Akcie Nvidie trhají rekordy. Vydělat miliony může i americká politička, která kvůli tomu čelí kritice

Kdo drží akcie Nvidie, mne si ruce. Hodnota firmy na čas prolomila dva biliony dolarů a radost to dělá i americké političce Nancy Pelosiové.

Jiří BlatnýJiří Blatný

pelosi

Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Americká politička Demokratické strany Nancy Pelosiová

0Zobrazit komentáře

Kdo si před nějakou dobou nakoupil akcie Nvidie, technologického fenoménu poslední doby, mne si ruce. Americká společnost vyvíjí výkonné čipy, které potřebuje pro své fungování umělá inteligence, a tak je o ně obrovský zájem. Díky tomu hodnota jejích akcií letí do nebes. Jestli někdo v souvislosti s Nvidií opravdu dobře pořídil, je to zkušená americká politička Demokratické strany Nanci Pelosiová. Od loňského podzimu akcie firmy čile nakupuje a dnes jich drží za téměř dva miliony dolarů.

Pelosiová byla během své kariéry dvakrát předsedkyní Sněmovny reprezentantů, dolní komory amerického Kongresu. Třiaosmdesátiletá zákonodárkyně je dnes už „jen“ řadovou poslankyní s tabulkovým ročním platem 174 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba čtyři miliony korun, respektive kolem 330 tisíc korun měsíčně. Kromě mzdy je ale veřejně dostupná i její investiční aktivita. Pelosiová totiž stejně jako všichni členové amerického Kongresu musí své investice v hodnotě nad tisíc dolarů pravidelně přiznávat.

Podle účtu na síti X, který její činnost na finančních trzích sleduje, má díky akciím Nvidie s trochou nadsázky vyděláno na deset let dopředu. Celkem totiž drží cenné papíry za 1,8 milionu dolarů, zhruba 42 milionů korun, tedy asi desetinásobek svého ročního platu. Nvidie má za sebou extrémně povedený rok a její akcie v souvislosti s boomem umělé inteligence od začátku roku jen stoupají. Technologie totiž potřebuje supervýkonné mikročipy, které Nvidia navrhuje, a poptávka roste.

Když navíc firma tento týden oznámila, že jen v poslední kvartálu meziročně vyrostla o 265 procent, a potvrdila, že je aktuálně velmi výkonnou mašinou na peníze, hodnota akcií s označením NVDA během čtvrtečního obchodování vyrostla o šestnáct procent. V řeči peněz to znamená, že tržní hodnota Nvidie se zvýšila o závratných zhruba 277 miliard dolarů (6,5 bilionu korun). To je zdaleka největší nárůst za jediný den v burzovní historii.

Nakonec tedy jen několik týdnů vydržel nedávný historický zápis Mety, jejíž akcie v poslední době taktéž výrazně rostou. Na začátku února vyskočila cena akcií o tolik, že se hodnota firmy Marka Zuckerberga za jediný den zvýšila o necelých 200 miliard dolarů. Nový rekord teď drží Nvidia, jejíž tržní kapitalizace navíc v pátek poprvé překonala dva biliony dolarů.

To vše hraje do karet i Nancy Pelosiové. Jak upozorňuje web Nasdaq, portfoliu americké političky se dostává pozornosti dlouhodobě, zejména kvůli načasování některých jejích transakcí na burzách a potenciálnímu střetu zájmů. Její manžel Paul, kterému mimochodem předloni v říjnu útočník ovlivněný konspiračními teoriemi kladivem zlomil lebku, je totiž majitelem investiční skupiny Financial Leasing Services.

Kritici Nancy Pelosiovou viní z toho, že se svým manželem sdílí informace, které má díky své politické pozici, a následně je s ním používá při investování. Jinými slovy páchá takzvaný insider trading, činnost zákonem zapovězenou nejen politikům. Zákonodárkyně obvinění dlouhodobě odmítá.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kvůli množícím se spekulacím Pelosiovi na akciích Nvidie jeden letní den roku 2022 prodělali miliony dolarů, napsal časopis Forbes. Den poté totiž Kongres přijal několikamiliardový zákon CHIPS and Science Act na podporu amerických výrobců mikročipů. Podle oficiálního vyjádření zástupců Pelosiové, která tehdy ještě byla předsedkyní Sněmovny reprezentantů, se akcií zbavili proto, aby se vyhnuli právě obviněním z insider tradingu. Akcie Nvidie totiž po odsouhlasení zákona stoupaly, podobně jako ty dalších výrobců čipů.

Pelosiová podle Forbesu není jediná kongresmanka, která v roce 2023 nakoupila akci Nvidie. Celkem je drželo sedm dalších zákonodárců, což prý z cenných papírů udělalo ty nejpopulárnější v americkém Kongresu. Několik demokratických i republikánských politiků je naopak pro zákaz veškerých obchodních aktivit mezi členy Kongresu a jejich přímými příbuznými. Případná legislativa ale zatím nemá konkrétní podobu.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Mašina na peníze hnaná umělou inteligencí. Nvidia utržila 22 miliard dolarů, více než půlka je čistý zisk

„Generativní umělá inteligence dosáhla bodu zlomu,“ oznámil Jensen Huang. Nvidia meziročně vyrostla o 126 %, v posledním kvartálu dokonce o 265 %.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jensen-huang-nvidia

Foto: Nvidia

Jensen Huang, spoluzakladatel a CEO Nvidie

0Zobrazit komentáře

Nejočekávanější událostí aktuální výsledkové sezony bylo hospodaření Nvidie, která zažívá díky rapidnímu rozvoji umělé inteligence závratný růst na všech frontách. Potvrdila to i ve svém čtvrtém kvartále uplynulého roku, v rámci kterého překonala očekávaní analytiků a doručila trojciferný růst. Nvidia má totiž v nabídce jedny z nejvýkonnějších čipů, které pohánějí výpočty spojené s umělou inteligencí, a odebírají je od ní největší technologičtí hráči. Americká firma Jensena Huanga díky tomu v uplynulém čtvrtletí zaznamenala tržby ve výši 22,1 miliardy dolarů (520 miliard korun) při čistém zisku 12,3 miliardy dolarů (290 miliard korun).

V meziročním srovnání jde o růst tržeb o 265 procent, čistý zisk rostl dokonce o 491 procent. Podobně impozantní jsou i čísla za celý loňský rok, v němž Nvidia v příjmech vygenerovala celkem 60,9 miliardy dolarů (1,4 bilionu korun) a vykázala čistý zisk 29,8 miliardy dolarů (701 miliard korun). Meziroční růst? O 126 procent, respektive 581 procent. Když se podíváte na tato čísla v historickém kontextu na grafech níže, jde o nevídané nárůsty. Od roku 1999, kdy firma vstoupila na burzu, zaznamenala dosud největší tržby v roce 2021, kdy činily 7,6 miliardy dolarů. Ve stejném roce přišel i dosud největší čistý zisk kolem tří miliard dolarů.

Výjimečný rok 2023 (ve finančních výkazech firmy jde o fiskální rok 2024) by ale v podání Nvidie nemusel být výjimkou. Poptávka po výkonných čipech, které jsou potřeba pro náročné testování umělé inteligence a také její následný provoz, neopadá. Naopak. „Akcelerovaný výpočetní výkon (computing) a generativní umělá inteligence dosáhly bodu zlomu. Poptávka po nich prudce roste po celém světě napříč společnostmi, průmyslovými odvětvími i státy,“ prohlásil při vyhlašování finančních výsledků Jensen Huang, spoluzakladatel a výkonný ředitel Nvidie.

V následujícím roce (fiskálním roce 2025) firma očekává tržby pohybující se kolem 24 miliard dolarů a hrubá marže se má ještě o několik procentních bodů zvýšit na zhruba 76 procent. V uplynulém roce dosáhla téměř 73 procent, rok předtím 57 procent. Na výsledky za uplynulý kvartál i výhled do dalších měsíců reagovali pozitivně také investoři. Akcie s označením NVDA po uzavření trhů na burze Nasdaq vyrostly o více než devět procent. Podobný kus přitom v posledním týdnu v očekávání výsledků odepsaly.

Tržní kapitalizace amerického výrobce čipů se nadále pohybuje kolem 1,7 bilionu dolarů a je tak v těsném souboji s Alphabetem a Amazonem o pozici třetí nejhodnotnější veřejně obchodované společnosti ve Spojených státech. V posledních týdnech své technologické soky již několikrát přeskočila. Její růst je založen mimo jiné na tom, že právě firmy jako Alphabet, Microsoft, Meta a další od Nvidie čipy ve velkém odebírají. Cena jednoho se pohybuje v desítkách tisíc dolarů a umělá inteligence jich spotřebuje tisíce.

Právě proto představují aktuálně největší byznys pro Nvidii takzvaná datová centra, která obsahují zejména grafické čipy a procesory pohánějící výpočty spojené s umělou inteligencí. Jen v posledním čtvrtletí vygenerovala v tržbách 18,4 miliardy dolarů, což představovalo meziroční růst o 409 procent a mezičtvrtletní růst o 27 procent. Na celkových tržbách za poslední kvartál se tak datová centra podílela z více než čtyř pětin. Za celý rok tato divize přinesla v příjmech 47,5 miliardy dolarů, meziročně o 217 procent více.

„Naše platforma datových center je poháněna stále různorodějšími faktory – poptávkou po zpracování dat, trénování a odvozování od velkých poskytovatelů cloudových služeb a poskytovatelů specializovaných na GPU, stejně jako od firemních softwarových společností a firem zabývajících se spotřebitelským internetem. Vertikální odvětví – v čele s automobilovým průmyslem, finančními službami a zdravotnictvím – jsou nyní na úrovni několika miliard dolarů,“ popisuje Jensen Huang, který Nvidii založil v roce 1993 a těží z toho, že na umělou inteligenci vsadil již dávno. Teď sklízí ovoce.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Druhou zásadní byznysovou nohou je pro Nvidii historicky gaming a grafické karty GeForce. Tato divize vygenerovala v posledním kvartálu příjmy 2,9 miliardy dolarů, meziročně o 56 procent více. Za celý loňský rok pak 10,4 miliardy dolarů, meziročně o 15 procent více. Nvidia v této oblasti představila před necelými šesti lety grafické karty GeForce RTX, která je dnes nejvýznamnější počítačovou platformou pro generativní umělou inteligenci. Využívá ji 100 milionů hráčů a tvůrců a Jensen Huang prozradil, že následující rok má i v této oblasti přinést významné nové produktové cykly a inovace.