3D tisk jako ikona stavitelství budoucnosti. Americká firma Icon ukazuje, že život v tištěných domech může být příjemný

icon-houses7

Foto: Icon

Druhé patro domů Icon je dřevostavbou a přízemí vzniklo na 3D tiskárně

0Zobrazit komentáře

3D tisk je novou hybnou silou průmyslu 21. století. Platí to i o stavitelství, kam se pomalu vkrádají velké rámové tiskárny, které ze svých trysek vytlačují směs betonu a plastifikátorů. Jak může v reálu vypadat tradiční rodinný dům postavený za pomoci netradiční technologie 3D tisku, nyní představila společnost Icon. Ta některé ze svých domů nabízí k prodeji v Texasu a lze říci, že představa života v takovém obydlí není vůbec špatná.

Čtveřice domů tvořící malé tištěné sousedství nazvané 17th Street Residences leží necelých pět kilometrů od centra texaského Austinu. První dva z těchto domů byly prodány již v březnu krátce po odhalení celého projektu. Zbylé, větší domky se dostaly na trh nyní a Icon k této příležitosti představil kompletní podobu už hotových staveb.

Společnost realizovala objekty, které mají ve svém standardu několik koupelen, dvě až čtyři ložnice, případně pracovny a další místnosti, jejichž využití záleží na samotném majiteli. Domy dále disponují verandami, krytými parkovacími místy, záhonky a dalším zázemím, díky kterému se jedná o velice atraktivní místo k životu v dynamicky se rozvíjející oblasti, kterou již dnes někteří označují za další Silicon Valley.

Nahlédneme-li do interiérů navržených designérkou Claire Zinneckerovou, zjistíme, že do betonové šedi přízemí vnesla množství světla, přírodních materiálů a dalších prvků, které vnitřním prostorům propůjčily moderní a velice útulný vzhled. Světlo je do prostoru pouštěno okny s tmavým rámováním a odráží se v podlaze řešené betonovou stěrkou.

Stěny s charakteristickou strukturou 3D tisku nebyly nikterak omítnuty, pouze nabíleny a doplněny o masivní dřevěný nábytek a také dřevěné obklady stropů. Vzor 3D tisku je ponechán také na vnější fasádě spodní části domu. Druhé patro, které u všech budov vznikalo již jako klasická dřevostavba, má fasádu opatřenou tmavým oplechováním kombinovaným s dřevěnými obklady.

icon-houses8

Foto: Icon

Ložnice umístěná v horním partře

Díky netradičnímu postupu stavby domu navrhla společnost Logan Architecture pro objekty podobně netradiční architektonické pojetí, ve kterém jako by druhé patro levitovalo nad zemí a bylo spodním tištěným korpusem jen lehce přidržováno. I přes neobvyklý půdorys působí interiéry praktickým dojmem a jediný problém by tak mohl být prach usazující se v jednotlivých draperiích tištěných stěn.

I přesto jsou stavení od Iconu názornou ukázkou toho, že bydlení v domě vytvořeném tryskou pohybující se po ocelovém rámu dává smysl. To si ostatně myslí i investoři, kteří v posledním investičním kole přihráli společnosti 207 milionů dolarů, tedy přibližně 4,5 miliardy korun.

Tyto peníze chce firma využít na vylepšení své tiskárny pojmenované Vulcan, pomocí které je už dnes schopna tisknout objekty, jež se svou životností mohou rovnat stavbám postaveným tradičními způsoby. Icon chce postupně zvětšovat půdorys svých tištěných domů a dostat se až ke třem stovkám metrů čtverečních.

Mimo to pracuje i na vývoji tištěných obydlí, která pomohou s dobýváním vesmíru. Již nyní ve spolupráci s NASA připravuje habitat Mars Dune Alpha, na kterém budou zkoumány možnosti využití 3D tisku při osidlování Marsu. Na tento projekt by také měl časem navázat podobný projekt zaměřený na život na Měsíci. Je tedy jasné, že o společnosti Icon uslyšíme také v budoucnu během pokračujícího budování domovů nejen na naší planetě, ale i na jiných.

 

Diskuze (0)

Novinka

Anonym