Ani jeden profesionální astronaut na palubě. Vesmírná mise Inspiration4 odstartuje už ve čtvrtek

Jiří SvobodaJiří Svoboda

spacex-1

Foto: John Kraus/Inspiration4

Posádka mise Inspiration4

0Zobrazit komentáře

Rok 2021 je pro vesmírnou turistiku vskutku přelomovým. Na okraj kosmu se letos již vydali ve svých raketách miliardáři Richard Branson a Jeff Bezos, ovšem jejich pár minut ve stavu beztíže bylo pouhým předkrmem k misi, která odstartuje už tento čtvrtek. Její hlavní postavou je ale miliardář, o němž jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. A navíc se jí nezúčastní ani jeden profesionální astronaut.

Jared Isaacman je americký podnikatel, jehož čisté jmění podle magazínu Forbes činí 2,4 miliardy dolarů (přes 50 miliard korun). V roce 1999 jako šestnáctiletý založil platební společnost Shift4Payments, která postupem času vyrostla ve firmu s ročním obratem ve stovkách milionů dolarů. Kromě toho je ale také vášnivý letec a držitel rekordu o nejrychlejší oblet Země v letadle za necelých 62 hodin.

Když před lety sledoval na vlastní oči start rakety Sojuz z kazašského kosmodromu, umanul si, že jednou se do vesmíru podívá také. Svůj celoživotní sen si splní už tento týden v rámci mise nazvané Inspiration4. S dalšími třemi členy posádky se usadí do lodi Crew Dragon společnosti SpaceX a za pomoci rakety Falcon 9 vyletí na třídenní okružní cestu kolem Země.

inspiration4_6-min

Foto: John Kraus/Inspiration4

Jared Isaacman je velitel a jediný plátce mise

Isaacman je velitel a také jediný plátce celé mise. Kolik stála, přesně neodhalil, ale prý pod 200 milionů dolarů, tedy méně než 4,3 miliardy korun. Další tři lidi na palubu přizval na základě jejich inspirativních příběhů. Ani jeden z nich přitom není profesionální astronaut. To znamená, že vůbec poprvé v historii bude na oběžné dráze plně civilní vesmírná mise.

Americký podnikatel událost navíc spojil s veřejnou sbírkou pro dětskou nemocnici v Memphisu, která patří k předním světovým kapacitám v oblasti léčení rakoviny. Sám jí daroval již 100 milionů dolarů a od veřejnosti žádá stejnou částku. Jedno z míst na palubě lodi Crew Dragon navíc připadlo asistentce lékaře z této nemocnice, Hayley Arceneauxové.

Arceneauxová sama v dětství rakovinu překonala a nyní pomáhá dalším generacím na stejné cestě. Bude také doposud nejmladší Američankou ve vesmíru, a jak upozorňuje magazín The Verge, i první osobou ve vesmíru s umělou náhradou kolenního kloubu. Kvůli tomuto hendikepu by se za normálních okolností nemohla stát astronautkou.

Druhou ženskou pasažérkou bude doktorka geologie Sian Proctorová, která se už dvakrát neúspěšně pokoušela o místo astronautky v NASA. Posádku doplní veterán amerického letectva Christopher Sembroski, který místo dostal darem od svého kamaráda.

inspiration4_3-min

Foto: John Kraus/Inspiration4

Hayley Arceneauxová bude prvním člověkem ve vesmíru s umělým kloubem

Nedávné mise miliardářů Bransona a Bezose trvaly se vším všudy pár minut a byly v nárocích na přípravu astronautů téměř nulové. Oproti tomu musela posádka Inspiration4 projít pětiměsíčním výcvikem, který je však stále výrazně kratší než několikaroční trénink profesionálů.

Čtveřici tak neminuly ani zážitky jako let letadlem v nulové gravitaci, zkouška přetížení v centrifuze nebo kvízy a testy. Zkoušky podstoupili přesto, že Crew Dragon bude po celou dobu letu fungovat zcela autonomně a posádka do jeho řízení v zásadě nebude muset zasahovat.

V pondělí čtveřice absolvovala i generální zkoušku a uvnitř Dragonu připoutaného na startovací rampě strávila 30 hodin. Ve vesmíru pak bude zhruba tři dny. Půjde převážně o vyhlídkový let, k čemuž poslouží i jedna unikátní úprava lodi – průhledná kopule, která po odklopení ochranného pláště umožní posádce si vychutnat scenérie vesmíru doposud nevídaným způsobem.

inspiration4-min

Foto: SpaceX

Loď Crew Dragon je na misi Inspiration4 vybavena pozorovací kopulí

Veškerým přípravám je přítomen i dokumentární tým Netflixu, který postupně vydává nové díly cyklu Odpočítávání: Vesmírná mise Inspiration4 a poodhaluje zákulisí této historické mise téměř v reálném čase. Dostupné jsou již první čtyři epizody, přičemž finále, které by mělo zobrazovat i samotný let, vyjde do konce měsíce. Režisérem je Jason Hehir, kterého mohou diváci znát jako tvůrce oceňované série The Last Dance (Poslední představení), jež popisovala životní cestu slavného basketbalisty Michaela Jordana.

Mise Inspiration4 měla původně odstartovat ve středu 15. září, ovšem její start byl o 24 hodin odložen. Pokud se tedy již nic nezmění, raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon odstartuje z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě ve čtvrtek 16. září ve 2.02 středoevropského letního času. Stejně jako všechny ostatní mise SpaceX bude možné i tuto sledovat v přímém přenosu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym