Architekti v roli investora mění továrnu ČKD v Praze. Nechtějí jen tupou čtvrť pro bydlení
Dříve se tu vyráběly menší stroje, vysavače a zubařské vybavení. Teď tu architekti, kteří v minulosti rekonstruovali Pražský hrad, budují lofty.
Minulost a současnost mohou růst společně, říkají odborníci z ateliéru Masák & Partner. Za sebou mají už několik rekonstrukcí historických budov a podle tohoto hesla se řídí i při práci v pražských Vysočanech, kde začínají přeměňovat bývalou továrnu ČKD na loftové bydlení. To svůj průmyslový původ otevřeně přizná a spolu s dalšími projekty má přispět k tomu, aby se dlouho zanedbávaná čtvrť povznesla.
„Průmyslové objekty měly v minulosti vždy jako hlavní účel funkčnost a univerzálnost prostoru. U tohoto projektu chceme propojit tyto atributy s novým designem a pokračovat v příběhu budovy v modernějším duchu. Obnovu zapomenutých míst bereme jako naše poslání,“ líčí architekt Jakub Masák.
Projekt s názvem Lofty Kolbenova přinese na trh na podzim roku 2024 dvě stě patnáct bytů. Kromě loftů budou v původní továrně rovněž ateliéry. Vše k mání v dispozicích od jedné místnosti s kuchyňských koutem až po šest. Většina bytů má mít balkon nebo předzahrádku, případně střešní terasu.
„Jsme památkový ateliér. A to je i důvod, proč stávající budovy vnímáme jinak a proč jsme se rozhodli i v případě bývalé továrny ČKD využít současné konstrukce,“ líčí Masák pro CzechCrunch. To znamená především zachovat nosnou konstrukci, měl by také zůstat dojem z průmyslového areálu.
Konstrukce je z těžkého železobetonového skeletu. Přiznané zůstanou v interiéru i některé sloupy. Zajímavě pracují architekti i s příčkami. Ty někde budou klasicky zděné, jinde ale prosklené. Schodiště mají být tvořena z oceli či litiny.
Podle Masáka se mnoho prvků z někdejší továrny na menší stroje, vysavače či zubařské vybavení stane součástí nového projektu a obohatí jednotlivé byty i společné části domu. V některých loftech tak budou původní svítidla nebo schodiště.
„Zapojení historie je pro naši práci typické. K původní historii a příběhu odkazují třeba velká členitá kovová okna. Chtěli jsme také na stěnách továrny zachovat původní výmalbu, případně atmosféru fabriky replikovat,“ uvádí Masák.