Apple začíná vyvíjet své vlastní grafické čipy pro budoucí iPhony a iPady

Filip HouskaFilip Houska

apple11

Po mnoho let využíval Apple pro své iPhony a iPady grafické čipy PowerVR od britské společnosti Imagination Technologies, pro jejíž byznys byly tyto zakázky velice cenné. To však brzy již nebude platit.

Apple by totiž měl v průběhu 15 až 24 měsíců vyvíjet své vlastní architekturu GPU a od spolupráce s Imagination Technologies, co se týče čipů pro mobilní zařízení, Apple TV a Apple Watch nebo duševního vlastnictví, pomalu odstupovat. Alespoň takto to stojí v oficiální tiskové zprávě, kterou britská firma zveřejnila.

applepatent

Přečtěte si takéPodívejte se na patent Applu, který nahrazuje trackpad MacBooku slotem pro iPhone

I když cupertinský gigant tuto záležitost nechtěl komentovat, tak vše nasvědčuje tomu, že Apple chce vývoj nových grafických čipů mít zcela pod svou kontrolou a nebýt vázán na třetí strany, což nemusí být v tomto ohledu poněkud jednoduché – Imagination Technologies totiž vlastní mnoho patentů a jak sama společnost dodává, tak bude pro Apple velice složité přijít s něčím úplně novým, aniž by licence britské firmy nebyly porušeny.

it

Apple byl pro Imagination Technologies klíčovým zákazníkem

Internetem nyní kolují spekulace, co s Imagination Technologies, kde je Cookova firma mimo jiné 8% vlastníkem, nakonec bude. Není totiž tajemstvím, že Apple jim tvořil značnou část zisků. Proslýchá se, že by mohlo dojít k akvizici, o které se soukromě jednalo rok zpátky, avšak nic není zdaleka jisté. Každopádně akciový trh na toto oznámení reaguje poměrně jasně…

Foto: Apple