hodinky získaly už několik certifikací regulérního, ač základního medicínského přístroje. Nyní se k nim připojuje Singapur, který chce své obyvatele k nošení Apple Watch podnítit finančními odměnami.

Malý městský stát v jihovýchodní Asii se mnohým podle názvu ani polohy nespojí s příliš zajímavým místem, ve skutečnosti se mu však už několik let přezdívá „Silicon Valley Asie“. Jelikož má Singapur status nezávislého, neutrálního teritoria, jsou s ním ochotny spolupracovat jak Čína, tak Spojené státy. Znamená to například miliardové investice od firem jako Tencent, Alibaba nebo ByteDance.

singapore-pexels-timo-volz

Singapur je jednou ze světových kolébek moderních technologií

Technologická progresivnost Singapuru se pochopitelně výrazně promítá do jeho každodenního fungování a příklad toho zazněl také na úterní prezentaci Applu. Země se dočkala uznání od samotného Tima Cooka, když řekl, že má „jedno z nejlepších zdravotnictví na světě.“ Jako taková se stane první, která bude s americkým technologickým gigantem oficiálně spolupracovat.

V praxi to znamená, že Singapur nabídne finanční odměny svým občanům, kteří se zapojí do mnoha aktivit spojených se zdravím – od chození přes plavání a zajišťování kvalitního spánku až po vakcinaci a meditaci. Pokud si lidé budou chtít těmito zdraví prospěšnými činnostmi vydělat až 380 singapurských dolarů (přes 6 tisíc korun), budou k jejich sledování muset využít speciální software.

iphone-apple-watch

Foto: Apple

Aplikace LumiHealth na iPhonu

Aplikace s názvem LumiHealth bude od října dostupná pouze v App Storu a na Apple Watch. Vláda země tak své občany finančně odmění za nákup hodinek Applu a jejich používání ke zlepšení zdraví. Celý systém přitom bude poměrně komplexní, takže uživatelé se budou moci zapojovat například do pravidelných výzev od doktorů a odborníků na fitness. Program má běžet dva roky.

Vedle podpory monitorování svého fyzického stavu bude důležitým prvkem LumiHealth samozřejmě také soukromí. Apple říká, že vše bylo „navrženo se soukromím uživatelů a bezpečností v samotném jádru“. Stejně jako například u standardní aplikace Zdraví budou data uživatelů šifrována a nepůjde je použít k marketingovým účelům. Apple si vystačí s příjmy z prodejů Apple Watch, vláda státu zase s předpoklady snížených nákladů na zdravotní služby.

„I když se právě všichni po celém světě vypořádáváme s nemocí COVID-19, musíme i nadále investovat do naší budoucnosti. Nemůžeme přitom investovat lépe než do vlastního zdraví,“ řekl Heng Swee Keat, místopředseda vlády Singapuru. Jak poznamenává CNBC, loni země oznámila spolupráci s Fitbitem, který měl své fitness náramky poskytnout stovkám tisíc občanů.

Nejdůležitější přínos Applu pro lidstvo bude zdraví

Apple podobné iniciativy jako v Singapuru provozuje také v USA, ovšem jen na úrovni jednotlivých zdravotních pojišťoven. Jakýkoliv plošný program znemožňuje jak samotná velikost země, tak absence centralizovaného zdravotnictví. Do budoucna lze patrně očekávat, že se firma o něco takového jako v Singapuru pokusí i jinde. Na jednu stranu z toho má sama zisk, na stranu druhou může přímo přispívat ke zdravému životnímu stylu mnoha lidí.

Tim Cook na začátku minulého roku řekl, že nejdůležitějším přínosem Applu pro lidstvo bude zdraví. Ačkoliv Apple Watch ani další produkty firmy nemají na tento segment v technologickém světě zdaleka monopol, daří se jim skutečně přispívat. Cook se na prezentaci hodinek s novým senzorem pro měření okysličení krve nezapomněl podělit o příběhy několika lidí, kterým funkce jako měření tepu nebo EKG zachránily život.

tim-cook-apple

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel Applu

Apple se ale angažuje také v mnohem větší míře, když spolu s předními výzkumnými centry organizuje rozsáhlé studie zkoumající například srdeční arytmii. V současnosti v USA probíhají tři další zaměřující se na sluch, ženský menstruační cyklus a srdce a nyní firma představila další. 

Ve spolupráci s nemocnicí Mount Sinai v New Yorku se budou sledovat psychologické dopady COVID-19 na zdravotníky a proběhnou pokusy rozeznat nemoc dříve, než se objeví první symptomy. Nový program v Singapuru je tak jen jedním z mnoha způsobů, jakými se Apple snaží skutečně přispívat k lepšímu zdraví. Samozřejmě vždy bude otázkou, zda nemůže dělat více, ale zdá se, že o to neustále usiluje.