Američané utíkají z regionálních bank k těm velkým, které sílí. Zklidnit krizi mohou vládní záruky
Nervozita se v bankovním sektoru přelila také do Evropy. Točí se kolem Deutsche Bank, která však má na rozdíl od Credit Suisse silnou pozici.
Americká vlajka na Wall Street
Komentář Petra Hotovce: Je tomu jen lehce přes dva týdny od pádu Silicon Valley Bank a panika v bankovním sektoru stále trvá. Z nově zveřejněných dat od amerického centrálního bankovního systému Fed vyplývá, že tamní banky se potýkají s opravdu silným odlivem vkladů. Od 8. do 15. března vybrali vkladatelé z amerických bank zhruba 55 miliard dolarů, což pro lepší představu odpovídá asi jedné pětině celkového množství vkladů, které mají u českých bank v současnosti uloženo čeští střadatelé. Je to však hodně, nebo málo?
Ze statistiky můžeme vyčíst, že množství depozit v amerických bankách se od února 2022 do 15. března 2023 snížilo asi o 460 miliard dolarů. Z dat je tedy zřejmé, že trend odlivu vkladů se v uplynulých týdnech opravdu zrychlil. Odliv vkladů však nepostihuje banky rovnoměrně – ty velké z něj profitují, protože střadatelé z malých a regionálních bank hledají v nejisté době bezpečí u bank, které jsou takzvaně „too big to fail“.
V týdnu od 8. do 15. března se tedy vklady u velkých amerických bank dokonce o 120 miliard dolarů zvýšily. Vklady u malých a středních bank a zahraničních institucí působících ve Spojených státech se za stejné období naopak o zhruba 175 miliard dolarů snížily.
Co z toho plyne? Amerika opravdu zažívá bankovní krizi regionálních bank a nevídanou míru paniky mezi vkladateli. K uklidnění situace očividně nepřispěl ani nový nástroj Fedu zvaný Program termínovaného financování bank (více zde), který umožňuje bankám půjčit si od Fedu, pokud mu jako zástavu složí dluhové cenné papíry, které smí Fed držet ve své rozvaze.