Přes Twisto v roce 2020 protekly více než 3 miliardy. Černá čísla odkládá napřesrok a letos se chce vrátit k expanzi

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

michal-smida

Foto: Twisto

Michal Šmída, zakladatel a šéf startupu Twisto

0Zobrazit komentáře

Twisto původně plánovalo, že v loňském roce bude růst výrazně rychleji a konečně se podívá také do dalších zahraničních zemí, ale nakonec bylo kvůli pandemii všechno jinak. Přesto tuzemský fintechový startup hlásí růst, byť proti plánům jen o něco málo přes polovinu, a jeho zakladatel a šéf Michal Šmída říká, že složité období pomohlo přetvořit byznys celého Twista.

Meziroční růst o více než 50 procent znamená, že Twisto za své zákazníky v rámci odložených plateb, na které se specializuje, během loňského roku zaplatilo zhruba 3,2 miliardy korun. Rok předtím to byly dvě miliardy. Jedná se o konsolidované výsledky za Česko a Polsko, kde aktuálně pražský startup aktivně působí. O 80 procent se zvýšil počet provedených transakcí, kterých bylo na 6,8 milionu.

„Ačkoliv jsme chtěli v loňském roce řešit především expanzi a plánovali jsme výrazně větší růst, hodnotíme rok 2020 v rámci možností velmi pozitivně,“ konstatuje Michal Šmída. „Interně nám pandemie umožnila dělat zásadní změny v našem fungování, které z Twista udělaly udržitelnější byznys,“ doplňuje.

Šéf Twista věří, že se letos opět bude moci vrátit k plánům na expanzi, která by měla pokračovat minimálně Rumunskem, a také že se opět podaří v růstu přesáhnout 100 procent, a to ve většině interně měřených parametrů. Udržitelný byznys však zatím Twisto nemá minimálně v ziskovosti, protože se nakonec proti některým původním předpokladům do černých číslech v roce 2020 nedostalo.

twisto-apple-pay-min

Foto: Twisto

Zaplatit lze s kartou Twisto i přes Apple Pay či Google Pay

Mohla za to mimo jiné také pandemie a zmíněné přenastavování celého byznysu. Pro CzechCrunch Twisto prozradilo, že jeho očištěné výnosy za loňský rok dosáhly 150 milionů korun. Rok předtím se pohybovaly na úrovni 120 až 140 milionů a v roce 2018 v řádech středních desítek milionů. Výhled na černá čísla a přetočení se do zisku posunulo až na rok 2022.

V expanzi a dalším růstu celého byznysu má tuzemskému fintechu pomoci velká investice, která přišla hned zkraje roku. Od globálních investorů Twisto získalo dalších 440 milionů korun a celkově už nabralo téměř 800 milionů. Valuace celé firmy by měla podle informací CzechCrunche přesahovat 1,5 miliardy korun.

K expanzním plánům se chce Michal Šmída se svými kolegy vrátit i proto, jak se daří Twistu růst v Polsku. Zhruba 60 procent e-shopů, ve kterých si díky Twistu lze odložit zaplacení objednávky, je dnes právě z Polska. U severních sousedů totiž dokázal pražský startup navázat spolupráci s PayU, což je hlavní platební brána tamní e-commerce.

V řeči čísel tak Twistu přibylo do báze spolupracujících e-shopů dalších více než 800 obchodů, čímž se počet subjektů s Twisto Pay, tedy tlačítkem pro odloženou platbu, vyšplhal na 2 400. I díky spolupráci s PayU však má toto číslo podle vyjádření firmy brzy překonat hranici čtyř tisíc.

Celkem už služby Twista využilo za dobu jeho existence přes 1,6 milionu zákazníků, z nichž bylo 70 procent z Česka. Hlavní produkt v podobě Twisto účtu využívá přes 170 tisíc zákazníků, což je meziroční nárůst o pětinu. V rámci účtu je k dispozici fyzická i virtuální platební karta pro placení v obchodech včetně Apple Pay a Google Pay, platba složenek a faktur či dělení společných nákupů.

klarna-1xx

Přečtěte si takéOdložené platby letí. Švédská Klarna je nejhodnotnějším evropským startupemOdložené platby letí. Švédská Klarna je po další obří investici nejhodnotnějším evropským startupem

„V roce 2020 se nám podařilo rozšířit naši produktovou nabídku o ‚třetinku‘ – rozložení online nákupu na tři platby s nulovým navýšením. Tímto jsme se značně přiblížili světovým standardům, které v BNPL (Buy Now Pay Later) panují,“ popisuje jednu z velkých novinek loňského roku Šmída, který plán na převrácení principu splátek a vnímání kreditu popisoval už před rokem.

Mimo příjemnější záležitosti spojené s produktovými novinkami pak muselo loni Twisto řešit i velkou nepříjemnost. Částečně totiž využívalo služby německého Wirecardi, které spektakulárně zkrachovalo, když se zjistilo, že falšovalo své účetní záznamy. Twisto už však v tu dobu přecházelo k jinému poskytovateli a Michal Šmída přiznával, že mělo štěstí v neštěstí.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina