Investoři z Redditu dál nabourávají Wall Street. Síť multikin AMC nečekaně nabrala stovky milionů dolarů a odvrátila krach

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Síť multikin AMC

0Zobrazit komentáře

Události posledního týdne na americké Wall Street nabouraly zvyklosti, které ve finančním světě trvaly dlouhá desetiletí. Proti sobě se postavily velké fondy a davy drobných investorů. Prudké pohyby akcií už mají reálné důsledky a největší světová síť multikin AMC Theatres, která byla ještě před týdnem na pokraji bankrotu, teď díky nabrání nového kapitálu smazala obří dluhy.

Stalo se tak v důsledku souboje, který probíhá na několika frontách mezi mocnými hedgeovými fondy a organizovanými malými investory z internetových fór, jako je WallStreetBets na Redditu, kteří využívají mimo jiné investiční platformy Robinhood.

Příběh začal u sítě kamenných herních obchodů GameStop, které – stejně jako AMC – nemají v pandemické době na růžích ustláno. Fondy dlouhodobě sázely na to, že cena jejich akcií bude klesat (používaly k tomu taktiku tzv. shortování, respektive krátké pozice), aby vzápětí na transakci vydělaly.

Jenže drobní investoři z Redditu uspořádali proti velkým fondům z Wall Street revoltu. Místo toho, aby cena akcií GameStopu klesala, díky jejich hromadným nákupům vystřelila z nižších desítek dolarů až k pěti stům. Hedgeové fondy tak začaly ztrácet miliardy dolarů a jeden z nich, Melvil Capital, museli před krachem zachránit až konkurenti.

snimek-obrazovky-2021-01-31-v-20-16-31

Foto: Google

Vývoj akcií AMC v posledním týdnu

Stejný postup jako u GameStopu zopakovali malí investoři i u dalších firem včetně řetězce AMC Theatres. Ten vlastní více než deset tisíc filmových sálů ve zhruba tisícovce multikin v Evropě a USA a jeho obrat činil v roce 2018 5,4 miliardy dolarů, jenže koronavirová pandemie ho srazila na kolena. Několik měsíců tak byla na stole otázka, zda AMC, založené v roce 1920, po více než sto letech nezkrachuje.

Akcie této tradiční firmy se ještě začátkem roku prodávaly za cenu kolem dvou dolarů. Ve středu ovšem vyrostly na cenu přesahující dvacet dolarů, a to právě po nájezdu investorů z online fór. Nic racionálního za tím nehledejte – žádné dobré zprávy ze světa multikin za tímto závratným růstem nestojí a lidé rozhodně nezačali masivně nabíhat do kinosálů. Jedinou motivací je ukázka síly dobře organizovaných drobných investorů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Růst akcií byl naopak zcela odtržený od reality, tudíž je takové investování vysoce riskantní a náchylné k výkyvům. Nad událostmi z dalších dnů lze snad už jen kroutit hlavou. AMC Theaters totiž dokázalo radikálně otočit svou finanční situaci a nejen, že vymazalo svůj obří dluh ve výši 600 milionů dolarů (12,8 miliardy korun), ale na burze získalo 917 milionů dolarů (19,6 miliardy korun) v novém kapitálu.

„Jakékoliv diskuze o okamžitém krachu AMC jsou tímto shozeny ze stolu,“ řekl v tiskové zprávě generální šéf AMC Adam Aron. „Ještě před týdnem by nebylo vůbec šílené si myslet, že tato firma je v koncích. Teď je docela možné, že přežije, bude prosperovat a promítat filmy po další dekády,“ napsal pro Bloomberg finanční analytik Matt Levine.

Jak k tak zásadnímu obratu došlo?

Finanční situace AMC Theatres se obrátila díky několika separátním transakcím. Dluh ve výši 600 milionů mělo filmové impérium ve formě dluhopisů, a to vůči investiční společnosti Silver Lake. Kvůli krizi způsobené pandemií je ovšem nemohlo AMC splatit, a tak se Silver Lake rozhodl dluh ve středu vyměnit za akcie firmy, které v té době rapidně zdražovaly. Již ve čtvrtek je prodal za 713 milionů dolarů.

Výsledek? Silver Lake si přišel na víc než 100 milionů v profitu a AMC si odmazalo gigantický dluh. Už to bylo pro firmu pod vedením Adama Arona velkým uvolněním, ovšem na pobláznění malých investorů ještě vzápětí i vydělala. Vydala totiž i nové akcie a díky jejich prodeji přiteklo dalších 506 milionů dolarů.

Zbylých 411 milionů dolarů AMC získalo pomocí půjček a dluhopisů, které bude muset splatit do poloviny roku 2023. Dohromady tak má oněch 917 milionů dolarů. AMC tedy získává finance, které mu pomohou překlenout minimálně několik příštích měsíců, v nichž kvůli koronavirové pandemii nejspíš příliš nevydělá.

branislav-sotak

Přečtěte si takéProč investoři z Redditu revoltují proti Wall Street a ženou vzhůru akcie GameStopu? Fascinující dění očima analytika z PatrieProč investoři z Redditu revoltují proti Wall Street a ženou vzhůru akcie GameStopu? Fascinující dění očima analytika z Patrie

Drobní, ovšem dobře organizovaní investoři z internetových fór nadále pokračují v tlaku vůči velkým hedgeovým fondům. Akcie firem jako GameStop, AMC, Nokia nebo Blackberry nakupují a i přes velký růst je zatím neprodávají. Když následně velké fondy nevydrží tlak, snaží se kompenzovat svou ztrátu a akcie stejných firem naopak začnou nakupovat, přestože předtím sázely na jejich pokles.

Tomuto mechanismu se ve finanční terminologii říká short squeeze. Výsledkem je, že cena akcií vystoupá ještě výš a malí investoři tak mohou vydělat na úkor jinak mocných a velkých fondů.

Investiční platforma Robinhood i mnohé další na situaci reagují tím, že regulují možnost nákupu akcií těchto firem. Za to si už ovšem vysloužily žalobu, protože hedgeové fondy mohou nadále se svými pozicemi volně obchodovat. O celou kauzu, která postavila světové investiční trhy na nohy, se začaly zajímat i americké úřady.

Soukromí je stejně zásadní jako klimatické změny, říká Tim Cook. Podle šéfa Applu je to téma století

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

tim-cook-apple

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel Applu

0Zobrazit komentáře

Prezentace Applu mají už mnohaletou historii segmentů, které nemluví o atraktivních nových funkcích nebo estetice zařízení. Jejich jediným účelem je zmínit, že představené produkty jsou ekologicky nezávadné a uživatelé se na ně mohou spolehnout s bezpečností svých dat. V poslední době se z podobných segmentů stal tak trochu trend, Apple je ale v mnoha ohledech nejdále.

Samozřejmě není zdaleka dokonalý. Čas od času se objeví bezpečnostní díra nebo podivná praktika jako nahrávání pokynů Siri, ekologická stopa sluchátek AirPods je zneklidňující a uživatel si ve svém zařízení s nakousnutým jablkem v logu prakticky nevymění ani baterii. Přesto si Apple v obou směrech neustále klade nové ambiciózní cíle a z většiny se mu je daří naplňovat.

Není tedy prázdným výrokem, když Tim Cook označí soukromí a klimatické změny za hlavní problémy století, jako to udělal v rozhovoru pro Fast Company. Magazín si s ním povídal krátce poté, co šéf dvoubilionové firmy zahájil proslovem panelovou diskuzi na konferenci Computers, Privacy & Data Protection. Ta se konala 28. ledna, tedy na mezinárodní Den ochrany osobních údajů.

Nezájem o data uživatelů

Cookova společnost je dlouhodobě jediným z technologických gigantů, jehož byznys nestojí na sběru dat o uživatelích. Naopak se mu snaží předcházet nejen u vlastních produktů, ale přichází také s nástroji pro potlačování sledování lidí ze strany jiných firem. Kvůli tomu, že chce dávat uživatelům na výběr, zda chtějí informace o používání sdílet s vývojáři, Apple kritizuje například Facebook, který by kvůli tomu mohl přijít o velkou část svých příjmů. A s ním prý i mnoho dalších byznysů.

tim-cook-mark-zuckerberg-2

Foto: Facebook/ICDPP/CC

Facebooku letos kvůli důrazu Applu na soukromí hrozí ztráta velké části příjmů

Apple na druhou stranu považuje rozhodování uživatelů o jejich datech za zcela zásadní a soukromí označuje za jedno ze základních lidských práv. „Myslím, že soukromí je jedno z hlavních témat století,“ řekl Cook. „Spolu s klimatickými změnami je to obrovská věc. K obojímu by se podle toho mělo přistupovat, měli bychom to hloubkově promýšlet, rozhodnout, jak tyhle věci můžeme zlepšit a jak příští generaci zanechat něco mnohem lepšího, než je současná situace.“ 

Cook dokonce pokračoval přímým srovnáním obou problémů. Narušování soukromí je podle něj blízko katastrofám vycházejícím z globálního oteplování způsobeného lidskou činností. Velmi se tak obává například některých snah o oslabení end-to-end šifrování, které umožňuje data přečíst jen dvěma stranám, jež si je vyměňují. „Trápí mě, když se to kdokoliv snaží nějakým způsobem omezit nebo prolomit,“ poznamenal.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Problém ovšem stále existuje i na straně samotných uživatelů. Nemají co skrývat, tak proč by jim vadil nějaký sběr dat, říkají mnozí z nich. Podle ředitele Applu si neuvědomují, že přes takové řeči budou mít nejspíš dříve nebo později tendenci k autocenzuře. „Snažím se lidem vnuknout myšlenku světa, kde vědí, že jsou pořád sledování. Jak se změní jejich chování?“ navrhuje Cook.

„Myslím, že když se o tom většina lidí takto zamyslí, rychle si začnou říkat ‚Co vlastně hledám? Hledám tohle a tohle. Nechci, aby to někdo věděl, jenom mě zajímá, o co jde a tak‘,“ popisuje jako velký zastánce soukromí. Jelikož si ho lidé budou chtít instinktivně nějak zachovat, budou se neustále více a více omezovat. „Tohle není svět, k jakému by měl kdokoliv z nás směřovat,“ poznamenává ředitel jedné z nevlivnějších společností světa.

t2-chip-apple-encryption-ifixit

Foto: Apple

Šifrovací klíče jsou v novějších zařízeních Applu uloženy v dedikovaném čipu T2

Jak jsme mohli vidět už mnohokrát, v soukromí na internetu navíc zdaleka nejde jen o to, co jsme si zrovna pustili nebo koupili. Dostatečné množství podobných informací o lidech slouží k budování politických kampaní a v horších případech ke zneklidňující míře manipulace. Celý systém přitom nemusí mít nekalé záměry, ale jen uživatelům servírovat více toho, na co jednou reagovali. Třeba konspiračních teorií.

Cook v tomto kontextu poměrně otevřeně zmínil roli velkých sběratelů dat v radikalizaci lidí a nedávných útocích na americký Kongres. Modely pro cílení reklamy mohou stejně efektivně fungovat i při šíření extremismu. „Technologie lze využít k posílení nebo organizaci. Mohou také posloužit k manipulaci myšlení lidí,“ varoval Cook. Vzápětí apeloval na snahu se z proběhlých událostí poučit a zjistit, jak něčemu podobnému do budoucna předejít.

branislav-sotak

Přečtěte si takéProč investoři z Redditu revoltují proti Wall Street a ženou vzhůru akcie GameStopu? Fascinující dění očima analytika z PatrieProč investoři z Redditu revoltují proti Wall Street a ženou vzhůru akcie GameStopu? Fascinující dění očima analytika z Patrie

Musí podle něj vzniknout kategorie etického sběru dat. Totéž platí pro umělou inteligenci, další technologii s velkým vlivem na společnost. Obojí se může snadno stát nástrojem pro špatné cíle, což nezřídka už dávno platí. V příspěvku na konferenci o soukromí proto Cook opět zmínil rozvíjející se nový průmysl sběru dat, před kterým varoval už před lety.

Naneštěstí se od té doby situace spíše zhoršila. Přesto – minimálně podle šéfa Applu – je prostor pro optimismus. Vyzdvihuje například evropské GDPR, které má být skvělým základem a inspirací pro zákonodárce v USA. V obecnějším měřítku pak za relevantní považuje čtyři pilíře soukromí v Applu: minimalizaci dat, jejich zpracování přímo v zařízení, transparentnost a bezpečnost.

apple-tim-cook-boxed

Foto: Apple

Šéf Applu Tim Cook

roger-federer-mvp-xy

Přečtěte si takéFederer vydělává víc než kdykoli dřív. Jackpotem byly botyHodinky, auta a hlavně tenisky On. Federer už je dolarovým miliardářem, mimo kurt si vydělal 10krát víc

Stále výrazněji otázku soukromí na internetu vnímá i široká veřejnost. Naposledy se to ukázalo jen před pár týdny, když miliony lidí polekaly změny podmínek WhatsAppu a zahltily servery bezpečnějších komunikačních aplikací. Nedlouho na to pak anonymní vyhledávač DuckDuckGo bořil rekordy ve vyhledávání a dostal se do mainstreamu, byť stále výrazně kulhá za Googlem, který drží dominantní pozici.

V obou případech se jedná o příklady uživatelů hledajících více soukromé alternativy na jinak silně monopolizovaném trhu ovládaném velkými korporacemi. Ačkoliv zde, stejně jako u na počátku zmíněné ekologie, může hrát velmi pozitivní roli decentralizace řešení, bilionové firmy mají stále zásadní slovo. Proto je důležité, že jedním z největších zastánců soukromí je právě ředitel jedné z nich.