Netflix zase točí v Česku. V Praze a dalších městech vzniká nová adaptace klasiky Na západní frontě klid
Ubíjející zvuky dělostřelectva ustaly a na západní frontě zavládl klid. Vzápětí ho ale prořízne hvizd píšťalky udávající jasný povel vpřed. Z mazlavých zákopů se s křikem na rtu derou salvy mužů v modlitbě, aby se nestřetli s letící kulkou. Snad raději někoho svalí k zemi jejich vlastní projektily. Jak těžké bylo v první světové válce bojovat o metry půdy v zemi nikoho.
Deset let před tím, než jako z dějinného kolovrátku hrůzy přišla druhá světová válka, popsal zkušenosti řadových vojáků z fronty 1914-1918 německý autor Erich Maria Remarque v mistrovském románu Na západní frontě klid. V minulosti se dílo dočkalo dvou adaptací do audiovizuální formy, překvapivě ale dosud nikdy ze strany německých umělců. Těm nyní dává prostor Netflix. Film Na západní frontě klid se přitom už od letošního března natáčí v Česku.
Přesněji to znamená Prahu a její okolí, Roudnici nad Labem nebo Ralsko, jak vyplývá z castingových inzerátů firmy Talent Management. Jelikož stále probíhá například výběr komparzu, je stále možnost se na natáčení válečného projektu přihlásit. Podle první oficiální zveřejněné fotografie to vypadá, že si filmaři na produkčních hodnotách dávají opravdu záležet a zákopy vypadají až děsivě autenticky.
Aby také ne. Právě vznikající německá filmová adaptace Na západní frontě klid má totiž podle loňských informací magazínu Deadline rozpočet dosáhnout asi 20 milionů dolarů. Vedle stamilionových hollywoodských produkcí se to nezdá jako mnoho, na evropské poměry je to však velmi vysoká částka. Měl by to být dokonce jeden z nejdražších německých filmů, co byl kdy natočen.
O jeho režii se postará Edward Berger, známý díky oceňovaným seriálům Patrick Melrose s Benedictem Cumberbatchem nebo Your Honor s Bryanem Cranstonem. Jelikož Na západní frontě klid bude podle všeho převážně v němčině jako předloha, v jedné z hlavních rolí filmu se objeví Daniel Brühl, nominant na dva Zlaté glóby ve snímku Rivalové a seriálu The Alienist. Kromě Brühla jsou známá i jména dalších herců, pro českého diváka spíše neznámá.
Velice dobře známá je naopak kniha Ericha Marie Remarqua. Ten ve svém nejznámějším románu z detailně popisuje každodenní život mladých německých vojáků na frontě. Jelikož byl sám Remarque veteránem první světové války a po návratu z bojiště měl dlouho problémy začlenit se do normální společnosti, zkušenosti vlastní i jeho vrstevníků dokázal zachytit velice autenticky. Stal se tak jedním z hlavních hlasů reflexe války ve 20. století až dodnes a poskytnul hluboký náhled do samotné lidské povahy.