Na Mezinárodní vesmírnou stanici zamíří první turistická mise. Osm nocí stojí přes miliardu korun
Vesmírný turismus je opět o krok blíže k realitě. Společnost Axiom Space oznámila složení historicky první, plně soukromé vesmírné posádky. Čtveřice podnikatelů a investorů se za pomocí lodě Crew Dragon od SpaceX podívají na osm dní na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Za unikátní zážitek a příležitost stát se prvními vesmírnými turisty zaplatí pořádně tučnou částku.
Velitelem mise bude americko-španělský podnikatel Michael López-Alegría, který není vesmírem zcela nepolíben – jde o bývalého astronauta NASA s bohatou zkušeností z pěti misí. Jeho pravou rukou bude podnikatel a aktivista Larry Connor. Tomu už je 71 let, a tak by se po legendárním astronautovi Johnu Glennovi stal druhým nejstarším člověkem ve vesmíru.
Posádku doplní kanadský investor a filantrop Mark Pathy a bývalý izraelský testovací pilot, investor a filantrop Eytan Stibbe. Každý z nich přitom za celou cestu včetně všech nákladů okolo a tréninku neváhal zaplatit astronomických 55 milionů dolarů, v přepočtu necelých 1,2 miliardy korun.
„Vím, že bezprostřední zážitek z vesmíru je pro lidi intenzivní a pohání je k tomu, aby přispěli ke smysluplnému pokroku, jakmile se vrátí zpět na Zemi. Těším se na vedení této posádky,“ říká López-Alegría.
K letu posádka využije raketu Falcon 9 a loď Crew Dragon od společnosti SpaceX, a pokud vše půjde podle plánu, z floridského mysu Canaveral odstartuje historická mise za rok, v lednu 2022. Na Mezinárodní vesmírnou stanici, vznášející se zhruba 400 kilometrů nad Zemí, poletí dva dny a dalších osm jich stráví na místě.
Na ISS bude plno
Bydlet a pohybovat se bude posádka hlavně v americkém modulu. Protože ale ve stejnou dobu budou s největší pravděpodobností na palubě i profesionální astronauti, vesmírní turisté se budou muset spokojit s menším pohodlím. ISS například není vybavena dostatkem plnohodnotných spánkových kójí.
Michael López-Alegría se těší i tak. „Spát ve stavu beztíže je prakticky všude stejné, stačí zavřít oči,“ řekl pro magazín The Verge. I přesto, že na stanici budou navíc, práce se pro ně rozhodně najde, a tak má posádka v plánu zapojit se do provádění vědeckých experimentů.