Jeff Bezos píše vesmírnou historii. Nejbohatší muž světa ve své raketě Blue Origin úspěšně vyletěl do kosmu

Jiří SvobodaJiří Svoboda

blue-origin-bezos

Foto: Blue Origin

Posádka historické mise Blue Origin: Mark a Jeff Bezosovi, Oliver Daemen a Wally Funková

0Zobrazit komentáře

Nejbohatší muž světa, zakladatel Amazonu a nově také astronaut. Takový titul si může do vizitky nově napsat Jeff Bezos. Společně s dalšími třemi lidmi dnes vyletěl do vesmíru s raketou New Shepard od vlastní společnosti Blue Origin. Historická mise ale přepisovala rekordy v celé oblasti vesmírného bádání.

Přípravy na historický let trvaly několik hodin, zhruba půl hodiny před startem se pak za posádkou zavřel poklop. New Shepard následně absolvoval všechny předletové kontroly a odstartoval z kosmodromu v západním Texasu s mírným zpožděním v 15.12 středoevropského letního času. Po pár minutách letu se ve výšce přibližně 40 kilometrů oddělil první stupeň rakety, který následně úspěšně přistál automaticky zpět na Zemi.

Kapsle s posádkou mezitím pokračovala setrvačností do výšky zhruba sto pěti kilometrů a překonala tedy takzvanou Kármánovu hranici, která ve výšce 100 kilometrů pomyslně odděluje vesmír od atmosféry. V tu chvíli také lidstvo získalo čtyři nové astronauty. Kapsle následně podle plánu pobyla přibližně čtyři minuty ve stavu beztíže a posléze opět začala zpět k Zemi přitahována gravitací. V 15.23 už bezpečně přistála pomocí padáků v texaské poušti.

Zakladatel Amazonu přizval na historický let svého bratra Marka Bezose a další dva pasažéry, které zároveň dnešní mise učinila novými rekordmany v historii vesmírných letů. Osmnáctiletý Nizozemec Oliver Daemen se stal vůbec nejmladším člověkem, který kdy vyletěl do vesmíru.

Daemen tak pokořil rekord, který vydržel téměř šedesát let. Na druhou příčku odsunul sovětského kosmonauta Germana Titova – ten absolvoval svou misi v srpnu 1961 v pětadvaceti letech. Byl tehdy teprve druhým sovětským kosmonautem po prvním muži v kosmu Juriji Gagarinovi.

Účast na letu Blue Origin vydražil Dameneův otec Joes, zakladatel nizozemské investiční společnosti Somerset Capital Partners, v dobročinné aukci. V ní se start s Bezosem prodal za 28 milionů dolarů, Joes Daemen se však rozhodl místo sebe poslat svého syna.

Mladý Nizozemec, respektive jeho otec, přitom aukci nevyhrál, ale jelikož zatím neznámý vítěz se nemohl letu z časových důvodů zúčastnit, místo připadlo jemu. Původní vítěz tak poletí až s některou z následujících misí.

Wally Funková se díky Jeffu Bezosovi podívala do vesmíru

Čtvrtým pasažérem byla Wally Funková, jež se v 82 letech stala naopak nejstarším astronautem v historii. Překonala tak rekord Johna Glenna z října 1998, který letěl v raketoplánu ve věku sedmdesáti sedmi let. Funková je přitom celoživotní zájemce o vesmírné bádání a o kosmické  angažmá se pokoušela už v šedesátých letech v programu Mercury.

V té době však ještě NASA nepřijímala ženy a Funková se tak o vesmírný let pokoušela i v následujících letech. Naposledy ještě v roce 1995 jako velitelka letu raketoplánu. To už se ovšem neklasifikovala kvůli svému přibývajícímu věku, a tak si svůj životní sen splnila až dnes díky Jeffu Bezosovi na palubě letu Blue Origin.

Dnešní mise s názvem NS-16 byla celkově šestnáctým úspěšným letem rakety New Shepard a vůbec první s lidskou posádkou. Termíny dalších letů zatím nejsou známé. Do vesmíru se před pár dny podíval i jiný miliardář Richard Branson, když jeho firma Virgin Galactic vůbec poprvé vyslala letoun plně obsazený vesmírnými turisty. Branson se ale podíval pouze do výšky přes 80 kilometrů, a tak je jeho status astronauta zpochybnitelný.