Impérium Marka Zuckerberga pod tlakem. Americké úřady žalují Facebook a chtějí od něj zpětně oddělit WhatsApp a Instagram
Facebook bude čelit novému tlaku od úřadů. Americká Federální obchodní komise (FTC) a 48 států a teritorií USA obviňují společnost Marka Zuckerberga z monopolních praktik. Dvě velké žaloby podané ve středu se soustředí hlavně na minulé akvizice Facebooku, především aplikací Instagram a WhatsApp. Úřady mohou dokonce požadovat jejich zpětné oddělení od sociálního impéria.
Federální obchodní komise tvrdí, že Facebook využil nelegálních praktik, aby si udržel monopol na trhu, když kupoval právě Instagram a WhatsApp. Považuje také ze nelegální, že Zuckerberg koupil obě sítě údajně pouze proto, že pro jeho vlastní firmu představovaly konkurenci.
„Po více než dekádu Facebook využíval svoji dominanci a monopol. Implementoval strategii ‚koupit, nebo zničit‘. To vše na úkor uživatelů,“ řekla na tiskové konferenci newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová. Jak uvádí magazín Cnet, žaloby pracují s premisou, že uživatelé byli poškozeni Facebookem proto, že snížil jejich možnost výběru sociální sítě a taktéž jim neumožnil přesunout svá data na jinou platformu.
Kromě zpětného oddělení WhatsAppu a Instagramu také FTC a 48 států a teritorií včetně Washingtonu D.C. žádají, aby Facebook do budoucna musel uvědomit soudy při jakékoliv akvizici v hodnotě vyšší než 10 milionů dolarů. Pro srovnání doplňme, že Instagram kupoval Facebook za jednu miliardu dolarů, WhatsApp dokonce za 19 miliard.
Úřady na první pohled vznáší celkem logické argumenty, které ovšem nejsou ničím nové. Ostatně novináři, jako je Steven Levy nebo Sarah Frier, ve svých knihách o Facebooku a Instagramu jen letos podrobně popsali atmosféru v týmu Marka Zuckerberga v době daných akvizic.
Ze shromážděných důkazů je patrné, že zakladatel Facebooku viděl v obou diskutovaných aplikacích hrozbu. Zuckerberg několikrát demonstroval svou taktiku „koupit, nebo okopírovat“ (třeba poté, co se neúspěšně pokoušel koupit Snapchat, aby následně okopíroval jeho funkci Stories). Zuckerberg na kritiku obvykle odpovídá slovy, že pod jeho křídly mohly dané aplikace dále růst.
FTC už jednou rozhodla. Opačně
Facebook má ovšem v novém sporu neoddiskutovatelnou výhodu. Ta má podobu času a už jednou platných rozhodnutí. Instagram skončil v rukou Facebooku v roce 2012, WhatsApp o dva roky později. Americká Federální obchodní komise přitom obě akvizice revidovala a povolila je.
„Ten nejdůležitější fakt v tomto případě je, že (Federální obchodní) komise nezmiňuje 53stránkový dokument, který už jednou obě akvizice schválil,“ říká v reakci hlavní právnička Facebooku Jennifer Newsteadová. Žalobu nazvala pokusem o revizi historie a tvrdí, že nyní už si žádná americká firma nemůže být jistá, že je jakýkoliv obchod finální.