Reservio umožňuje objednání testu na COVID-19 online a bez čekání. Využívají ho největší nemocnice v Česku

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

reservio2

Foto: Oldřich Hrb

Zakladatelé Reservio František Mazuch a Boris Bošiak

0Zobrazit komentáře

Brněnský startup Reservio má za sebou měsíce jako na houpačce. Začátkem roku mu s rozjezdem pandemie koronaviru spadly příjmy na pětinu, aby se o pár měsíců později situace úplně otočila a vynesla firmě, jež vyvíjí online rezervační systém, rekordní čísla. Své služby navíc Reservio nabídlo zdarma zdravotnickým zařízením, které díky tomu řeší nejpalčivější problémy.

Aktuálně je takovým problémem v Česku testování na COVID-19. Jednotlivá odběrová místa zejména v posledních dnech, kdy se situace začala na území České republiky zhoršovat a začínají se znovu zavádět plošná opatření, praskají ve švech. A právě Reservio dokáže v těchto chvílích pomoci.

Nejčastěji se nechávají lidé otestovat na COVID-19 v případě, že někam cestují, protože potřebují potvrzení o tom, že virus v těle nemají. Zároveň se ale logicky nechávají vyšetřit i lidé s příznaky a mnoho dalších, například kvůli pracovním povinnostem, a tak jsou kapacity testování přeplněné.

„Bez objednání vyšetříme pouze pacienty s příznaky nemoci COVID-19, jako je horečka, dušnost a další, kteří mají žádanku od lékaře nebo od hygieny,“ potvrzuje nové pravidlo tisková mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová. Právě toto místo patří v testování mezi nejvytíženější a vzhledem ke skokovému nárůstu v zájmu o testy je možné, že k podobnému kroku sáhnou i další pracoviště.

reservio5

Foto: Reservio

Online rezervace na testování pomáhá i zdravotníkům

Nemocnice na Bulovce, Fakultní i vojenská nemocnice v Olomouci, ÚVN Praha, Fakultní nemocnice Brno, odběrová místa v Karlovarském kraji nebo síť soukromých laboratoří Agel proto využívají k jednoduššímu objednání a rezervaci zájemců služby brněnského startupu, který se je rozhodl během pandemie poskytnout zdravotnickými zařízením zcela zdarma.

„Naše data potvrzují, že počet vyšetřených na nákazu koronaviru v České republice stále roste. Počet zájemců se mezi červencem a srpnem zvýšil o 106 %, a ačkoli je tento měsíc teprve v polovině, už teď je jisté, že bude opět mnohonásobně vyšší. Většina nemocnic je na hranici svých kapacit,“ říká Boris Bošiak, spoluzakladatel a CEO společnosti Reservio.

Hlavním benefitem rezervace testu online je jednak větší pohodlí a jistota, že vás na odběrovém místě v daný moment skutečně přijmou, a také to, že minimalizuje shluky lidí v čekárnách, kteří aktuálně čekají klidně několik hodin. Výhodu to pak představuje i pro samotné zdravotníky, kteří vědí, jaký nápor mohou v danou chvíli očekávat.

Například Na Bulovce aktuálně nejsou schopní garantovat ani doručení výsledků do 48 hodin, což může být pro řadu lidí problematické. Objednání online tedy může celý proces významně zjednodušit pro všechny strany, avšak zároveň je problém, že lidé o tomto způsobu často nevědí, i kvůli špatné komunikaci ze strany nemocnic a dalších míst.

reservio4

Foto: Reservio

Rezervační systém Reservio funguje na webu i v mobilní aplikaci

„Online rezervaci využívá zatím zhruba 15 % testovaných napříč celou Českou republikou, což je vzhledem k nerovnoměrnosti vytížení jednotlivých center veliká škoda,“ přiznává Boris Bošiak. Veškerá testovací místa s možností online objednání lidé najdou zájemci jak v aplikaci Reservio, tak na webu.

Celkem už podle Bošiaka využívá služeb Reservia zdarma téměř tisícovka nejen zdravotnických zařízení v šesti zemích světa, přičemž v Česku to je zhruba 150 zařízení. „Nejedná se ale pouze o nemocnice, na jaře jsme například naše řešení poskytli školkám pro zápis dětí,“ dodává pro CzechCrunch Bošiak.

Běžně přitom Reservio využívají spíše malé a střední podniky, a to již ve více než 130 zemích světa. Mezi obvyklé klienty patří například beauty salony, kadeřnictví, sportovní trenéři či wellness. Právě tyto oblasti táhly rekordní měsíce, které brněnský startup registroval od května do července, kdy se globálně opatření proti koronaviru snižovala.

zemek

Přečtěte si takéKonat dobro a posouvat lidstvo. Jednadvacetiletý Jakub Zemek chce být druhým Čechem ve vesmíruKonat dobro a posouvat lidstvo. Jednadvacetiletý Jakub Zemek chce být druhým Čechem ve vesmíru

„Začátek koronaviru pro nás byl velmi těžký, v jistý moment nám propadly příjmy na 20 %. Se zlepšením situace v západní Evropě nastal zásadní obrat a od května do července jsme měli rekordní měsíce s průměrným 300% růstem nových zákazníků,“ popisuje pro CzechCrunch šéf Reservia s tím, že nyní sice opět očekává další propad, ale zároveň se nebojí, že by se měl opakovat jarní scénář.

„Většina zemí je jednotná v tom, že už nechce ekonomicky omezovat podnikatele a živnostníky. Naopak je digitalizace vítaným a nezbytným krokem. Věříme tedy, že se to poté opět obrátí k lepšímu,“ dodává Bošiak. Přes Reservio proběhne měsíčně průměrně 1,1 milionu rezervací, přičemž nejvíce profitabilním trhem je pro firmu aktuálně Francie, Brazílie, Itálie a Španělsko. V loňském roce Reservio s tržbami překonalo 20 milionů korun.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina