Mašina na peníze hnaná umělou inteligencí. Nvidia utržila 22 miliard dolarů, více než půlka je čistý zisk

„Generativní umělá inteligence dosáhla bodu zlomu,“ oznámil Jensen Huang. Nvidia meziročně vyrostla o 126 %, v posledním kvartálu dokonce o 265 %.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jensen-huang-nvidia

Foto: Nvidia

Jensen Huang, spoluzakladatel a CEO Nvidie

0Zobrazit komentáře

Nejočekávanější událostí aktuální výsledkové sezony bylo hospodaření Nvidie, která zažívá díky rapidnímu rozvoji umělé inteligence závratný růst na všech frontách. Potvrdila to i ve svém čtvrtém kvartále uplynulého roku, v rámci kterého překonala očekávaní analytiků a doručila trojciferný růst. Nvidia má totiž v nabídce jedny z nejvýkonnějších čipů, které pohánějí výpočty spojené s umělou inteligencí, a odebírají je od ní největší technologičtí hráči. Americká firma Jensena Huanga díky tomu v uplynulém čtvrtletí zaznamenala tržby ve výši 22,1 miliardy dolarů (520 miliard korun) při čistém zisku 12,3 miliardy dolarů (290 miliard korun).

V meziročním srovnání jde o růst tržeb o 265 procent, čistý zisk rostl dokonce o 491 procent. Podobně impozantní jsou i čísla za celý loňský rok, v němž Nvidia v příjmech vygenerovala celkem 60,9 miliardy dolarů (1,4 bilionu korun) a vykázala čistý zisk 29,8 miliardy dolarů (701 miliard korun). Meziroční růst? O 126 procent, respektive 581 procent. Když se podíváte na tato čísla v historickém kontextu na grafech níže, jde o nevídané nárůsty. Od roku 1999, kdy firma vstoupila na burzu, zaznamenala dosud největší tržby v roce 2021, kdy činily 7,6 miliardy dolarů. Ve stejném roce přišel i dosud největší čistý zisk kolem tří miliard dolarů.

Výjimečný rok 2023 (ve finančních výkazech firmy jde o fiskální rok 2024) by ale v podání Nvidie nemusel být výjimkou. Poptávka po výkonných čipech, které jsou potřeba pro náročné testování umělé inteligence a také její následný provoz, neopadá. Naopak. „Akcelerovaný výpočetní výkon (computing) a generativní umělá inteligence dosáhly bodu zlomu. Poptávka po nich prudce roste po celém světě napříč společnostmi, průmyslovými odvětvími i státy,“ prohlásil při vyhlašování finančních výsledků Jensen Huang, spoluzakladatel a výkonný ředitel Nvidie.

V následujícím roce (fiskálním roce 2025) firma očekává tržby pohybující se kolem 24 miliard dolarů a hrubá marže se má ještě o několik procentních bodů zvýšit na zhruba 76 procent. V uplynulém roce dosáhla téměř 73 procent, rok předtím 57 procent. Na výsledky za uplynulý kvartál i výhled do dalších měsíců reagovali pozitivně také investoři. Akcie s označením NVDA po uzavření trhů na burze Nasdaq vyrostly o více než devět procent. Podobný kus přitom v posledním týdnu v očekávání výsledků odepsaly.

Tržní kapitalizace amerického výrobce čipů se nadále pohybuje kolem 1,7 bilionu dolarů a je tak v těsném souboji s Alphabetem a Amazonem o pozici třetí nejhodnotnější veřejně obchodované společnosti ve Spojených státech. V posledních týdnech své technologické soky již několikrát přeskočila. Její růst je založen mimo jiné na tom, že právě firmy jako Alphabet, Microsoft, Meta a další od Nvidie čipy ve velkém odebírají. Cena jednoho se pohybuje v desítkách tisíc dolarů a umělá inteligence jich spotřebuje tisíce.

Právě proto představují aktuálně největší byznys pro Nvidii takzvaná datová centra, která obsahují zejména grafické čipy a procesory pohánějící výpočty spojené s umělou inteligencí. Jen v posledním čtvrtletí vygenerovala v tržbách 18,4 miliardy dolarů, což představovalo meziroční růst o 409 procent a mezičtvrtletní růst o 27 procent. Na celkových tržbách za poslední kvartál se tak datová centra podílela z více než čtyř pětin. Za celý rok tato divize přinesla v příjmech 47,5 miliardy dolarů, meziročně o 217 procent více.

„Naše platforma datových center je poháněna stále různorodějšími faktory – poptávkou po zpracování dat, trénování a odvozování od velkých poskytovatelů cloudových služeb a poskytovatelů specializovaných na GPU, stejně jako od firemních softwarových společností a firem zabývajících se spotřebitelským internetem. Vertikální odvětví – v čele s automobilovým průmyslem, finančními službami a zdravotnictvím – jsou nyní na úrovni několika miliard dolarů,“ popisuje Jensen Huang, který Nvidii založil v roce 1993 a těží z toho, že na umělou inteligenci vsadil již dávno. Teď sklízí ovoce.

Druhou zásadní byznysovou nohou je pro Nvidii historicky gaming a grafické karty GeForce. Tato divize vygenerovala v posledním kvartálu příjmy 2,9 miliardy dolarů, meziročně o 56 procent více. Za celý loňský rok pak 10,4 miliardy dolarů, meziročně o 15 procent více. Nvidia v této oblasti představila před necelými šesti lety grafické karty GeForce RTX, která je dnes nejvýznamnější počítačovou platformou pro generativní umělou inteligenci. Využívá ji 100 milionů hráčů a tvůrců a Jensen Huang prozradil, že následující rok má i v této oblasti přinést významné nové produktové cykly a inovace.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym