Aby události 20. století neupadly v zapomnění. Startuje šestý ročník akce Běh pro Paměť národa

beh-pro-pamet-naroda1

Foto: Běh pro Paměť národa

Startuje další ročník Běhu pro Paměť národa

0Zobrazit komentáře

Již pošesté bude možné vyběhnout do ulic či do přírody, a tím podpořit projekt Paměť národa, který udržuje naživu pohnuté příběhy 20. století. V rámci akce Běh pro Paměť národa mohou přihlášení závodníci věnovat svůj běh některé z osobností minulého století, čímž připomenou její unikátní osud. A je jedno, zda se bude jednat o hrdou Miladu Horákovou, neohrožené letce RAF či některého z milovaných prarodičů.

V loňském roce se Běhu pro Paměť národa zúčastnilo více než 2 100 závodníků a celkem se vybralo 741 tisíc korun. Ty pomohly navždy uchovat další vzpomínky pamětníků na dobu, která je pro dnešní generaci čím dál tím méně uchopitelnější, a stejně bude využit i letošní výtěžek.

Startovné činí 300 korun a v tuto chvíli je registrováno již více než 400 běžců. Do benefiční akce se navíc zapojilo přes sto školních týmů a firem, mezi kterými nechybí, coby podporovatel celého projektu Paměť národa, také tým CzechCrunche.

„Udělejte si díky Běhu výjimečný den s rozhlasovými Příběhy 20. století. Trochu protáhnete tělo, můžete se zaposlouchat do našeho podcastu a třeba popřemýšlíte o nějaké vlastní starosti. Zvolíte-li rozumné tempo, určitě vám bude po běhu dobře na těle i na duši. A navíc nám pomůžete,“ říká Mikuláš Kroupa, zakladatel Paměti národa.

beh-pro-pamet-naroda4

Foto: Běh pro Paměť národa

Každý z přihlášených běžců získává číslo a možnost věnovat běh některému z pamětníků

„Díky vám se podaří uchovat pro naše děti další příběh Paměti národa. Moc si této pomoci vážím. Sám do toho jdu! Jako každý ročník, tak i letos. A těším se na svých pomalých deset kilometrů v pražské Hvězdě, i když zvažuji, že bych vyrazil do Brna nebo Plzně,“ přidává poděkování a poodhaluje své plány Kroupa.

Bohužel současná situace stále nepřeje velkým akcím, a proto bude letošní běhání pro Paměť národa komornější událostí, která se bude muset obejít bez hromadných startů. Běhy budou odstartovány ve čtvrtek 20. května a bude se jich možné účastnit až do 23. května, a to na celé řadě českých míst.

Zájemci by měli zaplavit předem připravené trasy ve městech, jako je Praha, Brno, Ostrava, Hradec Králové, Chrudim, Kroměříž, Zlín, Plzeň nebo Třebíč a na dalších deseti místech. Nachystané trasy mají 5 a 10 kilometrů a pro děti či fyzicky méně zdatné běžce jsou připraveny i symbolické kilometrové běhy.

Registrace již byly otevřeny a podrobnější informace se můžete dozvědět na stránkách události. Pokud na mapě nevidíte žádnou trasu ve svém okolí, rozhodně nemusíte zoufat. V projektu se počítá každý kilometr, ať se běží kdekoliv. Zúčastnit se tak může v podstatě každý, kdo běhá po svých oblíbených trasách za domem, nebo i ti, kteří se momentálně nacházejí v zahraničí.

K tomu si stačí jen zapnout některou z běžeckých aplikací a výsledný čas zaslat organizátorům. Výsledky bude následně možné porovnávat v online tabulce, o nejrychlejším čase nebo počtu naběhaných kilometrů však tato akce primárně není. Více než samotný běh by měl zahřát dobrý pocit a vzpomínka na ty, kteří se stali inspirací a na jejichž životní osudy by se rozhodně nemělo zapomenout.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym