Apple musí v Irsku doplatit 351 miliard kvůli nezákonným daňovým výhodám

Jiří SvobodaJiří Svoboda

timcook
0Zobrazit komentáře

Technologický gigant Apple čelí velkému skandálu. Na základě rozhodnutí Evropské komise by totiž měl doplatit přes 13 miliard eur, v přepočtu tedy přibližně 351 miliard korun, na adresu Irska. Jenže EU tentokrát stojí jak proti Applu, tak i Irsku, které s rozhodnutím taktéž nesouhlasí. Irská republika totiž měla od roku 1991 Applu poskytovat výrazné daňové výhody, které byly podle aktuálního zjištění EU nelegální.

Více než 25 let tak díky tomu mohly profitovat dceřiné společnosti koncernu – Apple Sales Internetional a Apple Operations Europe. „Toto rozhodnutí posílá jasnou zprávu. Členské státy EU nemohou dávat daňové benefity vybraným firmám, bez ohledu na to jestli jsou z Evropy nebo odjinud, i bez ohledu na to, jestli jsou velké nebo malé„, zmínila eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

helix2

Přečtěte si takéTenhle startup získal 178 milionů na rozvoj a výrobu personalizovaných matrací na míruTenhle startup získal 178 milionů na rozvoj a výrobu personalizovaných matrací na míru

Apple si to ale nemyslí a tvrdí, že Evropská komise ignoruje daňové zákony Irska a chystají tak odvolání. Argumentace bude zřejmě taková, že tato výjimka umožnila Applu efektivně platit od roku 2003 korporátní daň ve výši jednoho procenta jeho evropských výdělků, od roku 2014 to pak bylo 0,005 procent.

Apple

Stejný názor zastává i stát.  Michael Noonan, irský ministr financí, se nechal slyšet, že je potřeba ubránit integritu irského daňového systému i suverenitu Irska v rámci Evropské unie. I on tedy bude hledat podporu u své vlády, která by se posléze také měla odvolat.

To není vše

Ve vyjádření pro BBC dále navíc Apple nařknul Evropskou komisi z toho, že jí nejde o to, kolik na daních skutečně platí, ale o to, kdo ve finále peníze vybere. Podstatné také je, že pokud by rozhodnutí nabylo na právoplatnosti, mohlo by to mít pro Apple „hluboké a vážné následky v oblasti investic a vytváření nových pracovních míst na Evropském kontinentu“, píše The Verge.