Bez parkovacího místa, zato s transparentními platy. Jak na úspěšnou firmu podle šéfa Etnetery

V Etneteře nemá určené parkovací místo ani CEO, o budoucích zaměstnancích rozhodují ti současní. Inspirujete se specifickými pravidly?

Iva BrejlováIva Brejlová

martin-palicka-regularEvent

Foto: Etnetera Group

Martin Palička, ředitel Etnetera Group

0Zobrazit komentáře

Loni jejich obrat narostl na 426 milionů korun a letos chtějí překonat půlmiliardu. Česká IT skupina Etnetera věří, že je to mimo jiné i díky její specifické firemní kultuře. Firma, která vyvíjí a provozuje webové a mobilní aplikace, analyzuje data i vyvíjí umělou inteligenci, se označuje již více než 10 let jako svobodná. Popisuje se jako živý systém, který je schopný reagovat na neustále se měnící prostředí a snaží se o stále větší propojenost. Uplatňuje řadu přístupů, které jsou ve firemním prostředí poměrně ojedinělé. Proto jsme spolu se zdejším CEO Martinem Paličkou sestavili pět rad, jak podle jeho zkušeností právě na svobodnou firmu.

Etnetera má k zaměstnancům specifický přístup dlouhodobě. Už před roky se rozhodla prosadit transparentnost v otázkách mzdy, takže se každý zaměstnanec může svého týmového lídra na výši u kolegů zeptat. Takový krok nicméně způsobil, že nakonec není vzájemné srovnávání platů příliš časté.

„Pokud si důvěřujeme a vytváříme svobodné prostředí k práci, je nezbytné, abychom byli navzájem transparentní v tom, co a jak děláme a podle jakých principů,“ říká Palička. Připravili jsme spolu malou ochutnávku naší blížící se události v rámci série CC Uncover s tématem People Ops aneb Spokojení lidé dělají skvělou firmu. Jaká jsou tedy pravidla, která se v Etneteře osvědčila?

Zařiďte transparentnost. Opravdovou

Nemít žádná tabu je jen jeden z důležitých kroků a zahrnuje mimo jiné i finanční nabídky pro nastupující zaměstnance. Transparentnost je ovšem třeba prosadit tak, aby lidé věděli, co firma dělá a podle jakých principů. Zkuste sdílený kalendář všech zaměstnanců napříč firmou, a to včetně top managementu. Nebo práci v Google aplikacích, které dovolují sdílet a podílet se na společném tvoření. Stejně to funguje i v náboru: posledním kolečkem pro uchazeče je kolečko týmové. Pokud tým váhá nad přijetím, může to znamenat i rychlý konec námluv.

Neřiďte firmu přísně shora

„Základem je iniciativa lidí zdola. Většinou velmi dobře cítí potřebu dělat věci správně a smysluplně a společně s podporou svého týmového lídra dokážou sami posouvat věci velmi efektivně dopředu,“ říká Palička. Odpovědnost je tu nezbytnou součástí svobody a management je od toho, aby vytvářel bezpečné prostředí pro každého. „Respektive, já vždy říkám, že se snažím alespoň lidi nedemotivovat,“ dodává s úsměvem. Podle něj management moderuje možné kolize a vytváří prostor pro debaty, v nichž je vždy důležitou otázkou „proč“. Debata nad ní může být často důležitější než samotný výsledek.

Udržte pocit smysluplnosti

V Etneteře mají za to, že pokud se lidé v práci cítí spokojeně, mají možnost svobodně tvořit, využívat svůj talent a průběžně hledat ty nejlepší možnosti svého uplatnění ve firmě, tak mají pocit smysluplnosti a naplněnosti. Ty jsou důležitým motorem nejen jejich života, ale i celé firmy. K tomu tu hodně přispívá i firemní kultura, hodnoty jako lidskost, humor nebo péče jeden o druhého.

Zkuste kruhy

„Lidé potřebují ke své práci informace, nejen vliv. Pokud informace nemají, nedokážou se svobodně rozhodnout a to vede k nejistotě,“ vysvětluje Palička. V Etneteře vytvářejí k určitým tématům kruhy, které problematiku společně řeší. Například kruh zpětné vazby nebo kruh věnující se externím spolupracovníkům a jejich propojení s našimi projekty.

Nezabijte si nejlepší lidi

Etnetera zdůrazňuje, že lidé tu tvoří DNA firmy a vytvářejí vše, co činí společnost úspěšnou na trhu. Ředitel tu osobně vyznává řadu pravidel, jak úspěch udržet. Jedno z jeho oblíbených je převzaté doporučení z knihy Budoucnost organizací: „Nenasazujte své nejlepší lidi tam, kde je největší problém, ale tam, kde je největší příležitost k rozvoji.“ Pokud se totiž klíčoví lidé věnují hašení problémů, jen těžko jim zbude kapacita na další růst firmy. Ten zároveň nepřehánějte. Růst firmy by podle dalšího pravidla neměl být vyšší než růst schopností lidí. „Proto máme dlouhodobě nastavenou udržitelnou míru růstu obratu Etnetery kolem 15 procent,“ dokládá šéf firmy.

***

Chcete vědět víc? Jak se ještě buduje a funguje ve svobodné firmě? Jaké jsou další rady vedoucí ke štěstí lidí v práci a jaké místo tu má kultura? Je možná absolutní svoboda, nebo jsou potřeba alespoň základní pravidla? Přijďte si poslechnout zkušenosti od CEO Etnetery i dalších zajímavých řečníků na akci CC Uncover na téma Spokojení lidé dělají skvělou firmu. 

Těšíme se na vás 18. května a zabývat se budeme kromě svobody a štěstí v práci mimo jiné řízením firemní kultury a netradičními benefity. Tentokrát nebude možné zakoupit vstupenku na online stream, ale těšte se na offline akci obohacenou o networking a osobní setkání s řečníky. Ještě do dnešní půlnoci platí zvýhodněná cena early bird vstupenky, víc najdete na stránce události.