Tesla odsouvá výrobu očekávaného Cybertrucku. Elon Musk futuristický pick-up představil před dvěma lety

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tesla-cybertruck7

Foto: Tesla

Elektrický pick-up Tesla Cybertruck

0Zobrazit komentáře

Byl konec listopadu 2019, když Elon Musk opět rozvířil vody automobilového průmyslu. Poprvé tehdy představil svou vizi, jak by měly vypadat moderní elektrické pick-upy, tedy užitkové vozy s velkým nákladním prostorem, jež se zejména ve Spojených státech těší značné oblibě. Elektrický Cybertruck díky svému neortodoxnímu vzhledu vzbudil pozdvižení, k prvním zákazníkům ale nakonec přijede později, než se očekávalo.

Skutečnost, že Tesla odsouvá start výroby některého ze svých produktů, není příliš velkým překvapením. Šéf firmy Elon Musk je známý tím, že nastavuje nereálné termíny, a podle všeho ani Cybertruck nebude výjimkou. Před necelými dvěma lety během jeho představení hovořil o tom, že z výrobní linky by mohly začít první kusy sjíždět ve druhé polovině letošního roku. Zahájení výroby se ale nakonec odsouvá na rok 2022.

Leccos už naznačovaly poslední dva konferenční hovory s investory, jak upozorňuje magazín The Verge. Během toho posledního Tesla mimo jiné ohlásila další velmi slušný kvartál, v němž vůbec poprvé vydělala přes miliardu dolarů. V lednu sice Elon Musk uváděl, že pár dodávek Cybertrucků očekává ještě koncem letošního roku, ale minulý měsíc už Lars Moravy, viceprezident konstrukce vozidel, zmiňoval, že se Tesla ve zbytku roku postupně přesune teprve do výrobní fáze beta.

Nyní kalifornská automobilka informovala o odložení prvních dodávek i na svém webu, kde si mohou zájemci Cybertruck i další vozy objednávat. „Konfiguraci svého vozu budete moci dokončit před zahájením výroby v roce 2022,“ stojí na webu Tesly. Původně na tomto místě firma udávala, že dokončit objednávku bude možné před blížícím se startem produkce koncem roku 2021.

Jen pár dní po prvním odhalení Cybertrucku Elon Musk hlásil, že na něj jeho společnost obdržela stovky tisíc rezervací. Podle magazínu InsideEVs by mohlo být aktuálně dle některých zdrojů zaslaných více než milion registrací, nicméně je třeba mít na paměti, že v takovém případě musí zájemce pouze složit plně vratnou zálohu ve výši zhruba 2,5 tisíce korun, takže skutečná čísla prodejů mohou být nižší.

I vysoký počet rezervací každopádně značí, o jak očekávané vozidlo jde. Tesla se svým Cybertruckem skutečně rozvířila vody, protože její futuristický design plný ostrých křivek a hranatých tvarů je něco, co jsme dosud vídali spíše ve sci-fi filmech než na skutečných silnicích. Nabízen bude Cybertruck ve třech konfiguracích, s jedním, dvěma či třemi motory. Nejsilnější varianta má zrychlit z 0 na 10 km/h za méně než tři vteřiny a dojet na jedno nabití dle odhadu EPA přes 800 kilometrů.

tesla-cybertruck8

Foto: Tesla

Elektrický pick-up Tesla Cybertruck

tesla-cybertruck9

Foto: Tesla

Interiér elektrického pick-upu Tesla Cybertruck