Americký herec George Clooney si díky tequile za rok vydělal přes 5 miliard korun

Nela VítováNela Vítová

casamigos-clooney-gerber21.crop2

Foto: Casamigos

George Clooney a Rande Gerber, zakladatelé tequily Casamigos

0Zobrazit komentáře

Není pochyb o tom, že se herectví řadí k jedné z nejvýdělečnějších profesí vůbec. O to víc pak vydělávají ti, kteří si k herecké kariéře přibrali ještě nějakou vedlejší činnost, jako je například vlastní podnikání. Když americký Forbes zveřejnil žebříček nejlépe placených herců a hereček za uplynulý rok, nebylo tak divu, že se na první pozici se s obřím náskokem umístil George Clooney. Může za to především jeho podnikání s alkoholickými nápoji, protože ve filmu se 57letý herec paradoxně již nějakou dobu vůbec neobjevil.

Na plátně se možná George Clooney ukázal naposledy v roce 2016, jenže na druhou stranu tento Američan rozjel velmi úspěšný byznys úplně v jiném oboru. Před několika lety se rozhodl spoluzaložit společnost Casamigos Tequila a prodávat stejnojmenný mexický alkohol té nejvyšší kvality. O 4 roky později, tedy v červnu 2017, pak Clooney firmu prodal britskému potravinářskému koncernu Diageo v obchodu za 1 miliardu dolarů.

Právě to vyneslo Clooneymu první místo v žebříčku nejlépe placených herců za uplynulý rok (od 1. června 2017 do 1. června 2018). Hvězdný herec si za 12 měsíců vydělal celkově 239 milionů dolarů před zdaněním, což je v přepočtu více než 5,3 miliardy korun.

casamigos_tequila

Zakladatelé společnosti Casamigos (zleva: Mike Meldman, George Clooney a Rande Gerber)

Možná by málokoho napadlo, že se právě on pustí do podobného typu podnikání. George Clooney se však trefil do černého a jeho firma byla jednou z nejrychleji rostoucích v celém alkoholovém byznysu. Nápad na založení Casamigos Tequilla přitom vznikl úplnou náhodou při dovolené v Mexiku, kde Clooney pobýval se svým dlouholetým přítelem Randem Gerberem. Firma na tequillu pak vznikla krátce poté v roce 2013, kdy se tito dva muži spojili ještě se třetím společníkem, realitním makléřem Mikem Meldmanem. Každý z nich do firmy na začátku vložil 600 tisíc dolarů (přes 13 milionů korun).

Kwik-E-Mart_simpsonovi

Přečtěte si takéVe Spojených státech se otevírá skutečný obchod Kwik-E-Mart z populárního seriálu SimpsonoviVe Spojených státech se otevírá skutečný obchod Kwik-E-Mart z populárního seriálu Simpsonovi

Sociální sítě mění i filmový svět

Na druhém místě žebříčku nejlépe placených herců se umístil Dwayne “The Rock” Johnson. Spolu s Clooneym byl jediný, který v uplynulém roce vydělal přes 100 milionů dolarů, přesto mu více než 100 milionů na první místo scházelo. Jeho 124 milionů dolarů (2,8 miliardy korun) lze z velké části připsat sociálním sítím. Vedle samotného herectví se totiž The Rock věnuje právě aktivitě na Instagramu a dalších sítích, kde mimo jiné propaguje i různé firmy a produkty. Právě odtud plyne nemalá část jeho příjmů.

Na rozdíl od Clooneyho se však stále ve velké míře věnuje i své herecké kariéře, která mu v posledních letech přinesla několik zásadních rolí. Příkladem je komedie Jumanji: Vítejte v džungli!, která slavila úspěch díky statisícům fanoušků, kteří film zhlédli v kinech, a Johnson sám přiznává, že velkou část marketingu zařídil právě on sám skrze své sociální sítě, kde snímek před uvedením hojně propagoval.

dwayne-the-rock-johnson

Dwayne Johnson ve filmu Jumanji: Vítejte v džungli!

„Sociální sítě jsou dnes jedním z nejdůležitějších kanálů marketingu nového filmu,“ uvedl pro Forbes Johnson. „Na těch svých jsem si vytvořil vztah s fanoušky z celého světa a snažím se jim ukazovat, že to co propaguji, dává smysl.“ Kromě Jumanji mohou diváci Johnsona znát z několika pokračování akčního filmu Rychle a zběsile či snímku Mumie se vrací z roku 2001. To byl po jeho dlouhé kariéře wrestlera jeden z prvních filmů, kde hrál.

Na třetím místě pak najdeme Roberta Downeyho Jr., superhrdinu z marvelovského universa Avengers, jehož roční výdělek činí celkem 81 milionů dolarů, tedy 1,8 miliardy korun. Ačkoliv mu největší příjmy zajistily bezpochyby tři navazující díly akčního filmu Iron Man, v minulých letech stejnou roli obsadil i v dalších snímcích v rámci filmů o Avengers. Například nejnovější díl ze série o  Spider-Manovi s podtitulem Homecoming z roku 2017 mu vynesl 15 milionů dolarů.

Na čtvrté míst se za Downeyho Jr. zařadil Chris Hemsworth (64,5 milionu dolarů) – oba si spolu zahráli v Avengers: Infinity War.

robert-downey-junior

Foto: Falcon

Robert Downey Jr. ve filmu Avengers: Infinity War

Ženské herečky vydělávají mnohem méně než muži

Forbes ve svém žebříčku pochopitelně nezapomíná ani na herečky. Jejich výdělky jsou ovšem v porovnání s muži mnohem menší. Celková částka všech platů herců na seznamu činí 748,5 milionu dolarů (před zdaněním). Výdělky hereček jsou oproti tomu pouze čtvrtinové, za minulý rok to bylo dohromady pouze 186 milionů dolarů. Tento výrazný rozdíl je nejčastěji přisuzován malým možnostem v delším trvání ženských rolí, které umožňuje většinou právě účinkování v akčních filmech na pokračování a které zajišťují jedny z největších výdělků herců obecně.

Seznamu nejlépe placených hereček nicméně vládne Američanka Scarlett Johansson, která je také talentovanou zpěvačkou. Většina jejího ročního výdělku, který činí 40,5 milionu dolarů (900 milionů korun), plyne z role Black Widow právě ve výše zmíněném akčním sci-fi Avengers.

scarlett-johansson-avengers

Scarlett Johansson ve filmu Avengers: Infinity War

Za 33letou Scarlett Johansson se umístily Angelina Jolie, Jennifer Aniston či Jennifer Lawrence. Rozdíly v příjmech hereček nejsou tak markantní jako u mužů. Nejlépe placená Johansson by se nicméně v mužském žebříčku ocitla až na 7. místě, stejnou částku za uplynulý rok jako ona vydělal bollywoodský herec Akshay Kumar.

Nejlépe placení herci podle Forbesu:

 1. George Clooney – 239 milionů dolarů
 2. Dwayne Johnson – 119 mil. dolarů
 3. Robert Downey Jr. – 79 mil. dolarů
 4. Chris Hemsworth – 64,5 mil. dolarů
 5. Jackie Chan – 45,5 mil. dolarů
 6. Will Smith – 42 mil. dolarů
 7. Akshay Kumar – 405 mil. dolarů
 8. Adam Sandler – 39,5 mil. dolarů
 9. Chris Evans – 34 mil. dolarů
 10. Salman Khan – 33,5 mil. dolarů

Nejlépe placené herečky podle Forbesu:

 1. Scarlett Johansson – 40,5  mil. dolarů
 2. Angelina Jolie – 28 mil. dolarů
 3. Jennifer Aniston – 19,5 mil. dolarů
 4. Jennifer Lawrence – 18 mil. dolarů
 5. Reese Witherspoon – 16,5 mil. dolarů
 6. Mila Kunis – 16 mil. dolarů
 7. Julia Roberts – 13 mil. dolarů
 8. Cate Blanchett – 12,5 mil. dolarů
 9. Melissa McCarthy – 12 mil. dolarů
 10. Gal Gadot – 10 mil. dolarů

Foto: Casamigos, Columbia Pictures, Walt Disney Studios Motion Pictures, Marvel Studios

Diskuze (0)

Novinka

Anonym