Spojení dvou rodin, jejichž firmy ročně utrží desítky miliard. Ve velkém rozběhly startupový fond

Rodiny Zálešákových a Kasperových stojí za úspěšnými byznysy. Přes svůj fond ZAKA VC chtějí v příštích letech proinvestovat stovky milionů korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

zaka-vcStory

Foto: ZAKA VC

Podnikatelé Peter Zálešák a Ján Kasper

0Zobrazit komentáře

Slovák Peter Zálešák je spolumajitel prodejců elektroniky Nay na Slovensku a Electro World v Česku, kromě toho se věnuje i nemovitostem a zemědělství. Česko-slovenská rodina Kasperových je aktivní v pětačtyřiceti firmách zejména v marketingovém segmentu, časem přidala energetiku, hospitality segment i prodej aut. Kombinovaně generují tržby přes 25 miliard korun ročně a své zkušenosti se rozhodli využít také v podpoře nadcházející generace. Jejich fond ZAKA VC jen letos investoval do dvaadvaceti projektů, přičemž během následujících deseti let chce podpořit více než stovku dalších.

Na rozdíl od většiny venture kapitálových hráčů se rodinné firmy rozhodly prostředky na podporu startupů investovat přímo přes vlastní fond, což se odráží i v samotném názvu – ZÁlešákovy plus KAsperovy, tedy ZAKA. „Jde o rodinný office, něco jako spojení dvou superandělů,“ vysvětluje pro CzechCrunch Andrej Petrus z pozice šéfa investiční komise fondu. Jako andělé se označují investoři do startupů, kteří většinou již vybudovali vlastní firmy a zaměřují se na podporu projektů v nejranějších fázích.

„Dlouholeté zkušenosti z tradičního byznysu a budování a řízení firem Zálešáka a Kaspera kombinujeme se zkušenostmi z technologického a startupového prostředí našeho exekutivního týmu. Ať jde o klasické podnikání nebo škálovatelné technologické společnosti, některé z jejich problémů jsou identické a díky vzájemným synergiím jim dokážeme pomoct,“ přibližuje Petrus.

ZAKA VC se sídlem v Praze, kam se přestěhovala z Bratislavy, se začala formovat před třemi lety, když se Zálešák a Kasper rozhodli oslovit první lidi, kteří by jim pomohli nový fond vybudovat. Kromě Petruse se na tom podílel i Slavomír Tuleja, jenž se ale nedávno přímo z exekutivy v ZAKA přesunul a společně připravují menší fond.

Po více než roce postupných příprav se pak v ZAKA rozběhla investiční aktivita s cílem proinvestovat během deseti let celkem 30 milionů eur, tedy přes 700 milionů korun. Ročně tak chce fond do asi desítky startupů posílat přibližně 2,5 milionu eur.

andrej-petrus

Foto: ZAKA VC

Andrej Petrus, šéf investiční komise ZAKA VC

Již teď ale má ZAKA ve svém portfoliu celkem osmadvacet firem, do konce roku mají přibýt další dvě. „Většinu z investic jsme uzavřeli letos, udělali jsme až dvaadvacet investic do dvaceti startupů a dvou fondů,“ říká Petrus, jenž finance a byznys development studoval v Praze, Berlíně i Římě a zkušenosti sbíral například ve slovenském fondu Neulogy Ventures, venture builderu CEAi nebo jako konzultant v PwC.

Zatím nejaktivnější byl fond v německy mluvících zemích (DACH), kde investoval celkem do osmi startupů. Aktivně se regionu chce věnovat i skrze pozici zakladatelského partnera nového fondu Gateway Ventures, který operuje z Vídně a Mnichova. V regionu střední a východní Evropy pak šlo o celkem sedm firem, v baltských zemích pak o pět a další pochází z Velké Británie, Spojených států a Balkánu. Z tuzemských zástupců šlo například o pohádkovou aplikaci Readmio nebo GitGut, který zlepšuje zážitek z hraní díky umělé inteligenci.

„Kromě DACH věříme regionu střední a východní Evropy i Baltu dlouhodobě. Je tu obrovský technologický talent, relativně vyspělá kultura venture kapitálu, pořád realistické valuace a stále více úspěchů globálně škálovaných startupů, což inspiruje další zakladatele. Stále však cítíme, že náš region není úplně propojený mezi investory a startupy, ale zlepšuje se to. Talent ani kapitál by neměl být omezován hranicemi, z dlouhodobého hlediska ani nebude,“ říká Petrus.

Opírá se také o data – například jednorožců, jak se označují startupy s miliardovou valuací v dolarech, bylo v našem regionu v roce 2020 celkem jednadvacet, loni to již bylo čtyřiačtyřicet. S ohledem na globální makroekonomické dění, kdy valuace některých startupů ve velkém padají, u nás bude jednorožců pravděpodobně méně, podle Petruse ale i tato data ukazují na postupné dospívání trhů.

Protože ZAKA není klasickým fondem, nabízí flexibilitu a takzvané investiční tikety v rozmezí od 20 tisíc až po 600 tisíc eur, tedy asi od půl milionu do 15 milionů korun. Dlouhodobě přitom spoluinvestuje také s dalšími hráči a nezaměřuje se na žádný specifický sektor, ale spíš na vysoce škálovatelné byznys modely zakladatelů firem s globálními ambicemi. Investiční zaměření je hlavně na takzvané pre-seed a seed. Ve spolupráci s konzultantskou společností Accace chystá i akcelerátor, díky kterému bude aktivnější také v „idea stage“ projektech.

„I když děláme relativně malá kola, svou roli bereme odpovědně a vůči startupům chceme být dlouhodobými partnery. Naším cílem je stát se jedním z nejlepších rodinných offices působícími ve venture kapitálu v Evropě a hledat talenty s globálními ambicemi a škálovatelným byznys modelem v nejranějších fázích,“ uzavírá Petrus.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina