Akcie Nvidie trhají rekordy. Vydělat miliony může i americká politička, která kvůli tomu čelí kritice

Kdo drží akcie Nvidie, mne si ruce. Hodnota firmy na čas prolomila dva biliony dolarů a radost to dělá i americké političce Nancy Pelosiové.

Jiří BlatnýJiří Blatný

pelosi

Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Americká politička Demokratické strany Nancy Pelosiová

0Zobrazit komentáře

Kdo si před nějakou dobou nakoupil akcie Nvidie, technologického fenoménu poslední doby, mne si ruce. Americká společnost vyvíjí výkonné čipy, které potřebuje pro své fungování umělá inteligence, a tak je o ně obrovský zájem. Díky tomu hodnota jejích akcií letí do nebes. Jestli někdo v souvislosti s Nvidií opravdu dobře pořídil, je to zkušená americká politička Demokratické strany Nanci Pelosiová. Od loňského podzimu akcie firmy čile nakupuje a dnes jich drží za téměř dva miliony dolarů.

Pelosiová byla během své kariéry dvakrát předsedkyní Sněmovny reprezentantů, dolní komory amerického Kongresu. Třiaosmdesátiletá zákonodárkyně je dnes už „jen“ řadovou poslankyní s tabulkovým ročním platem 174 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba čtyři miliony korun, respektive kolem 330 tisíc korun měsíčně. Kromě mzdy je ale veřejně dostupná i její investiční aktivita. Pelosiová totiž stejně jako všichni členové amerického Kongresu musí své investice v hodnotě nad tisíc dolarů pravidelně přiznávat.

Podle účtu na síti X, který její činnost na finančních trzích sleduje, má díky akciím Nvidie s trochou nadsázky vyděláno na deset let dopředu. Celkem totiž drží cenné papíry za 1,8 milionu dolarů, zhruba 42 milionů korun, tedy asi desetinásobek svého ročního platu. Nvidie má za sebou extrémně povedený rok a její akcie v souvislosti s boomem umělé inteligence od začátku roku jen stoupají. Technologie totiž potřebuje supervýkonné mikročipy, které Nvidia navrhuje, a poptávka roste.

Když navíc firma tento týden oznámila, že jen v poslední kvartálu meziročně vyrostla o 265 procent, a potvrdila, že je aktuálně velmi výkonnou mašinou na peníze, hodnota akcií s označením NVDA během čtvrtečního obchodování vyrostla o šestnáct procent. V řeči peněz to znamená, že tržní hodnota Nvidie se zvýšila o závratných zhruba 277 miliard dolarů (6,5 bilionu korun). To je zdaleka největší nárůst za jediný den v burzovní historii.

Nakonec tedy jen několik týdnů vydržel nedávný historický zápis Mety, jejíž akcie v poslední době taktéž výrazně rostou. Na začátku února vyskočila cena akcií o tolik, že se hodnota firmy Marka Zuckerberga za jediný den zvýšila o necelých 200 miliard dolarů. Nový rekord teď drží Nvidia, jejíž tržní kapitalizace navíc v pátek poprvé překonala dva biliony dolarů.

To vše hraje do karet i Nancy Pelosiové. Jak upozorňuje web Nasdaq, portfoliu americké političky se dostává pozornosti dlouhodobě, zejména kvůli načasování některých jejích transakcí na burzách a potenciálnímu střetu zájmů. Její manžel Paul, kterému mimochodem předloni v říjnu útočník ovlivněný konspiračními teoriemi kladivem zlomil lebku, je totiž majitelem investiční skupiny Financial Leasing Services.

Kritici Nancy Pelosiovou viní z toho, že se svým manželem sdílí informace, které má díky své politické pozici, a následně je s ním používá při investování. Jinými slovy páchá takzvaný insider trading, činnost zákonem zapovězenou nejen politikům. Zákonodárkyně obvinění dlouhodobě odmítá.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kvůli množícím se spekulacím Pelosiovi na akciích Nvidie jeden letní den roku 2022 prodělali miliony dolarů, napsal časopis Forbes. Den poté totiž Kongres přijal několikamiliardový zákon CHIPS and Science Act na podporu amerických výrobců mikročipů. Podle oficiálního vyjádření zástupců Pelosiové, která tehdy ještě byla předsedkyní Sněmovny reprezentantů, se akcií zbavili proto, aby se vyhnuli právě obviněním z insider tradingu. Akcie Nvidie totiž po odsouhlasení zákona stoupaly, podobně jako ty dalších výrobců čipů.

Pelosiová podle Forbesu není jediná kongresmanka, která v roce 2023 nakoupila akci Nvidie. Celkem je drželo sedm dalších zákonodárců, což prý z cenných papírů udělalo ty nejpopulárnější v americkém Kongresu. Několik demokratických i republikánských politiků je naopak pro zákaz veškerých obchodních aktivit mezi členy Kongresu a jejich přímými příbuznými. Případná legislativa ale zatím nemá konkrétní podobu.

Rubriku Investice podporujíxtblogo_njet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi

CzechCrunch Jobs