Politici pod drobnohledem. Česko.Digital, Transparency a Hlídač státu spouští faktickou databázi Našipolitici.cz

Peter BrejčákPeter Brejčák

Jakub Nešetřil a Michal Bláha představují databázi Našipolitici.cz

0Zobrazit komentáře

Andrej Babiš je poslancem od roku 2013, premiérem od roku 2017 a mezi lety 2012 až 2018 sponzoroval stranu ANO v celkové výši 19 milionů korun, přičemž nejvyšší sponzorský dar byl ve výši 3 milionů korun. Miroslava Němcová je poslankyní od roku 1998, mezi roky 1994 a 2002 byla zastupitelkou města Žďár nad Sázavou, přičemž straně ODS, jíž je členkou, přispěla částkou ve výši 236 tisíc korun.

Tak může vypadat základní přehled informací o tuzemských politicích a nejvyšších ústavních činitelích České republiky v otevřené databázi Naši Politici, která dnes byla představena médiím v kavárně na pražském Malostranském náměstí – symbolicky jen pár minut pěšky od sídla Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu.

Cílem projektu, za nímž stojí protikorupční organizace Transparency International ve spolupráci s komunitou dobrovolníků Česko.Digital, kterou vede Jakub Nešetřil, a organizací Hlídač států Michala Bláhy, je přinést veřejnosti i médiím unikátní a faktický přehled o českých politicích.

nasipolitici

Profil v databázi Našipolitici.cz

Všechny informace pocházejí z veřejně dostupných zdrojů, projekt si totiž zakládá na otevřenosti dat a jejich ověřitelnosti. U jakékoliv informace je proto možné dohledat její zdroj. Jako open-source je otevřený také celý zdrojový kód, do rozvoje projektu se tak mohou zapojit i dobrovolníci z řad veřejnosti.

„Chtěli jsme vytvořit místo, kde se budou moci občané, novináři i sami politici dozvědět fakta o našich volených zástupcích, o jejich politických rolích, majetkových vazbách, rizicích a výhodách, nebo mediálním pokrytí,“ vysvětluje Milan Eibl, vedoucí analytik Transparency International, co vše je možné najít v profilu politika, a zdůrazňuje, že všechny informace jsou bez emočního zatížení.

Databáze všech politiků – současných i bývalých

Databáze obsahuje téměř 300 profilů aktuálního složení Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR včetně jednotlivých členů vlády, které byly ručně verifikovány. K dispozici je i dalších přibližně tři tisíce profilů, u kterých však zatím verifikace probíhá a mohou tak obsahovat nepřesné nebo neaktualizované informace.

Cílem je totiž obsáhnout úplně všechny politiky – od celostátních po komunální, a to jak současné, tak bývalé. S blížícími se podzimními krajskými a senátními volbami bude databáze v průběhu léta rozšířena o další stovky zkontrolovaných profilů krajských politiků. Do budoucna mají tvůrci Naši Politici v plánu nástroj rozšiřovat o nové datové zdroje, údaje ze státních databází či hlášení veřejnosti, pokud narazí na chybu nebo nepřesnosti.

„Internet a sociální sítě jsou plné dezinformací a navoněných PR textů o politicích. Nic takového na Nasipolitici.cz nenajdete. Vše stavíme na faktech a dohledatelných, ověřených informacích. Budeme rádi, pokud se z projektu stane zdroj, ze kterého budou moci čerpat nejen občané, ale i média,“ doplňuje David Kotora, manažer komunikace Transparency International.

jakub-nesetril

Foto: Česko.Digital

Jakub Nešetřil, zakladatel iniciativy Česko.Digital

Základ projektu přitom vznikl už v roce 2008, kdy občanské sdružení Naši politici spustilo a vytvářelo databázi s využitím otevřených zdrojů ručně. Po deseti letech však organizace činnost ukončila a všechna data předala Transaprency International.

Protikorupční neziskovka se pak rozhodla projekt adaptovat a rozšířit. Organizace oslovila partnery z Česko.Digital, které v té době ještě ani formálně neexistovalo, a z Hlídače státu. Cílem bylo nalézt řešení, aby práce s daty neprobíhala ručně, ale co nejvíc strojově s použitím algoritmů, a tím byla je zaručena vyšší aktuálnost databáze. Datové sady zároveň projektu poskytli také fact-checkeři z projektu Demagog, kteří nově spolupracují také s Facebookem.

„Je důležité, abychom volili na základě předchozích zkušeností, ne budoucích slibů.“

„Je důležité, abychom volili na základě předchozích zkušeností, ne budoucích slibů. Shrnout ale pro sebe informace o politikovi z předchozích volebních období je těžké. Mám proto radost z toho, že se nám podařilo pomoci Transparency International vzít velký a ambiciózní projekt databáze českých politiků a jejich aktivity a najít pro něj řešení,“ říká Jakub Nešetřil, zakladatel komunity Česko.Digital sdružující na 2 500 dobrovolníků, který teď projekt předává plně do rukou Transparency.

„Naši Politici je projekt, který je naším velmi přirozeným partnerem ve zvyšování transparentnosti českého státu a politiky. Jsme velmi rádi, že jsme pomohli s jeho zrodem jak technologicky, tak sdílením a ověřováním dat. Dnešní start je jen začátkem naší dlouhodobé spolupráce s Transparency International na tomto projektu,“ doplňuje Michal Bláha, zakladatel Hlídače státu.