Už je to definitivní, do Bílého domu se vrací Donald Trump. Světoví lídři mluví o spolupráci

V amerických prezidentských volbách je rozhodnuto a triumf slaví Donald Trump, který je přesvědčivě ovládl a po čtyřech letech se vrací do čela země.

donald-trump

Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Donald Trump

0Zobrazit komentáře

Souboj mezi republikánem Donaldem Trumpem a demokratkou Kamalou Harrisovou skončil. Do Bílého domu se po čtyřech letech nastěhuje opět republikán Donald Trump. Avizovaný těsný souboj s demokratkou Kamalou Harrisovou se nekonal, bývalý prezident hlasování ovládl poměrně přesvědčivě a získal na svou stranu i všechny takzvané swing states. Republikáni kromě návratu do Oválné pracovny slaví i zisk většiny v Senátu, kterou přidávají k už dřívější většině ve Sněmovně reprezentantů.

Na setkání se svými příznivci na Floridě Trump prohlásil svůj triumf za „dosud největší politické vítězství“. Za jásotu svých stoupenců slíbil bojovat za všechny Američany a uzdravit zemi, kterou rozdělila vyhrocená předvolební kampaň. Zopakoval také, že USA musí zapečetit své hranice a že lidé mohou do země přicházet pouze legálně.

Vyzdvihl i pomoc miliardáře Elona Muska, u něhož očekává, že bude mít vliv v jeho budoucí vládě, v duchu sobě vlastním ale uporoznil i na to, že jeho žena nedávno vydala knihu, nebo vyzdvihl půvaby manželky svého viceprezidenta JD Vance. Kamala Harrisová naopak své povolební vystoupení ve Washingtonu stále oddaluje.

Trumpovi k vítězství už blahopřála řada světových politiků, například francouzský prezident Macron, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, německý kancléř Olaf Scholz či český prezident Petr Pavel. Že je připraven k dialogu s USA, prohlásil i ruský prezident Vladimir Putin. Blahopřání vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který rovněž prohlásil, že doufá, že Trump přiblíží spravedlivý mír. Osud války na Ukrajině je jednou z velkých otázek, které výměna v postu v čele USA otvírá. Většina světových lídrů mluví o vzájemné spolupráci svých zemí a USA, zda o ni ale Trump bude mít zájem, se ukáže.

Volby podle médií provázela vysoká účast voličů, BBC uvedla, že by nakonec mohla přesáhnout rekord na úrovni 66 procent oprávněných voličů z roku 2020. Hlavními tématy byly podle průzkumů u volebních místností ekonomika a ohrožení demokracie.

Dosavadní výsledky jsou neoficiální, na finální potvrzení je potřeba ještě počkat, o Trumpově vítězství ale není pochyb. „Myslím, že to bude ve středu, ale je dost možné, že definitivní výsledky budou trvat několik dní. V roce 2002 to trvalo, tuším, do soboty,“ uvedla pro CzechCrunch amerikanista Jana Sehnálková z Karlovy univerzity.

Celkově mělo hlasování podle dostupných zpráv probíhat hladce, i když ho narušila hlášení o bombách ve volebních místnostech nebo v sídlech volebních činitelů v nejméně čtyřech klíčových státech. Výhrůžky byly podle úřadů falešné, Federální úřad pro vyšetřování hovořil o možném ruském původu. Ruská ambasáda v USA to označila za „zlovolnou pomluvu“.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na společenské neshody, o kterých mluvil ve svém projevu Trump, upozorňuje i bezpečnostní analytik Michal Smetana. „V těchto volbách jsou různé scénáře, ale není jich moc dobrých. Země je bohužel rozpolcená a politické důsledky, které to má, budou trvat dál. Musíme tedy počítat s tím, že domácí politická nestabilita může trvat ještě poměrně dlouhou dobu a Amerika se s tímto bude velmi dlouho vypořádávat,“ míní.

Souběžně s prezidentskými volbami rozhodovali Američané také o novém složení Kongresu. Senát, stočlennou horní komoru, dosud ovládali demokraté, nově v ní ale získali většinu republikáni, kteří by měli mít nejméně 51 křesel.

Pozměněné rozložení sil ve Sněmovně reprezentantů, dolní komoře, kde republikáni většinu už měli, je prozatím nejasné. Jisté už ale je například to, že do Kongresu poprvé zamíří zákonodárkyně, která se otevřeně prohlásila za transgenderovou osobu – jde o demokratku Sarah McBrideovou, která byla zvolena ve státě Delaware.

usa-1

Přečtěte si takéČeští podnikatelé v USA: V Kalifornii jsou cítit Trump vibesČeští podnikatelé v USA: V Kalifornii jsou cítit Trump vibes, New York je teď toxický

V některých státech hlasovali voliči v referendech o otázkách spojených s potraty či legalizací marihuany. Obyvatelé Floridy odmítli rozvolnění potratové politiky, kterou letos tento stát výrazně zpřísnil. Naopak v Marylandu, kde jsou potraty již nyní legální, rozhodli voliči o zakotvení tohoto práva do státní ústavy. Zákaz potratů zvrátili hlasující v Missouri, právo na potrat bude podle jejich rozhodnutí v referendu taktéž zakotveno v ústavě. To samé se stane i v Arizoně.

Republikánům podle očekávání zůstávají guvernérská křesla v Indianě, Vermontu, Západní Virgínii a v dalších státech, kde dosud vládnou, demokraté znovu uspěli v Severní Karolíně či Washingtonu. Volby guvernérů tak žádné překvapení nepřinesly.

Zajímavostí je opakovaný úspěch republikána Phila Scotta v demokratické baště Vermontu. Scott je ale sám označován za liberála, v nynějších prezidentských volbách hlasoval pro demokratku Kamalu Harrisovou, a nikoli pro republikána Donalda Trumpa.

S přispěním ČTK

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Čeští podnikatelé v USA: V Kalifornii jsou cítit Trump vibes, New York je teď toxický

Richard Valtr, John Vanhara nebo Jana Bobošíková jr. Zeptali jsme se Čechů, kteří podnikají a žijí v USA, na jejich postřehy k americkým volbám.

usa-1

Foto: CzechCrunch / Archiv LS

Čeští podnikatelé, kteří žijí v USA. Zleva Richard Valtr (Mews), Jana Bobošíková jr. (Kiki) a Lubo Smid (STRV)

0Zobrazit komentáře

Příští americkou hlavou státu se znovu stane republikán a miliardář Donald Trump, který byl prezidentem již mezi lety 2017 a 2021. Podle projekcí překročil hranici potřebnou pro vítězství a gratulovala mu i řada světových státníků. Byla nálada ve Spojených státech před volbami stejná jako před lety? Zeptali jsme se některých úspěšných českých podnikatelů, kteří dlouhodobě žijí přímo „za velkou louží“.

Kampaň byla do posledních okamžiků velmi vyhrocená. Donald Trump například burcoval, že se jeho sokyně narodila mentálně postižená a že inklinuje ke komunismu. Rovněž naznačil, že Kamala Harris zneužívá svou rasovou identitu pro politické účely, protože neví, jestli je ve skutečnosti Indka, nebo Afroameričanka. Demokratická kandidátka pak prohlásila, že Trump je labilní člověk posedlý odplatou.

Podle zakladatele českého jednorožce Mews Richarda Valtra, který žije v New Yorku, se zdá, že je společnost méně polarizovaná než v roce 2016, kdy probíhalo klání mezi Trumpem a Hillary Clinton. „Američané jsou sjednocenější v pohledu na klíčová témata. Z byznysového hlediska je ovšem těžké předpovědět, co se stane po volbách – a jak země zareaguje na vítězství jedné či druhé strany,“ říkal ještě před zveřejněním volebních výsledků s tím, že obecně je znát silná poptávka po snížení regulací, které by firmám pomohly rychleji růst.

harris-trump-etf

Přečtěte si takéJak vydělat na Harrisové a jak na Trumpovi? Dvakrát 5 tipů na ETFJak vydělat na Trumpovi? Analytička sepsala 5 tipů na ETF, které doporučuje sledovat

V USA, konkrétně v Kalifornii, působí i John Vanhara, který v Česku začal malováním reklamních stěn – a následně to v Americe „vyhrál“ s nemovitostmi. Vyzkoušel si tam také prodávání jízdních kol, vybudoval vlastní zásilkovou službu a teď se zabývá těžbou bitcoinu skrze platformu Veribi.cz.

Kalifornie je tradičně demokratickým státem, nadšení pro Harrisovou tu ale bylo dle slov Vanhary relativně nízké. „Mnoho voličů se s jejím konkrétním programem neztotožňuje, protože kromě několika témat, jako jsou práva žen nebo obavy o demokracii při zvolení Trumpa, jí chybí větší poselství, které by přitáhlo širší voličskou základnu,“ popsal Vanhara CzechCrunchi.

Jako podnikatel byl prý spokojený s výsledky, které přinesly čtyři roky vlády Donalda Trumpa. „Pod jeho vedením byly podmínky pro podnikání příznivé, a proto doufám, že dostane příležitost a bude zvolen znovu,“ dodával ještě před skončením voleb s tím, že v americké podnikatelské komunitě podle něj panuje pragmatický přístup – firmy si přejí stabilitu a příležitosti pro ekonomický růst, zaměstnanost a jasnou daňovou politiku. A to bez ohledu na to, kdo zvítězí.

jihn-vanhara

Foto: John Vanhara

John Vanhara s farmou na těžení kryptoměn

V Kalifornii žije také Jana Bobošíková jr., která v USA od nuly postavila několik startupů. Jak už bylo řečeno, tento stát na západním pobřeží je tradičně demokratický. „Nicméně ‚Trump vibes‘ jsou teď cítit všude. Zejména v technologickém byznysu, kde několik investorů – včetně našich ve firmě Kiki – veřejně projevilo osobní podporu Trumpovi,“ popisuje. Zalíbil se jim podle ní jeho plán pro lepší tržní podmínky ve vývoji některých technologií, a to včetně kryptoměn a umělé inteligence. „To by bylo před pár lety nemyslitelné.“

Také Bobošíková však upozorňuje na jakýsi totální rozkol mezi lidmi, kteří přebírají informace z tradičních médií, a těmi, kteří sledují hlavně sociální sítě. „Podle médií vyhraje nejspíš Kamala Harris. Podle sociálních sítích – a také podle nálady v byznysu – drtivě zvítězí Trump,“ předpovídala dopředu podnikatelka. A nakonec se trefili ti druzí.

money-maker-podcast-2

Přečtěte si takéSestry Bobošíkovy žijí americký sen. Toto je jejich recept na úspěchRodiče je vedli k byznysu, teď sestry Bobošíkovy žijí americký sen. Tohle je jejich recept na úspěch

Do technologického sektoru patří i Lubo Smid, tedy šéf firmy STRV, která stojí za některými světovými mobilními i webovými aplikacemi. Smid je sice momentálně v Ciudad de México, žije ale střídavě v Praze a Los Angeles. A věří, že nynější situace není zdaleka tak napjatá, jako tomu bylo před čtyřmi lety, kdy zvítězil Joe Biden. „Tehdy byl Trump vnímán jako čisté zlo. Myslím, že se ukázalo, že ani sázka na Bidena nebyla úplně správná,“ soudí.

Sám Smid nemá v USA osobní politické preference. „Přijde mi ale smutné, že tato takzvaná supervelmoc nedokáže vyprodukovat lepší kandidáty než ty, kteří dnes soupeří o post prezidenta. Říkám si, že ten, kdo psal scénář k tomuto příběhu, měl asi hodně fantazie,“ říká byznysmen, jenž propaguje i co největší zabezpečení a zpřístupnění volebních systémů. „Volba online ano. Ale volba osobně bez občanky určitě ne,“ naráží na jednu ze zvláštností amerického volebního systému.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na druhé straně Spojených států je pak New York, ležící na východním pobřeží. A zde působí Martin Mucha, jenž rozjel realitní platformu Gobii. Tu dnes využívají desítky tisíc makléřů. Muchovi se tyto volby a oboustranné útoky kandidátů zdají toxické. „Například tady v New Yorku to může jít až do extrému. Lidé s opačným názorem vás ‚zruší‘ a už vás třeba nebudou zvát na své akce,“ líčí.

Mucha tvrdí, že spousta lidí vidí Trumpa jako lepší variantu pro byznys. A také jako člověka, který podle nich ochrání jižní hranici Spojených států. Velkou roli pak hrají místní média, která i v minulosti často otevřeně podpořila některého z prezidentských kandidátů, což v Česku tak běžné není.

Redakce CzechCrunche oslovila i další Čechy, kteří podnikají v USA. Někteří z nich se ovšem k americké politice vyjadřovat nechtěli. Jediné, co bych k tomu řekl, je, že jsou všichni nešťastní z obou variant – a že si nikdo nemyslí, že existuje dobrá cesta,“ napsal například Jan Bednář, který do Spojených států odešel v sedmnácti letech, aby tam vybudoval logistický startup ShipMonk. Bednář je podle aktuálního žebříčku Forbesu 27. nejbohatším Čechem.