Domy z 3D tisku jdou na trh. V texaském Austinu jsou k mání za bezmála 10 milionů korun

logan3d

Foto: Logan Architecture

V texaském Austinu půjde bydlet i v objektech vytvořených pomocí 3D tisku

0Zobrazit komentáře

Od technologie 3D tisku si mnozí slibují, že do stavebnictví přinese efektivitu a cenovou dostupnost. Robotická ramena a rámové konstrukce s tiskovou hlavou totiž efektivně eliminují množství lidské činnosti, která je pro vytvoření hrubé stavby zapotřebí, a tím klesá finanční náročnost výstavby. Ovšem tato technologie je prozatím na svém začátku, a tak většina projektů obytných domů z 3D tiskáren má spíše experimentální charakter.

To však neplatí v případě budov rostoucích na adrese East 17th Street v Austinu. První rezidenti by se do nich mohli nastěhovat již za pár měsíců. Pokud tedy budou ochotni zaplatit sumy startující na částce 450 tisíc dolarů, v přepočtu téměř deset milionů korun.

Za projektem East 17th Street Residences, budovaným v texaské metropoli, stojí stavební firma 3Strands, která si za partnera zvolila společnost Icon. Zatímco 3Strands využívá vlastní konstrukční postupy tvorby domu pomocí 3D tisku, Icon dodává software a také materiály, ze kterých jsou domy postaveny.

3d-tisk-domy-austin5

Foto: Logan Architecture

Projekt počítá se čtveřicí vzájemně sousedících domů

3d-tisk-domy-austin3

Foto: Logan Architecture

Návrh projektu budov

Firma Icon má ve světě objektů stavěných pomocí 3D tisku poměrně zvučné jméno. Nejvíce o sobě dala vědět realizací projektu vytištěné čtvrti pro sociálně slabé rodiny v Mexiku. Oproti domům v Mexiku, které byly od počátku koncipovány jako extrémně dostupné řešení, však ty v Texasu nabízejí pohodlné bydlení bez jakýchkoliv kompromisů.

Jejich výměra začíná na 92 m2 a největší z nich má 185 m2. Čtyři různé objekty, které navrhla společnost Logan Architecture, nabízí od dvou do čtyř ložnic, až čtyři koupelny, systém vytápění a klimatizace, soukromý dvorek, vlastní garáž či přístřešek pro automobil, velké kryté terasy a samozřejmě nechybí ani společenské prostory spolu s kuchyní. Návrhy interiérů si vzala na starosti místní designérka Claire Zinnecker, která pracovala především s přírodními materiály a jemnými barevnými tóny.

3d-tisk-domy-austin4

Foto: Logan Architecture

Detail celého sousedství

3d-tisk-domy-austin7

Foto: Logan Architecture

Návrh interiéru domu

Zajímavostí je, že domy nejsou celé vytvořené pomocí 3D tisku. Hlava vytlačující stavební směs je použita vždy pouze pro vytvoření přízemní části budovy. „První patro těchto vysoce energeticky efektivních domů bylo vytištěno pomocí pokročilého materiálu společnosti Icon. Ten je silnější a trvanlivější než tradiční stavební materiály. Technologie 3D tisku umožňuje stavět bezpečnější a odolnější budovy, které jsou navrženy tak, aby odolaly požáru, povodním, větru a dalším přírodním katastrofám lépe než konvenční domy. Navíc je lze postavit během několika týdnů,“ uvádí Icon ve zprávě o projektu.

Domy jsou nabízeny od 450 tisíc dolarů, tedy přibližně 9,9 milionu korun. To se může zdát jako vysoká cena, je k ní ovšem nutno přistupovat optikou tamních obyvatel a místa, kde domy rostou. Z Austinu se stává vyhledávaná lokalita, do které se stahují lidé z Oregonu či Kalifornie, o čemž by mohl vyprávět i samotný Elon Musk.

Ceny zdejších nemovitostí tedy rostou a 450 tisíc dolarů proto není žádná vysoká suma, která by vysloveně vyrážela dech. Ano, dají se zde sehnat i levnější nemovitosti s větší výměrou, ovšem cenový rozdíl není tak markantní a nejedná se o novostavby. Realizace celého projektu již byla zahájena, přičemž nejmenší z domů už byl zakoupen. Zbylé tři domy však stále čekají na své první obyvatele.

Podobné projekty můžeme najít také v Evropě. Konkrétně v Německu byl v říjnu minulého roku zahájen tisk rodinného domu, který taktéž nabízí bohaté prostory pro život. Těmi se může pochlubit i vytisknutý dům v Antverpách a rozhodně bychom neměli zapomínat ani na český zářez v nově vznikajícím odvětví. Byť Prvok, první český dům vytvořený pomocí 3D tisku, není tak bohatý na prostory jako jeho zmínění kolegové, jasně dokazuje, že s touto technologií lze vytvořit zajímavé místo, kde se dá několik nocí strávit zcela bez problému.

3d-tisk-domy-austin1

Foto: East 17th street residences

Pohled na rozpracovaný objekt

3d-tisk-domy-austin2

Foto: East 17th street residences

Fotografie přízemí domu