Amazon v Česku otevře druhé distribuční centrum. O čtyři patra plná zboží se budou starat speciální roboti

Peter BrejčákPeter Brejčák

amazon

Foto: Amazon

Kancelářská budova Amazonu

0Zobrazit komentáře

Největší internetový prodejce světa v Česku rozšíří svoji stopu. Amazon vybuduje v Kojetíně na Přerovsku nové robotické distribuční centrum, v němž vznikne více než dva tisíce pracovních míst. Stavba logistického centra v průmyslovém parku má být dokončena příští rok, jeho plné zprovoznění je naplánováno na rok 2023.

Nové distribuční centrum tak doplní to stávající nacházející se v Dobrovízi vedle Prahy, které je zároveň největší samostatně stojící budovou v Česku. Amazon už zahájil nábor prvních zaměstnanců, zatím hlavně specialistů. Nábor pracovníků, kteří budou v Kojetíně zpracovávat objednávky zákazníků, je naplánován na druhé čtvrtletí 2022.

Aktuálně přitom technologický gigant, v jehož čele letos skončil nejbohatší muž planety a zakladatel firmy Jeff Bezos, v tuzemsku zaměstnává čtyři tisíce lidí, z toho tři tisíce právě ve skladu v Dobrovízi a tisícovku na kancelářských pozicích v Praze. V Česku Amazon působí od roku 2013 a celkem zde investoval přes 26 miliard korun.

Amazon pomocí nového distribučního centra v Kojetíně rozšíří nabídku produktů a podpoří rostoucí počet nezávislých malých podniků, které prostřednictvím e-shopu v rámci služby Fulfillment by Amazon prodávají své zboží zákazníkům po celé Evropě.

smid-amazon-regular

Foto: Amazon

Michal Šmíd, ředitel českého Amazonu

Podle posledních informací bylo do e-commerce platformy zapojených přes tři tisíce českých obchodníků, tržiště Amazonu se tak řadí mezi největší v tuzemsku. Své tržiště pak dlouhodobě rozvíjí také Alza či Mall, v obou případech však počet zapojených e-shopů nedosahuje na tak velké číslo. Jiné ukazatele, jako například objem prodeje zboží nebo tržby čistě za Českou republiku, Amazon nekomunikuje.

Stejně tak zatím technologický gigant nekomentuje ani to, kdy se tuzemští zákazníci dočkají oficiálního českého e-shopu. V roce 2017 Amazon spustil jen českou variantu toho německého, zákazník v češtině tak nenakupuje na adrese Amazon.cz, ale na české verzi německé domény Amazon.de.

Zaměstnanci nového distribučního centra budou připravovat, balit a odesílat zákazníkům drobné položky, jako jsou knihy, elektronika a spotřební zboží. Provoz v Kojetíně bude vybaven moderními technologiemi včetně robotických jednotek.

„Tito specializovaní roboti se zasouvají pod regály s výrobky, zvedají je a pohybují s nimi po distribučním centru, čímž pomáhají zkrátit čas nutný pro zpracování objednávek. V Kojetíně nabídneme práci s vyšší přidanou hodnotou pro kvalifikované zaměstnance,“ uvedl Michal Šmíd, generální manažer Amazonu pro Česko.

Robotické centrum pro Amazon vybuduje v Kojetíně na brownfieldu po bývalých usazovacích nádržích cukrovaru stavitel průmyslových zón Panattoni. Objekt o rozloze 52 tisíc metrů čtverečních nabídne ve čtyřech nadzemních podlažích bezmála 190 tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy. Zónu připravila skupina Accolade, která je také investorem a vlastníkem průmyslového parku.

„Je to obrovská šance pro celý region, a to hlavně z pohledu investice a vysokého množství nových pracovních míst. Už dobrovízský projekt byl prošpikován moderními technologiemi, ten stávající však bude ještě o několik generací dál, a navíc využije unikátních logistických možností, které nabízí vícepatrové uspořádání,“ uvedl generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko Pavel Sovička.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym