Apple do roku 2030 míří k iPhonům s nulovou uhlíkovou stopou. Na čistou energii teď přechází jeho dodavatelé
Apple je uhlíkově neutrální. To ale nestačí. Těmito dvěma větami kalifornský technologický obr loni uvedl marketingovou kampaň, v níž sliboval zajištění udržitelné budoucnosti napříč veškerou činností, se kterou má něco společného. O necelý rok později Apple přichází s reportem dokazujícím, že to nebyla jen prázdná slova a přes 110 z jejích dodavatelů přechází na výhradně obnovitelné zdroje energie. Součástí řešení výzvy, kam získanou energii ukládat, se přitom stala i Tesla.
Baterie společnosti Elona Muska zapadnou do rozsáhlé globální infrastruktury pro uchovávání vygenerované elektřiny, která je pro ekologický provoz zásadní. V případě dodavatelského řetězce Applu se jedná o zvlášť velký projekt. Momentálně je po celém světě naplánováno spuštění zařízení schopných dohromady produkovat necelých 8 GW čisté energie. Díky tomu bude přes 110 firem moci výrobu pro Apple napájet výhradně z obnovitelných zdrojů.
Je to první velký krok na cestě k ultimátnímu cíli uhlíkové neutrality pro celý byznys Applu – od jeho vlastních operací přes dodavatelský řetězec až po kompletní životní cyklus jeho produktů. Toho všeho má být dosaženo do roku 2030, což je obrovský závazek. Samotné kamenné obchody a kanceláře Applu sice do ovzduší nevypouštějí skleníkové plyny od loňského dubna, výroba a distribuce produktů jsou ale v tomto ohledu mnohem náročnější oblasti s větším rozsahem.
Cestou k uhlíkové neutralitě přitom rozhodně nemá být jakékoliv přesouvání znečištění jinam nebo jeho kompenzace výsadbou stromů a podobně. Kompenzací se má vynulovat jen 25 % ze současného objemu emisí produkce oxidu uhličitého, zbytek má zcela vymizet přechodem na čistou energii, úpravami výrobních procesů nebo třeba používáním výhradně recyklovaných materiálů. Například nový hliník v MacBoocích Air a Macích mini se netěží už od roku 2018.
Jakmile se napříč dodavateli Applu spustí produkce plánovaných 8 gigawattů čisté elektřiny, má eliminovat vypuštění 15 milionů tun oxidu uhličitého každý rok. To odpovídá ročnímu znečištění asi 3,4 milionu aut. Kalifornská společnost vedená Timem Cookem se na globálním projektu několika různými způsoby přímo podílí, ať už vlastními investicemi do obnovitelné energie nebo vzdělávacími programy.