Asijské rysy, fialové vlasy a tvář jako živá. Tvůrci hry PUBG odhalili hyperrealistickou influencerku Anu

Autoři oblíbené online střílečky ukázali budoucnost avatarů. Stvořili virtuální dívku, jež najde uplatnění v metaverzu.

Filip HouskaFilip Houska

anna1_

Foto: Krafton

Virtuální dáma jménem Ana od jihokorejského herního studia Krafton

0Zobrazit komentáře

Na první pohled jsou téměř k nerozeznání od lidí. Mají stejné grimasy, fotí se v podobných pózách a nosí oblečení jako běžná populace. Vtip je v tom, že ale nejsou opravdoví – jsou vytvořeni přes pokročilé grafické technologie, které z takzvaných virtuálních influencerů dělají fenomén budoucnosti. Teď se o něco takového pokouší i tvůrci slavné multiplayerové střílečky PUBG. Představují totiž slečnu Anu, která vypadá jako skutečná, ale není.

Jihokorejské herní studio Krafton na tvorbu své nové virtuální dámy použilo dost možná nejmodernější grafickou technologii, jaká existuje. Aby precizně vykreslilo detaily obličeje a vlasů, použilo opěvovaný Unreal Engine, pomocí kterého lze vytvářet vysoce realisticky vypadající objekty, používané hlavě v moderních hrách.

Výsledkem je slečna se jménem Ana, která má asijské rysy, fialové vlasy a prakticky dokonalou pleť. Krafton píše, že jde o jeho první takzvanou hyperrealistickou dívku – a neznalí oboru by si ji se skutečným člověkem opravdu mohli splést. Proč ji ale Krafton vytvořil? Odpověď se prý nachází v takzvaném metaverzu, virtuálním vesmíru, ve kterém se mohou uživatelé chovat jako v opravdovém světě. Tam má Ana najít své uplatnění.

Co konkrétního ale bude v metaverzu, který silně zviditelnil Mark Zuckerberg (a kvůli němu i změnil název společnosti Facebook), dělat, se ještě neví. Krafton neuvádí žádné podrobnější informace, jen to, že se chce více pustit do oblasti takzvaného webu 3.0 a že by Ana měla být i jakýmsi maskotem, prostřednictvím kterého bude přitahovat nové hráče.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Svým způsobem tak bude Ana i influencerkou s přesahem do oblasti zábavy a esportu. A prý bude schopna i mluvit. Kdy se ovšem dostane na světlo digitálního světa, je otázkou. Krafton ji chce totiž teprve oficiálně představí v hudebním klipu s tím, že postupem času o ní bude zveřejňovat více detailů včetně příběhu jejího vzniku.

Minimálně je ale dílo od Kraftonu velmi zajímavou demonstrací toho, jak by budoucnost virtuálních avatarů mohla vypadat. Ostatně takzvaní digitální influenceři nejsou ničím novým, jak ukazuje například třiadvacetiletá Rozy z Jižní Koreje, která je slavná na Instagramu, kde ji sleduje přes 120 tisíc lidí, a byla navržena tak, aby byla co nejatraktivnější pro mileniály. Za zmínku stojí také brazilsko-americká Miquela Sousa.

ana2_

Foto: Krafton

Ana na první pohled vypadá jako skutečná žena

Stop dezinformacím. K jejich většímu potírání se zavázaly Facebook, Google i Seznam

Evropská komise připravila nový etický kodex o dezinformacích. K přísnějšímu dohledu nad tím, co sdílejí, se v něm přihlásilo 34 firem.

google-campus-2

Foto: Google

Ústředí Googlu

0Zobrazit komentáře

Dezinformace jsou novodobou metlou lidstva a Evropská komise proti nim aktivně vystupuje. Nyní proto aktualizovala pravidla jak s nejrůznějšími manipulativními obsahy, falešnými účty, propagandou a dalšími nešvary zacházet. Provozovatelé webů podle nich mají spolupracovat s ověřovateli faktů a zaměřovat se na falešné účty a pokročilé manipulační praktiky a jejich strůjce odříznout od příjmů z reklam. Dodržovat to se zavázaly Facebook, Google, Twitter i český Seznam.

Velké internetové společnosti již v roce 2018 dobrovolně přistoupily ke kodexu, který stanovuje zásady boje s dezinformacemi. Komise nyní v době ovlivněné ruskou válečnou propagandou pravidla rozšířila, aby zahrnovala například i rozmáhající se využívání automatických technik či cíleně manipulativní videa označovaná jako deepfake. Nový kodex podepsalo 34 firem a organizací. Vedle zmiňovaného Seznamu či Googlu jsou mezi nimi například i TikTok a Microsoft.

Podle místopředsedkyně unijní exekutivy Věry Jourové jsou zásadními novinkami kodexu spolupráce s ověřovateli faktů ve všech jazycích Evropské unie a zapojení reklamních firem, které má připravit tvůrce dezinformací o příjmy.

„Myslím si, že časem bude patřit k dobrému tónu značek, aby se jejich loga neobjevovala v systému, kde se to hemží například ruskou válečnou propagandou,“ řekla Jourová. Ke kodexu se proto vedle provozovatelů webů nově připojili také reklamní a marketingové společnosti, ověřovatelé faktů či tvůrci technologií.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Digitální platformy budou podle Jourové na základě nových pravidel muset více investovat, aby si najali lidi, „umí rozlišovat mezi fakty a názory“. Komise přitom podle ní dbá na vyvážení boje s dezinformacemi a svobody projevu, aby z webů nebyly odstraňovány příspěvky vyjadřující například provokativní názory. „Nebudeme cenzurovat, budeme označovat dezinformace jako informace, která se prokazatelně vymyká faktům,“ popsala praktické fungování kodexu Jourová.

Pro platformy či inzerující společnosti nebude podle ní přizpůsobení se požadavkům nijak složité. Aktivní tvůrci dezinformací jsou dobře známi a detekovat automatickou výrobu manipulačních příspěvků již digitální firmy umějí, prohlásila Jourová.

Zatímco dosud byla pravidla dobrovolná, nyní jejich účinnost posílí propojení s normou o digitálních službách, na jejímž obsahu se Evropská unie dohodla letos na jaře. Velkým internetovým firmám na jejím základě bude hrozit pokuta až do výše šesti procent jejich ročního světového obratu, pokud nebudou své povinnosti dodržovat.

S přispěním ČTK.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.