Bankovní identitu loni využily 4 miliony lidí. V únoru pomůže s přihláškami dětí na střední školy

Bank iD využívají také e-shopy k ověření věku zákazníků nebo prodejny bez obsluhy v malých obcích. Služba je k dispozici šesti milionům lidí.

Jiří BlatnýJiří Blatný

bank-id1080

Foto: Bankovní identita

Bankovní identita je jedním z největších digitalizačních projektů v Česku

0Zobrazit komentáře

Moci vyřešit papírování z tepla domova, to se v současných mrazech hodí obzvlášť. Bankovní identita (Bank iD), umožňující bezpečné přihlášení k portálům státní správy i firem nebo elektronický podpis dokumentů, funguje už od roku 2021. Vloni jejích služeb využily čtyři miliony lidí, dvakrát více než rok předtím. Letos budou k dispozici i rodičům žáků hlásících se na střední školy a na víceletá gymnázia při vyplňování online přihlášek, které připravuje Cermat s ministerstvem školství.

Lidé s Bank iD loni provedli patnáct milionů transakcí v portálech státní správy a čtyři miliony ověření na firemních webech. Celkově je bankovní identita dostupná šesti milionům občanů u deseti zdejších bank. „Spolupracujeme s více než čtyřmi sty subjekty. Digitalizace se prosazuje i v oblastech jako bezobslužné prodejny v menších obcích. Vloni se jich otevřelo třicet a přes bankovní identitu v nich lidé uskutečnili sto tisíc nákupů,“ zhodnotil uplynulý rok 2023 Marek Růžička, ředitel společnosti Bankovní identita.

Bank iD letos nabídne své služby i ve školství. Tento rok nově v přijímacím řízení na střední školy odpadá nutnost fyzicky odevzdat nebo poslat přihlášku a je možné ji vyplnit online. Přes Bank iD budou moci rodiče ověřit svou totožnost a díky řešení, které připravuje Cermat a ministerstvo školství, poté formulář odeslat elektronicky. Celkem se letos na střední školy má hlásit zhruba 106 tisíc deváťáků, kteří si nově vybírají tři instituce.

Předseda představenstva Bankovní identity Jan Blažek předpokládá, že o novinku bude zájem: „U přijímacích zkoušek lze očekávat podobný trend jako u jednorázových příspěvků na dítě. Tam se ukázalo, že přes 82 procent žádostí lidé podali elektronicky,“ říká a dodává, že některé banky případně zřídí identitu i rodičům, kteří třeba nemají bankovní účet. Elektronickou přihlášku bude možné v únoru podat do 20. 2., více informací nabízí dedikovaný web.

Bankovní identita letos také spustila spolupráci s českými e-shopy prodávajícími produkty, u kterých je nutné ověřovat věk zákazníků. Podle Bank iD většina z nich věk kupujících ověřuje nedostatečně. Státní zemědělská a potravinářská inspekce uvedla, že jich je 77 procent. Týká se to hlavně prodeje tabáku, alkoholu, nikotinových sáčků a pyrotechniky. Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek přitom stanovuje, že prodejci musí elektronicky ověřovat věk nakupujících. Typické zaškrtnutí políčka s nápisem „bylo mi 18 let“ je tedy nedostatečné.

Bank iD začaly vloni využívat i čtyři univerzity pro ověřování identity při vyplňování přihlášek ke studiu nebo při zápisu do dalšího ročníku. Jsou jimi Univerzita Pardubice, Univerzita Hradec Králové, Ostravská univerzita a Západočeská univerzita v Plzni. Službu od letoška mohou využít i cizinci, jak ze zemí EU, tak z těch mimo unii. Bankovní identitu jim dnes umí zprostředkovat Moneta Money Bank, Fio banka a Raiffeisenbank.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym