Batman v Praze. Čeští autoři poprvé v historii stvořili komiksový příběh jednoho z nejslavnějších superhrdinů

Michal MančařMichal Mančař

batman_praha

Foto: Nakladatelství CREW

Příběh komiksového Batmana vůbec poprvé vytvořili čeští autoři

0Zobrazit komentáře

Už v sobotu oslaví komiksoví fanoušci takzvaný Batman Day, den připomínající jednoho z nejoblíbenějších superhrdinů nejen od vydavatelství DC Comics, ale na celém světě. Připomenou si osmdesát dva let od premiéry netopýřího muže, který i bez superschopností svým tréninkem a intelektem (a obrovským bohatstvím) poráží zločince i vesmírné hrozby. Pro české milovníky komiksů budou navíc letošní oslavy naprosto jedinečné. Právě dnes totiž vychází kniha Batman: Svět, v níž se Batman poprvé v dějinách představí v příběhu od českých tvůrců.

Autorské duo Michal Suchánek a Štěpán Kopřiva se dostalo do podobně jedinečné společnosti, jakou je v superhrdinských sešitech Liga spravedlnosti. Zatímco ta sdružuje ty nejmocnější ochránce lidstva v komiksech, seriálech a filmech, americká společnost DC Comics propojila ve skutečném světě výtvarníky a scenáristy ze čtrnácti zemí světa, aby vzdali globální hold Batmanovi.

U příležitosti zmiňovaných oslav dvaaosmdesáti let boje netopýřího muže se zločinem totiž DC Comics představilo komiksovou sbírku Batman: Svět. Ta přinese příběhy výstředního miliardáře Bruce Waynea, jak zní civilní identita maskovaného hrdiny, odehrávající se daleko od jeho fiktivního domovského města Gothamu ve Spojených státech. Místní autoři tak pro knihu připravili Batmanovy příběhy z Brazílie, Číny, Turecka nebo Německa či Polska – a Česka.

„Ono je to ale zajímavé nejen kvůli českému Batmanovi, byť je to samozřejmě pecka. Nikdy nedostala Batmana do rukou tak pestrá skvadra talentovaných tvůrců, a to z celého světa. Tohle DC opravdu ještě nikdy neudělalo. Každý přivádí Batmana ‚k sobě domů‘ a vypráví s ním často až nečekané příběhy,“ říká pro CzechCrunch Jiří Pavlovský, šéfredaktor a spolumajitel nakladatelství CREW, které u nás knihu vydává. „Nutno také říct, že jsme nejmenší země, co se mezi ty ostatní komiksové velmoci prodrala,“ doplňuje.

Poprvé v historii se tak komiksové panely a dialogové bubliny komiksu s Batmanem naplní inspirací a myšlenkami českých tvůrců. Výtvarnou stránku české části antologie měl na starosti ilustrátor Michal Suchánek, jenž spolu s nestorem českého sci-fi Ondřejem Neffem stvořil komiks Děsivé radosti. O scénář se pak postaral spisovatel Štěpán Kopřiva, kterého si můžete spojit se sci-fi komiksem Nitro těžkne glycerinem nebo s adrenalinovými detektivkami Rychlopalba a Křížová palba.

„S DC spolupracujeme už dlouho a tohle není první specialita, kterou děláme. Už dříve vyšlo několik komiksových řad s obálkami od českých a slovenských výtvarníků. Celý projekt se v DC líbil a osvědčili jsme se jako lidé, kteří jsou schopní různých experimentů a nekončí jen u vydání komiksu. Takže nás oslovili i s projektem Batman: Svět, my zase oslovili Michala Suchánka a Štěpána Kopřivu, no a dopadlo to dobře,“ dodává Pavlovský.

batman_svet_stranka_crew

Foto: Nakladatelství CREW

Batman: Svět vychází v češtině, od českých autorů a s českým příběhem

Kopřiva se Suchánkem Batmana přesunou nejen o stovky kilometrů z Gothamu, ale i o několik let zpět v čase. Temný rytíř v jejich podání zamíří do Prahy v 80. letech minulého století, aby ke spravedlivému trestu dovedl doktora Františka Hudce, jenž vyvíjí nebezpečné psychické zbraně. Ten nese přezdívku „bolševický čaroděj“, která odhaluje překvapivou inspiraci skutečným komunistickým politikem a výzkumníkem Františkem Kahudou.

Stejně jako jeho komiksová kopie se totiž Kahuda zabýval mimosmyslovým vnímáním a psychickou pavědou. „Je to poměrně bizarní záležitost, kdy se tu na půdě komunistického ústavu pořádaly nevědecké pokusy s psychokinetikou a telekinezí. Bylo to zaštítěné členem Ústředního výboru KSČ,“ řekl Kopřiva pro Radiožurnál. „Komiks představí premisy, že paranormální věci opravdu fungují i v masivním měřítku, což se v realitě nikdy nestalo,“ dodal scenárista.

Kopřivovy nápady doplní Suchánkova tvorba, která superhrdinu ze střech mrakodrapů přesunula nad stověžatou Prahu. „Pro mě to byla úžasná příležitost vyzkoušet si nakreslit postavu Batmana. A to nejen do šuplíku, ale i do skutečného projektu,“ řekl Radiožurnálu ilustrátor, jenž už dříve měl možnost stvořit alternativní obálku komiksu se superhrdinkou Wonder Woman v rámci zmiňované spolupráce vydavatelského dua CREW a DC.

batman_svet_crew

Foto: Nakladatelství CREW

Komiks Batman: Svět zavede čtenáře i netopýřího muže do Prahy

Batman se díky domácím autorům objeví například i u sochy Jana Nepomuckého na Karlově mostě s Pražským hradem v pozadí a právě tento výjev zdobí rovnou obálku sborníku. Každá ze čtrnácti místních mutací totiž vyjde v lokalizované podobě, která kromě speciální obálkové ilustrace nabídne i překlad celé knihy. Česká verze od nakladatelství CREW se v úterý představila v Praze, ve čtvrtek v 17 hodin pak proběhne křest v Knihách Dobrovský v brněnské Joštově ulici.

Antologie Batman: Svět by navíc při správné konstelaci hvězd mohla být příslibem pro další českou účast na tvorbě zřejmě nejslavnějších komiksů planety. „Zaklepu na dřevo, ale doufáme, že je to jen začátek. Čeští kreslíři jsou skvělí, scenáristi za nimi nezaostávají, což už si uvědomují komiksoví fanoušci v jiných evropských zemích. Tak snad si toho teď všimnou i v Americe,“ přidává přání Jiří Pavlovský.

A byť při tom nebyli čeští autoři, nový komiks nebude pro Bruce Waynea znamenat první výlet do Prahy. V sérii Batman: Evropa, která předloni vyšla v češtině také v nakladatelství CREW, ho známý americký scenárista Brian Azzarello (jenž spolupracuje i na knize Batman: Svět) vedle Berlína nebo Paříže vyslal i do českého hlavního města. Batman dokonce po boku svého úhlavního nepřítele Jokera stanul i na Karlově mostě. Inu, Praha láká všelijaké turisty.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym