Amazon ruší 18 tisíc pracovních míst. Propouštění by se mělo týkat i Česka

Americký internetový obchod výpověďmi řeší nejistou ekonomiku i velké nabírání zaměstnanců z posledních let.

Iva BrejlováIva Brejlová

amazon

Foto: Amazon

Amazon musí šetřit

0Zobrazit komentáře

Rychlý růst vystřídal výraznější pád. Americký gigant internetového obchodování Amazon si během pandemie výrazně polepšil a ve velkém začal investovat a nabírat lidi, ale po návratu k normálu se ukázalo, že to bylo moc. Firma právě oznámila, že zruší 18 tisíc pracovních míst. Zaměstnanci, kterých se to týká, o svém osudu většinou ještě nevědí – výpovědi bude firma rozesílat až od 18. ledna. Podle informací CzechCrunche se týkají i Česka.

Oficiálně na dotaz redakce společnost ještě nezareagovala. Podle zdroje CC se však propouštění týká minimálně sedmi desítek specialistů. Společnost v tuzemsku zaměstnává tři tisíce stálých pracovníků v distribučním centru v Dobrovízi u Prahy, v korporátních kancelářích v centru Prahy má společnost dalších více než tisíc specializovaných pracovníků.

Celosvětově jsou pak čísla závratná. O tom, že firma bude propouštět, se mluvilo, odborníci ale očekávali zhruba deset tisíc výpovědí. „S komunikací týkající se takových závěrů obvykle vyčkáváme, dokud si nemůžeme promluvit s lidmi, kterých se to přímo týká. Protože však jeden z našich kolegů z týmu informaci veřejně vypustil, rozhodli jsme se, že bude lepší podělit se o tuto zprávu dříve, abyste se podrobnosti dozvěděli přímo ode mě,“ uvedl ve zprávě zaměstnancům generální ředitel společnosti Andy Jassy.

Internetový obr po celém světě zaměstnává přes 1,5 milionu lidí. „Amazon v minulosti přestál nejisté a těžké podmínky v ekonomice a stejně tomu bude i nadále. Tyto změny nám pomohou jít za našimi dlouhodobými příležitostmi,“ sdělil generální ředitel. „Společnosti, které vydrží dlouho, procházejí různými fázemi,“ dodal.

Firma podle něj výpovědi doprovodí podporou těch, kterých se týkají, balíčky s odstupným či jinými dávkami a externí pomocí při hledání zaměstnání.

Amazon přitom první hromadné propouštění oznámil už v listopadu. Uvedl k němu, že bude dál své aktivity přezkoumávat. Není jedinou společností, která teď ve velkém propouští. Rovněž v listopadu oznámila hromadné výpovědi společnost Meta, mateřská firma Facebooku, WhatsAppu a Instagramu. O práci v ní přichází 11 tisíc lidí.

Deset procent pracovníků hodlá propustit firma Salesforce, americký cloudový gigant, pod který spadá mimo jiné pracovní nástroj Slack. To by odpovídalo zhruba sedmi tisícům lidí. I Salesforce zmínil, že nabral během pandemie příliš mnoho zaměstnanců.

S přispěním ČTK