V Česku budou příští rok tisíce výdejních boxů. Balíkobot je chce propojit, aby do nich mohli zásilky posílat všichni

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

folprecht-balikobot2

Foto: Balíkobot

David Folprecht, spolumajitel Balíkobot.cz

0Zobrazit komentáře

Při nákupu v e-shopech si již mnoho z nás zvyklo, že místo doručení až domů si raději vybereme výdejní box, kde si můžeme zásilku vyzvednout de facto kdykoliv. Velké výdejní skříně s desítkami schránek v Česku staví Alza, Mall, Pilulka, Rohlík či Zásilkovna a další hráči se na to chystají. A služba Balíkobot by je všechny ráda propojila.

Už dlouho se o tom v zákulisí tuzemského e-commerce trhu mluví. Dosud byla praxe taková, že většina firem stavěla výdejní boxy výhradně pro své potřeby. Zpočátku to bylo logické, ale jak jich je stále víc a mezi zákazníky je tato forma doručení stále populárnější, dává smysl začít spolupracovat.

Ledy jako první prolomily Alza a Zásilkovna. Největší český e-shop své Alza Boxy dal k dispozici s tím, že si lidé mohou při využití Zásilkovny poslat balík nejen na jedno z tisíce jejích výdejních míst, ale také právě do nejbližšího Alza Boxu. V budoucnu by takto provázaných e-shopů a služeb mohlo být mnohem více, a to dokonce i těch, které vlastní výdejní boxy vůbec nemají a ani mít nebudou.

S řešením přichází technologická firma Balíkobot.cz, přes kterou technicky projde zhruba desetina všech balíků v Česku, a tak má o tom, jak tuzemská logistika a nákupy v e-shopech fungují, velmi dobrý přehled. Nová služba Lockers.ai by měla umožnit zákazníkům využít různých výdejních boxů od různých provozovatelů v kombinaci s běžnými dopravci.

zasilovna-zbox2-min

Foto: Zásilkovna

Výdejní místo Z-Box od Zásilkovny

„Na českém trhu je přes 40 tisíc e-shopů, desítky různých dopravců a přes 600 automatických výdejních boxů na zásilky. Téměř všechny boxy trpí neoptimálním vytížením, a to se chystá v následujících letech masivní nárůst tisíců výdejních boxů,“ říká David Folprecht, spolumajitel Balíkobot.cz. Ten proto přichází s novou službou, která má být výhodná pro všechny účastníky.

Trh s výdejními boxy se po zahřívacích letech začíná skutečně rozjíždět ve velkém. Aktuálně by mělo být v Česku bezobslužných výdejních skříní několik stovek, přičemž na příští rok se podle aktuálních plánů jednotlivých hráčů odhaduje, že by jich mohlo být kolem dvou a půl tisíce. V Lockers.ai proto kolem nich chtějí vybudovat ekosystém, z něhož budou benefitovat všechny strany.

Zákazníci internetových obchodů získají přístup k velkému množství nových výdejních boxů ve svém regionu, dopravci ušetří na poslední míli a provozovatel boxu bude profitovat z větší vytíženosti svého boxu, když do něj nechává posílat balíky i další hráče. Výsledkem by tak mohlo být, že si nákup z Alzy budete moci poslat klidně do Mall Boxu, pokud je pro vás dostupnější.

Ve službě Lockers.ai půjde v principu o podobné propojení, jaké na trhu dlouhodobě zajišťuje samotný Balíkobot. Ten pomáhá firmám s rychlejší expedicí zásilek tím, že se napojuje na více než 27 dopravců, a měsíčně pomáhá expedovat přes 1,5 milionu zásilek a více než 200 tisíc palet. Denně přitom služeb Balíkobotu využívá přes dva tisíce firem v Česku a na Slovensku.

alzabox

Foto: Alza

Výdejní schránky AlzaBox

I s ohledem na svou historii a otevřenou spolupráci se všemi hráči na logistickém a e-commerce trhu Balíkobot věří, že dokáže většinu firem dostat pod jednu střechu i v rámci výdejních boxů. Pomoci by v tom měl i trend ještě rychlejšího přesunu obchodníků na internet v důsledku koronavirové pandemie a tlak ze strany zákazníků, kteří výdejní boxy využívají stále více.

„Výdejní boxy jsou celosvětový trend a současná pandemie jejich rozšíření nahrává. Je ohroženo mnoho klasických výdejních míst kvůli uzavírání a změnám ekonomiky. Balík ze samoobslužného boxu si můžete vyzvednout většinou 7 dní v týdnu, 24 hodin denně a bez kontaktu s obsluhou. Není reálné, aby každý obchodník a dopravce měl všude své boxy,“ říká ředitel projektu Lockers.ai Martin Coufal.

jan-lukacevic

Přečtěte si takéVybírá miliony pro lékaře a teď je v prestižním výběru mladých lídrů. Vědec Jan Lukačevič bude radit šéfovi NATOVybírá miliony pro lékaře a teď je v prestižním výběru mladých lídrů. Vědec Jan Lukačevič bude radit šéfovi NATO

„Jediná a správná cesta je spolupráce a agregace všech hráčů na trhu do jedné informační platformy. Shodně jako to dělá Balíkobot.cz již roky na trhu logistiky,“ dodává Coufal. Aktuálně je celý projekt v počáteční fázi s tím, že se ladí technologické řešení i byznys model a začíná se jednat s prvními potenciálními partnery. Ti budou jak z řad logistických hráčů, tak e-shopů i dalších firem, ať už své výdejní boxy mají, nebo ne.

„V současné době probíhá jednání se všemi významnými přepravci, tak provozovateli boxů z řad přepravců, obchodníků nebo specialistů jen na boxy. S některými již máme kontrakty, ale máme s provozovateli dohodu, že po dobu interního testování nebudeme komentovat jejich zapojení,“ potvrzuje pro CzechCrunch Martin Kasa, který je spoluzakladatelem internetové lékárny Pilulka.cz i právě Balíkobotu.