Bitcoin na cestě do mainstreamu. Zavede ho Mastercard a starosta Miami chce, aby se s ním mohly platit daně i mzdy

Jiří SvobodaJiří Svoboda

bitcoin-mastercard

Foto: Alesia Kozik/CzechCrunch

Mastercard chce umožnit nákup kryptoměn a rozšíří o ně svůj věrnostní systém

0Zobrazit komentáře

Poslední události okolo největší a nejznámější kryptoměny naznačují, že se stále více stává tématem pro mainstreamovou společnost. Ledy naposledy prolomila Tesla, když oznámila, že dovolí bitcoinem platit za svá auta. Zároveň do něj investovala 1,5 miliardy dolarů, načež se cena jednoho bitcoinu poprvé přehoupla přes milion korun. Teď se ovšem přidává na palubu pravděpodobně ještě významnější hráč – vydavatel karet Mastercard.

Zpracovatel karetních transakcí tento týden oznámil, že bude podporovat vybrané kryptoměny přímo ve své síti, a to ještě letos. Přesné detaily služby nejsou zatím jasné, ovšem ve výsledku by měl tento krok znamenat, že prodejci budou moci přes běžné karty Mastercard akceptovat kryptoměny a zákazníci s nimi budou moci platit, bez přepočtu a konverze na jinou měnu.

„Naše filozofie ohledně kryptoměn je jasná: jde o možnost volby. Mastercard tu není od toho, aby vám doporučoval používat kryptoměny. Ale jsme tu proto, abychom zákazníkům, obchodníkům a firmám umožnili přesouvat digitální hodnotu, ať už tradiční, nebo kryptoměnovou,“ napsal v blogu Raj Dramodharan, viceprezident Mastercardu pro digitální aktiva a blockchain.

mastercard-scaled

Foto: Mastercard

Platit kryptoměnami by mohlo už brzy být zcela běžné

Společnost upřesnila, že bude akceptovat jen určité kryptoměny a ve výběru bude postupovat precizně, podle interních pravidel, do nichž patří silná ochrana zákazníků, férovost pro všechny zúčastněné a plný soulad se zákony a regulacemi, včetně těch o praní špinavých peněz. S mnohými altcoiny tak nejspíš nezaplatíte a očekávat lze podporu jen těch největších a nejznámějších kryptoměn. Detaily ale Mastercard teprve prozradí.

Daně i mzdy v bitcoinu

Mastercard už v minulosti spolupracoval se společnostmi Wirex a BitPay a přinesl na trh dedikované platební karty pro kryptoměny, v lednu pak vydala vlastní karty burza kryptoměn LVL. K podpoře obchodování alternativními platidly se přihlásil v říjnu i PayPal, který spustil svou vlastní službu na koupi, držení i prodej kryptoměn, píše CNN Business.

Je tedy patrný jasný trend – kryptoměny se pomalu stávají mainstreamovou záležitostí a Mastercard je doposud největším hráčem, který tomu přispěje. Připojují se ale i další významní hráči jako již zmíněná Tesla a své investice do kryptoměn zvažují i největší bankovní instituce po celém světě.

„Když si vezmeme, že bitcoin existuje ani ne patnáct let, tak jeho akceptace jako platidla je velmi rychlá. I přes tuto krátkou dobu vzniká mnoho společností, které jsou jemu nakloněné. Když tomu dáme pár měsíců až let, tak si myslím, že skutečně může vzniknout konkurenční platidlo pro běžné peníze,“ řekl pro CzechCrunch analytik investiční společnosti XTB Tomáš Vranka.

Protože reaguje ve velkém komerční sektor, seriózní myšlenky na použití bitcoinu se začínají rodit i mezi zákonodárci. Starosta floridského Miami Franci Suarez je velkým propagátorem kryptoměn a navrhuje, aby město mohlo v bitcoinu vybírat daně či městské poplatky, jak píše Bloomberg. Ve hře je také vyplácení části či celých mezd obecním zaměstnancům v této kryptoměně, pokud o to budou mít zájem.

Aktuálně je celá iniciativa ve fázi zkoumání a Suarez chce hledat i možnosti, jak by Miami mohlo do kryptoměn investovat i jako samostatná entita. Podporu získávají kryptoměny i ve vyšších politických patrech, třeba od federální senátorky Cinthie Lummisové. Poté, co se nedávno stala předsedkyní senátního bankovní výboru, řekla, že v bitcoinu vidí „výborné úložiště hodnoty pro jednotlivce, firmy i státní správu“ a měl by prý být součástí investiční portfolia každého individuální investora.