Žádný rok 2030 nebo 2050. Klimatické změny jsou tady teď a týkají se všech, upozorňují řečníci TEDx Národní
Na TEDx Národní vystoupila i Jana Maussen z Centra pro dopravu a energetiku
Úděsné horko a těžký vzduch ve dne v noci – takový byl víkend v Praze. „Změny klimatu jsou tu a bude hůř,“ shodli se během něj řečníci konference TEDx Národní, jejímž je CzechCrunch hlavním mediálním partnerem, a představili vize udržitelné budoucnosti. Pivo z recyklované vody, sušenky z kávového lógru, oblečení z kokosu, papír z listí, obaly z bramborových slupek, 3D tisk z řas a barviva z bakterií. Firmy se předhání v udržitelnosti. Jinou možnost prý nemají.
Pokud firmy chtějí přežít, musí se zajímat o udržitelnost. Bez ní podle expertů do budoucna nezískají investory ani úvěr od banky. „Udržitelnost je fatální. Kdo není udržitelný, nebude mít investory ani zákazníky a vypadne ze spotřebitelského řetězce,“ je přesvědčen Jiří Helán z iniciativy Změna k lepšímu, která sdružuje podnikatele, vědce a občany s cílem udržitelně restartovat ekonomiku.
„Podnikatelé klimatickou krizi zvrátí,“ věří Helán a za zády má silné podporovatele, jako je třeba globální nábytkářský obr IKEA. Roční obrat tří největších členů zmiňované iniciativy tvoří 20 miliard korun, přičemž hned šest členů asociace se o své činnosti podělilo právě na konferenci TEDx Národní, se kterou jako hlavní mediální partner spojil síly i CzechCrunch.
Konference se konala díky globální výzvě TED Countdown a odpočítává čas k budoucnosti bez emisí. Česko se k ní však zatím neblíží a stále se řadí mezi největší znečišťovatele v Evropě. „Celosvětově patříme mezi dvacítku největších emitentů oxidu uhličitého na hlavu,“ zmínila v úvodní přednášce sociální geografka Michaela Pixová.
Podle webu Fakta o klimatu je u nás podíl špinavé energetiky dvakrát vyšší než evropský průměr, a velkou vinu na tom nesou hnědouhelné elektrárny. Právě fosilní paliva jsou hlavní příčinou změn klimatu, které představují reálné existenční ohrožení pro naši civilizaci i ekosystém. „Jsme kotelnou Evropy a stále se snažíme plavat proti proudu Amazonky,“ zaznělo o víkendu z úst fotovoltaického experta Radovana Burkoviče na jedné z prvních letošních konferencí s osobní účastí.
Negativní vliv uhelných elektráren přitom Čechy znepokojoval ještě v předrevoluční době. „Vždyť i sametová revoluce měla své počátky v uhelných krajích, kde se lidé dusili a bouřili,“ podotýká systémový inženýr Burkovič. Dobovou výpověď nese například i dnes již legendární film Kouř režiséra Tomáše Vorla zachycující ponurou atmosféru života v uhelném prachu továrny.
„Zatímco ostatní země od uhlí ustupovaly, tady se stavěl Temelín, který měl uhlí vystřídat. Jenže doly zůstaly, na komíny se nainstalovaly filtry a celou produkci Temelína prodáváme do zahraničí,“ poznamenal specialista na fotovoltaiku Burkovič. Právě fotovoltaická neboli solární energie má podle řečníků uhlí vystřídat.
První fotovoltaická elektrárna přitom vznikala již před 140 lety. Kvůli nízké účinnosti však solární energie zůstávala dlouho ve stínu. Spolu s rozvojem obnovitelných zdrojů však došlo k vylepšení technologie i poklesu pořizovacích nákladů. Klesající ceny panelů řadí solární elektřinu k aktuálně nejlevnější na trhu. Celá miliarda lidí zůstává i dnes bez stabilního přístupu k elektrické síti, což by právě solární panely mohly vyřešit. Odpůrci straší před blackouty, ty však podle Burkoviče nehrozí.