Japonský miliardář bude prvním pasažérem, který v nové raketě BFR od SpaceX poletí k Měsíci

Jiří SvobodaJiří Svoboda

bfr-moon-spacex
0Zobrazit komentáře

Vesmírná společnost SpaceX Elona Muska v noci na dnešek odhalila jméno prvního člověka, který v raketě BFR (Big Falcon Rocket) poletí na okružní cestu kolem Měsíce. Bude jím japonský miliardář Yusaku Maezawa, který proslul zejména v oblasti online prodeje módy. Mise je plánována na rok 2023, původní optimistické plány přitom hovořily už o letošním roku.

Od roku 1972, konkrétně americké mise Apollo 17, to tedy bude po více než padesáti letech vůbec poprvé, co se člověk přiblíží k jedinému přirozeném satelitu Země. Do této chvíle navíc Měsíc či jeho blízkost navštívilo pouze 24 lidí, všichni Američané.

Dvaačtyřicetiletý Maezawa zbohatl zejména na internetovém prodeji módy přes japonský e-shop Zozotown, který založil v roce 2004. V rámci mateřské společnosti Start Today Corporation spustil nedávno například produkt Zozosuit, který nabízí systém měřící rozměry těla a tudíž možnost jednoduchého objednání oblečení na míru.

maezawa

Vlevo Elon Musk, vpravo Yusaku Maezawa, který se vydá s raketou SpaceX na Měsíc

Maezawa se ale netají ani tím, že má velkou oblibu v umění, a tak se v poslední době dostal na přední stránky médií, zejména když jednorázově utratil 98 milionů dolarů za šest uměleckých děl. Ostatně i mise na Měsíc bude mít umělecký podtext. V rámci projektu #dearmoon (viz přiložené video níže) s sebou chce vzít na svůj let šest až osm dalších umělců. Sám totiž vykoupil všechna volná místa na palubě.

Lucid Air Exterior 111

Přečtěte si takéAutomobilka Lucid Motors získala od Saúdů 1 miliardu dolarů na výrobu luxusního elektromobilu AirAutomobilka Lucid Motors získala od Saúdů 1 miliardu dolarů na výrobu luxusního elektromobilu Air

Oznámení proběhlo v noci na dnešek v centrále SpaceX v Kalifornii. Při tiskovém briefingu se Musk ponořil i do technických detailů rakety BFR, kterou původně ve vizuálu představil v září 2016, ale od té doby opět prošla značnými změnami. Nyní lze bez nadsázky říct, že se bude jednat o skutečné monstrum: na výšku bude celé plavidlo měřit 118 metrů, samotná loď, bez prvního stupně rakety, pak 55 metrů. V průměru má BFR devět metrů.

bfr-spacex-2018update2

Inovovaná podoba rakety BFR od SpaceX

Součástí celé BFR bude vedle obřího startovacího raketového stupně také „nákladní“ Big Falcon Spaceship (BFS), která by měla být schopna pojmout až 100 pasažérů. Do vesmíru BFR vynese celkem 38 motorů Raptor (31 na prvním stupni, 7 na lodi) s kombinovaným tahem 5 400 tun. Na nižší orbit Země (LEO) bude schopna vynést přes 100 tun nákladu, stejnou váhu pak i na Mars. Obě dvě části 118metrového komplexu jsou stavěné na kolmé přistání a počítá se tedy s jejich opětovným použitím, jako je tomu u raket Falcon 9. Musk navíc řekl, že BFR by mohlo do budoucna lítat po celé sluneční soustavě.

Prozatím není jasné, v jaké fázi je výroba stroje, nicméně Musk ukázal na fotografiích část základního skeletu. Již ve stavu testování se však nachází samotný motor Raptor, u něhož už SpaceX provedlo nové zážehové testy. Jeho palivem bude kombinace tekutého kyslíku a metanu. Podle Muska má stát vývoj rakety BFR zhruba 5 miliard dolarů, přičemž SpaceX aktuálně tomuto projektu přisuzuje 5 procent ze svých dostupných zdrojů.

bfr-spacex-2018update1

Inovovaná podoba rakety BFR od SpaceX

Foto: SpaceX