Akcelerátor AceON hledá nové talenty. Startupy zároveň podpoří milionovou investicí
Akcelerátor, za kterým stojí VC office Zaka a firma Accace, kromě první investice nabízí nadějným firmám mentoring od expertů z různých oblastí.
Jedni stojí za úspěšnými miliardovými byznysy a startupovým fondem, druzí pak za konzultační společností. Rodinný VC office Zaka a poradenská firma Accace spojily své síly ve startupovém akcelerátoru AceON, který nyní otevírá brány do svého podzimního programu. Akcelerátor přitom zároveň vystupuje v roli investora a jednotlivé týmy podpoří první investicí ve výši padesáti až sedmdesáti tisíc eur, tedy 1,2 až 1,7 milionu korun. Uzávěrka přihlášek končí 11. září.
Investice v rámci programu AceON má startupům posloužit na akceleraci vývoje a růst firmy, například na dokončení takzvaného minimálně životaschopného produktu (MVP), nábor nových lidí do týmu, marketingové kampaně či expanzi mimo svůj lokální trh. Samotná akcelerace je pak přizpůsobená přijatým startupovým týmům a struktura zaměřena na individuální mentoring s experty, skupinová setkání a diskuze na různá témata včetně fundraisingu, sales, škálování, expanze, PR, vývoje a další.
Jarního kola AceON se účastnilo sedmnáct startupů a vzešly z něj dva vítězné týmy – Wopee, autonomní testovací platforma využívající roboty na zlepšení efektivity a snížení „odpadu“ při vývoji a testování, a platforma Mapheim, jež firmám umožňuje vytvářet interaktivní mapy jednoduše a za nízké náklady. Jarní kolo nebylo investiční, týmy získaly přístup ke vzdělávání a mentoringu od expertů.
„Účast v akcelerátoru AceON pro nás byla obrovskou příležitostí pro zlepšení oblastí, u nichž jsme doteď neměli dostatek času na rozvoj, ale jsou klíčové pro náš úspěch. Organizátoři byli motivovaní a naše spolupráce s nimi nám poskytla důležitý impuls ve startupové cestě,“ komentuje zkušenosti zakladatel Wopee Marcel Veselka.
Zakladateli AceON jsou Peter Pašek a Jan Kasper. Pašek je ředitelem a partnerem konzultační společnosti Accace Slovensko a roky se věnuje podpoře startupů jako mentor i investor, zastupuje startupy při jednáních s investičními fondy a tři roky vedl vlastní akcelerátor #accacelife, ze kterého vyrostly úspěšné firmy jako DNA ERA, MultiplexDX nebo Glycanostics.
Kasper je spoluzakladatelem a partnerem Zaka VC, jež má na startupy připravené stovky milionů korun. Samotný Kasper působí ve více než pětačtyřiceti firmách v šesti zemích, zejména v sektorech jako retail, marketing či energetika. Oba zakladatelé akcelerátoru se během podzimního programu budou přímo věnovat startupům jako mentoři.
Tým musí mít ambice věnovat se naplno rozvoji firmy a mít vizi expanze na světové trhy. Nemůže chybět ani odvaha a vytrvalost.
Dvojici coby mentor doplňují například i šéf investiční komise Zaka VC Andrej Petrus či Slavo Tuleja ze společnosti Kiuub. Jednotliví mentoři budou přiděleni každému týmu, aby se společně během několika měsíců věnovali hloubkové analýze startupu, jeho potenciálu, možnostem, cílům a zejména rychlému růstu. Specifická témata pak může startup konzultovat s dalšími experty z různých oblastí.
Podzimní akcelerátor je určen primárně pro české a slovenské startupy v early stage fázi, ať už v procesu vývoje svého prvního prototypu, nebo ve fázi, kdy již začaly produkt nabízet na trhu. Hlavním atributem při rozhodování o podpoře má být to, jak velký a naléhavý problém řeší svým zákazníkům a jak dokáží řešení škálovat. „Tým musí mít ambice věnovat se naplno rozvoji firmy a mít vizi expanze na světové trhy. Nemůže chybět ani odvaha a vytrvalost,“ komentuje Peter Pašek. Oba zakladatelé věří, že právě individuální přístup a mentoring jsou tím, co dokáže startupům pomoci uspět a škálovat i na další trhy.
Přihlášky uzavírá podzimní AceON již 11. září, startup přitom musí zodpovědět několik otázek o týmu, svém zaměření a potřebě investice. Před začátkem samotné akcelerace si tým AceON vybere startupy, u kterých vidí největší potenciál úspěchu, a pozve je na společné dvoudenní setkání Bootcamp, které se koná 13. až 15. října v Bratislavě.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.