Svobodné cestování v obytňáku. Lukáš Janoušek spolu s Mitonem spouští službu pro sdílení karavanů
Omezené spoje, zavřené hranice, nutnost testů či karanténa. To jsou podmínky, se kterými již při plánování cest do zahraničí počítáme. Cestování se sice vlivem pandemie zpomalilo a výrazně omezilo, rozhodně se však nezastavilo. V odvětví dochází k transformaci a zájmu se těší nové trendy, jako je cestování s karavanem či obytným vozem. A byť tento rozmach můžeme sledovat posledních několik let, až koronavirová doba tento trend roztočila na plné obrátky.
O karavany je enormní zájem, což potvrzují majitelé půjčoven, kteří nezvládají uspokojit masivní poptávku. Toho si všiml i bývalý marketingový šéf českého fintechu Twisto Lukáš Janoušek, který momentálně startuje sharingový startup Campiri zaměřený právě na sdílení karavanů a obytných vozů.
Již letos očekává obrat 50 milionů korun a v příštím roce chce expandovat za hranice. Na vývoj platformy má v tuto chvíli 14 milionů korun, přičemž kromě Janouška projekt zafinancovala také investiční skupina Miton, podnikatel Paul Tesar a angel investor Petr Jahn.
Karavan jako symbol svobody
„Téma svobodného cestování je nám velmi blízké. Jsme sami nadšenými karavanisty a vidíme, jak se tento způsob cestování rozmáhá. Snaha o ekologickou udržitelnost a social distancing tento trend ještě více akceleruje. Věřím, že Campiri nebude v tomto segmentu naše jediná investice,“ komentuje šéf Mitonu David Špinar.
Touhu občas někam vyrazit do přírody a nic neřešit má stále více lidí. Návaznost vlaků, nošení těžké krosny na zádech, hotelový check-out nebo skládání stanu – nic z toho člověk s karavanem neřeší. Nehledě na to, že otevřené bary, hotely s bazénem a animačním programem pro děti se z dnešního pohledu jeví jako přepych minulosti.
„Obytňáky a karavany jsou symbolem novodobé svobody,“ je přesvědčen osmatřicetiletý Janoušek. On sám jim propadl před dvěma lety. Ovšem jako každý boom i tento s sebou přináší svá úskalí. Výletníci například často hromadně parkují na okraji lesních cest či rezervací, rozdělávají oheň, jako by byli v kempu, a nezřídka po sobě ani neuklidí. Oblíbený web wildcamping.tips kvůli tomu dokonce ukončil provoz.
„Chovejte se v přírodě slušně, když dojedete na místo. Tam, kde je nepořádek, to ukliďte, prosím. Pokud spíte na divoko, spěte jako zvíře – večer zalehněte, ráno zase zmizte a nenechte tam po sobě vůbec nic. Žádný oheň, žádná párty, žádný nepořádek,“ apeluje bývalý provozovatel cestovatelského webu.