Tvůrci herního hitu Beat Saber už patří k největším v Česku. Tržby studia poprvé vystřelily daleko přes miliardu

Filip HouskaFilip Houska

beat-games-saber-hrincar-beck-ilavsky

Foto: Beat Games

Zakladatelé Beat Games: Vladimír Hrinčár, Jaroslav Beck a Ján Ilavský

0Zobrazit komentáře

Neexistuje snad žádná hra pro virtuální realitu, která by byla tak úspěšná jako český Beat Saber. Rozsekávání létajících kostek v rytmu hudby přilákalo po celém světě tolik hráčů, že jeho česko-slovenští tvůrci ze studia Beat Games prodali letos v únoru přes čtyři miliony kopií této hry. A právě díky globální oblibě tohoto titulu zaznamenali nadmíru úspěšný rok 2020. Během něj firma, která už téměř dva roky patří pod Facebook, utržila o 600 milionů korun více než předloni.

Tržby společnosti Beat Games, za kterou stojí trio Vladimír Hrinčár, Ján Ilavský a Jaroslav Beck, dosáhly na 1,44 miliardy korun. Jako první na výsledky upozornil server Lupa.cz. Jednoznačně největší podíl na této sumě měly dle očekávání prodeje digitálního herního obsahu ve výši necelých 1,4 miliardy korun, do nichž patří nejen samotné kopie hry, ale také navazující hudební obsah. Začátkem února tvůrci Beat Saberu hlásili, že prodali už více než 40 milionů skladeb.

V databázi placených hudebních balíčků lze najít kapely jako Imagine Dragons, Panic at the Disco!, Linkin Park nebo BTS, přičemž nechybí ani singly slavného producenta Timbalanda nebo elektrohudba od vydavatelství Monstercat. Koncem května pak dorazilo rozšíření v podobě hitu Party Rock Anthem od LMFAO nebo písničky Counting Stars od One Republic. A je zřejmé, že tímto výčtem to do budoucna končit nebude.

Zbylou část loňských tržeb poté tvoří prodeje služeb v oblasti výzkumu a vývoje, v rámci které herní studio Beat Games utržilo 42,5 milionu korun. Dohromady tedy tvůrci jedné z nejpopulárnějších her pro virtuální realitu na světě utržili přesně 1 441 205 000 korun. Zástupci studia Beat Games pro CzechCrunch odmítli své loňské výsledky komentovat, stejně tak neprozradili, zda česká entita eviduje veškeré tržby. Pokud by totiž mělo studio ještě nějaké entity v zahraničí, mohly by být ještě větší.

Svými výsledky za rok 2020 se každopádně Beat Games zařazují mezi největší herní studia v Česku, alespoň podle tržeb. Matador tuzemské scény Bohemia Interactive loni utržil zhruba o 300 milionů méně (1,1 miliardy korun). V případě Bohemky jde o tržby očištěné o provize prodejců her, a přestože to zástupci Beat Games nechtěli potvrdit, také v jejich případě by se mělo pravděpodobně jednat o tržby se započítanými provizemi. Bohemia Interactive však zatím stále vládne v čistých ziscích a loni vydělala 608 milionů korun – Beat Games „jen“ 56 milionů.

Na závěr nelze opomenout ani úspěchy v žebřících, především pak v tom od Sony – v kategorii nejstahovanějších her pro platformu PlayStation VR totiž Beat Saber loni obhájil první post.