Větší klid na sjezdech i složitých křižovatkách. Populární navigace Waze konečně napoví, ve kterém pruhu jet

Filip HouskaFilip Houska

waze-lane3

Foto: CzechCrunch

Waze vám nově ukáže, do jakého pruhu se máte zařadit

0Zobrazit komentáře

Pokud pravidelně řídíte, nepochybně jste se už dostali do situací, kdy jste nevěděli, do jakého pruhu máte na víceproudých silnicích najet, abyste je mohli bezpečně opustit. Ostatně se tomu nelze divit – některá města mají cesty vyřešeny velmi specificky, což dělá problémy i zkušeným řidičům.

Možnost, jak těmto komplikacím alespoň zčásti předejít, se skrývá v navigacích, které máme ve svých telefonech nebo na palubovkách. Třeba takové Google Mapy už nabízí funkci, která vám ukazuje řazení pruhů a podle vaší trasy vám včas sdělí, kam se máte zařadit. Něco podobného mají i mapy od Applu.

Dalo by se čekat, že obdobnou funkci nabízí i Waze, jedna z nejrozšířenějších navigací na světě s více než 120 miliony měsíčně aktivních uživatelů. Aplikace však tuto možnost dosud oficiálně nenabízela, a to i přes fakt, že spadá pod Google, který ji ve svých mapách má. Teď se to ale mění.

waze-1

Foto: Waze

Včasné upozornění, kdy se máte zařadit do správného pruhu

Waze na své virtuální tiskové konferenci Waze On oznámil, že upozorňování na zařazení do správných pruhů se stává jednou z několika novinek, které oblíbená navigace v nejbližší době nabídne. Současně tím podporuje i snahy dobrovolníků, kteří na ní v rámci beta verze měsíce pracují.

Pokud se totiž podíváte do vybraných skupin na Facebooku, které komunity dobrovolných vývojářů a pomocníků sdružují, zjistíte, že se tam řazení do pruhů řeší už několik měsíců. Včetně možnosti hlasovat o nových křižovatkách a úsecích, u nichž by řidiči ocenili, kdyby jim správný směr Waze ukazovalo.

Zainteresovaní uživatelé tak patrně věděli, že se něco takového chystá, a proto nabídli pomocnou ruku. Nově tak budete mít opět o něco větší klid na dálnicích, rušných křižovatkách s oddělenými jízdními pruhy a dalších cestách, především na těch, které neznáte tak dokonale.

Celá funkce pak spočívá v zobrazování bílých šipek v horní liště včetně jedné či více zvýrazněných, které se objeví zhruba 500 metrů předtím, než budete muset z trasy odbočit. Zda bude novinka spolehlivá, ukáže čas a reakce řidičů. Kdyby ne, příslušní editoři se mohou starat o další změny.

Lepší plánování a další nálož drobností

Waze občas projde důležitými změnami, které z něj dělají ještě užitečnější nástroj pro řidiče. Loni v prosinci byla aplikace vybavena například upozorňováním na náledí nebo sněhové závěje, přičemž o dva měsíce předtím do ní byla implementována funkce pro hlášení o uzavírkách.

Jak prozradil produktový šéf Wazu Rapha Cohen, brzy do platformy dorazí i tzv. Trip Suggestions, které vytáhnou z vašich nedávných cest podstatná data (jako délku trasy, čas a další parametry) a vypočítají dobu, za kterou stihnete dojet třeba do práce nebo jiného místa, kam pravidelně jezdíte.

CPG_UBER_GREEN

Přečtěte si takéUber chce zásadně zezelenat. Jeho řidiči v USA, Kanadě a Evropě mají od roku 2030 jezdit jen s elektromobilyUber chce zásadně zezelenat. Jeho řidiči v USA, Kanadě a Evropě mají od roku 2030 jezdit jen s elektromobily

Důraz se klade také na zpřesňování očekávaných časů příjezdů (ETA) a vylepšování notifikací v případě důležitých zpráv. V neposlední řadě se Waze chce více zaměřovat i na tzv. carpooling, kdy více členů využívá jeden vůz, čímž se jak snižuje pravděpodobnost počtu nehod, tak se šetří životní prostředí, jelikož se na silnicích neobjevuje tolik vozů.

waze

V aplikaci Waze můžete nově upozornit na ledovku či neprohrnutou cestu

Diskuze (0)

Novinka

Anonym