Z výšin přímo k zemi. General Motors vycouval z investice do automobilky Nikola a její akcie střemhlavě klesají

nikola_tre3

Foto: Nikola

Chystaný elektrický tahač Nikola Tre

0Zobrazit komentáře

Kdo si v létě nakoupil akcie automobilky Nikola s představou, že budou svou cenu násobit stejně efektivně jako akcie Tesly, nejspíše je teď hodně rozmrzelý. Nikola totiž za posledních pár měsíců nabrala opačný kurz a místo k nebeským výšinám zamířila přímo k zemi. A to celkem tvrdě.

Na vině je především série obvinění, podle kterých automobilka významným způsobem klamala investory i veřejnost, což rozpoutalo lavinu nepříjemných událostí. Ty nejprve zapříčinily mimo jiné odvolání jejího šéfa a zakladatele Trevora Miltona a nyní Nikola schytala další ránu. Svá záda jí ukázala automobilka General Motors (GM).

Americký automobilový gigant měl původně do celého podniku přinést investici ve výši dvou miliard dolarů. Také se měl podílet na výrobě vodíkového pick-upu Badger, o kterém se tak hojně mluvilo. Jenže tyto plány jsou pryč a projekt Badger nakonec vůbec nebude realizován. Rivian, Hummer a další výrobci excentrických pick-upů si tak mohou odškrtnout velkého rivala.

nikola-badger

Foto: Nikola

Elektrický pick-up Nikola Badger

General Motors současně nechce ani původně domluvený jedenáctiprocentní podíl. Namísto toho Nikole poskytne pouze technologii vodíkových článků Hydrotec, které by mladá automobilka, jež na vodíku a jedinečné vodíkové technologii budoucnosti postavila celé své PR, mohla využívat ve svých tahačích.

Jenže Badger ani miliardové investice nejsou to jediné, o co Nikola přichází. Události se značně podepsaly i na důvěře, kterou k Nikole chovají akcionáři. Ti se podle informací z posledního podání na americkou Komisi pro cenné papíry a burzu (SEC) zbavili již 53 390 000 kusů akcií, což nasvědčuje jedinému – odchodu klíčových investorů.

Na takto masivní výprodej akcií samozřejmě reaguje i jejich cena, která se během dnešního dne propadla již o téměř 25 procent. Tržní hodnota tak aktuálně činí 8 miliard dolarů, zatímco v červnu to byl zhruba trojnásobek. Predikovat její budoucí vývoj by patrně bylo věštění z křišťálové koule, nicméně podle zmíněných informací nevypadá situace pro Nikolu vůbec dobře.

Jediné, co jí může nyní pomoci, je nedávno představená strategie pro budoucí postup. Ta se opírá především o 900 milionů dolarů, které má Nikola na účtech a měly by jí vystačit zhruba na dva roky, během nichž musí najít cestu k profitu. V opačném případě se Nikola stane skvělým odstrašujícím příkladem toho, že i malý „podvůdek“ může skončit katastrofou, zejména pokud jde o vodík.