Nedlužím náhodou státu? Nová služba z dílny Česko.Digital opět nahrazuje nedostatečnou státní komunikaci
Češi dluží státním institucím desítky miliard korun. Jen Ministerstvu financí a Ministerstvu práce a sociálních věcí je to 22 miliard, další peníze na zdravotním pojištění, za svozy odpadu, psa nebo dopravní přestupky. Všechny tyto peníze stát vymáhá, jenže mnohdy velice dlouho tak, že dlužník ani netuší, že by něco měl platit. Když to zjistí, už se v dluzích topí. Dobrovolníci z Česko.Digital proto spouští webovou aplikaci Nedlužím státu?, která by to chtěla změnit.
„Na různých konferencích je to nejčastější otázka, kterou dostávám: ‚Existuje rejstřík, kde bych mohl zjistit, jestli náhodou někde nedlužím?‘ Následuje vždycky poté, kdy posluchače vyděsím, jak snadno se mohou (i nevědomky) zadlužit. Bohužel pro ně nemám uspokojující odpověď,“ řekl už dříve autor myšlenky a zároveň šéf Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl.
Všechno na jednom místě? U státu těžko
Data, na kterých projekt stojí, jsou teoreticky dohledatelná. Jsou ale tak nepřehledná, že velká část dlužníků zůstává v nevědomosti. „Problém je v tom, že dnes jsou informace roztříštěné a je velmi těžké je dohledat, například najít formulář, vědět, kam ho poslat, zda se něco platí, jaké číslo účtu použít a tak dále. A toto u každé instituce zvlášť,“ uvádí Hábl.
Na webu Nedlužím státu? je přehledně všechno na jednom místě, lidskou řečí a doplněné zjednodušenými formuláři. Včetně návodu, jak na dluhy. Navíc projekt může značně ulehčit podnikatelům.
„Potřebují potvrzení o bezdlužnosti pro různé účely – například účast ve státních zakázkách. V takovém případě potřebují bezdlužnost u Finančního úřadu, Celní správy, ČSSZ a zdravotní pojišťovny. To je pro ně obrovská zátěž a sami volají po zjednodušení. Navíc každý ten doklad má platnost jen 30 dní, takže pokud se jim nepodaří získat jeden z dokladů včas, zbylé tři mezitím pozbudou platnosti a musí žádat a dokládat vše znovu,“ dodává Hábl.
Jednoduchou a instantní odpověď, jestli právě teď něco dlužím, sice nová služba zatím neposkytuje, ale chce k ní dospět. „Aby to tak fungovalo, je třeba, aby úřady měly nějaký rejstřík s veřejným přístupem a aby byly schopny přes rozhraní okamžitě odpovědět, zda nějaký dluh existuje. A bohužel ani toto na straně úřadů často nefunguje,“ říká Tomáš Walek, dobrovolník a koordinátor projektu v Česko.Digital.