Anglické konverzace doma i v kanceláři. Český startup Blabu pomůže v samostudiu i vzdělávání zaměstnanců
Vláda nařídila vycházet ven pouze v nejnutnějších případech, někteří nemohou chodit ani do práce nebo do škol. A to znamená jediné – spoustu času stráveného doma, se kterým se dá naložit nejrůznějším způsobem. Třeba zdokonalováním své angličtiny.
Možností, jak naložit s volným časem, je celá řada. Někteří se rozhodli dohnat dlouho zanedbávané resty, ať už pracovní či osobní, někteří tráví čas zábavou před televizními obrazovkami, díky řadě nabídek společností, které chtějí pomoci v boji proti nudě. Velká část lidí si krátí dlouhé chvíle hraním her, jak hlásí Steam, a někteří se věnují zcela jiným činnostem, jak hlásí Pornhub.
Velmi důležitou roli v českých domácnostech však nyní hraje také domácí vzdělávání. Je to dáno především uzavřením škol, kvůli čemuž je nutné hledat pro děti alternativní způsoby výuky.
Do výuky na dálku se pustil například Ondřej Kania, zakladatel škol American Academy, Česká televize začala s projektem UčíTelka a pozadu nezůstávají ani klasické školy, které online cestou zásobují děti domácími úkoly, připravují pro ně speciální internetová vysílání a hledají další způsoby, jak dostávat informace k žákům alespoň na dálku. Příkladem je například střední škola Tomáše Jízdného.
Tu nejzásadnější roli ve vzdělávání dětí nyní ale převzali rodiče. Ti, kteří zůstávají s těmi nejmladšími doma, se přímo pasovali do pozice učitelů, a ti, kteří musí chodit do práce, se alespoň snaží vytvořit dětem určitý denní řád a hledat pro ně vhodné nástroje pro výuku.
Tělocvik, český jazyk či matematika jsou předměty, které jsme měli na škole všichni, a proto v nich dokážeme děti vzdělávat, nebo jim alespoň podat pomocnou ruku v případě potřeby. Horší to je ale s předměty, které jsme třeba na škole ani nikdy neměli, jako například angličtina. Té sice mnoho Čechů rozumí, ale mají problémy s jejím aktivním používáním.
Konverzace s rodilým mluvčím
Řešením tohoto problému by mohla být česká platforma Blabu, která vkročila do svého druhého roku fungování a dává si za cíl pomáhat komukoliv zlepšovat jeho schopnosti v používání anglického jazyka. Procvičování angličtiny probíhá prostřednictvím videohovorů s rodilými mluvčími, během kterých uživatel překonává strach používat cizí jazyk. A co víc, tutor je může připravit na reálné situace, se kterými se mohou v běžném, ale i pracovním životě potkat.
Nyní, v době výpadku hodin angličtiny na školách, se Blabu ukazuje jako efektivní náhrada klasické výuky. „Žáci a studenti mohou na Blabu dělat úkoly, povídat si o cestování, ale třeba i o počítačových hrách. Důležité je, že si zlepšují angličtinu a čas, kdy musí být nuceně doma, využívají efektivně ke vzdělávání,“ vysvětluje Petr Kováčik, zakladatel a CEO Blabu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
„To samé platí také pro dospělé, kteří nuceně musí zůstat doma. Současná – ač kritická – situace vytvoří zásadní milník v přemýšlení lidí. Změní se spousta věcí, od role home office a kanceláří až právě po digitalizaci a formy vzdělávání. Ačkoliv okolnosti pandemie jsou strašlivé, bude se jednat o obrovský impuls pro ještě větší digitalizaci společnosti,“ dodává Petr Kováčik.
Tím otevírá další velké téma, kterým je samovzdělávání dospělých. Ti totiž mohou jít svým dětem příkladem a taktéž se zapojovat do výuky. A je jedno, jestli jsou doma, nebo chodí do práce, jelikož Blabu rozjíždí nový produkt Blabu for Business, který nahrazuje klasickou výuku přes lektory docházejících do firem, která není příliš flexibilní.
Blabu for Business se dokáže přizpůsobit každému zaměstnanci individuálně, ať už je přítomen v práci, nebo má zrovna home office. Zaměstnanci si sami volí oblasti, kde by se chtěli zlepšovat, na základě kterých jsou jim vytvářeny tematické okruhy a platforma jim poskytne i zpětnou vazbu. Součástí jsou i rozhovory s tutory, které mohou být kromě klasické konverzace využívány i pro rozmluvení před přednáškami a pracovními pohovory, klidně i přes mobilní telefon.
„Mezi uživateli máme třeba programátora připravujícího se na pracovní pohovory. Ten si často volá s naší tutorkou, která se po čtyřicítce sama začala učit programovat. Blabu tedy jen nerozvíjí jazyk, ale také propojuje zajímavé lidi, kteří mají něco společného,“ vysvětluje Kováčik.
Možností je víc
Blabu však není jedinou cestou, jak rozvíjet své jazykové schopnosti z klidu domova. Pokud je žák v daném jazyce absolutním začátečníkem, může si pořídit například učebnice pro samouky, nebo vyzkoušet mobilní aplikaci Duolingo, která je nabízena zcela zdarma.
Ta dokáže naučit úplné začátečníky základům většiny nejpoužívanějších jazyků, ale i některé mrtvé či smyšlené jazyky. Výuka je prováděna hravou formou v rámci kraťoučkých, ovšem pravidelných, lekcí. Duolingo školí v poslechu, psaní i aktivním mluvení. Podle průzkumů se 34 hodin strávených nad kurzy aplikace vyrovná jednomu semestru studií cizího jazyka na univerzitě.
Na internetu se však dá najít celá řada dalších možností, jak se učit cizímu jazyku svépomocí, nebo si jen procvičovat již nabyté znalosti. Od online kurzů přes videa na YouTube až po záznamy různých přednášek. Stačí jen mít pevnou vůli a snažit se volný čas zužitkovat co možná nejefektivněji.