Bez parkovacího místa, zato s transparentními platy. Jak na úspěšnou firmu podle šéfa Etnetery
V Etneteře nemá určené parkovací místo ani CEO, o budoucích zaměstnancích rozhodují ti současní. Inspirujete se specifickými pravidly?
Martin Palička, ředitel Etnetera Group
Loni jejich obrat narostl na 426 milionů korun a letos chtějí překonat půlmiliardu. Česká IT skupina Etnetera věří, že je to mimo jiné i díky její specifické firemní kultuře. Firma, která vyvíjí a provozuje webové a mobilní aplikace, analyzuje data i vyvíjí umělou inteligenci, se označuje již více než 10 let jako svobodná. Popisuje se jako živý systém, který je schopný reagovat na neustále se měnící prostředí a snaží se o stále větší propojenost. Uplatňuje řadu přístupů, které jsou ve firemním prostředí poměrně ojedinělé. Proto jsme spolu se zdejším CEO Martinem Paličkou sestavili pět rad, jak podle jeho zkušeností právě na svobodnou firmu.
Etnetera má k zaměstnancům specifický přístup dlouhodobě. Už před roky se rozhodla prosadit transparentnost v otázkách mzdy, takže se každý zaměstnanec může svého týmového lídra na výši u kolegů zeptat. Takový krok nicméně způsobil, že nakonec není vzájemné srovnávání platů příliš časté.
„Pokud si důvěřujeme a vytváříme svobodné prostředí k práci, je nezbytné, abychom byli navzájem transparentní v tom, co a jak děláme a podle jakých principů,“ říká Palička. Připravili jsme spolu malou ochutnávku naší blížící se události v rámci série CC Uncover s tématem People Ops aneb Spokojení lidé dělají skvělou firmu. Jaká jsou tedy pravidla, která se v Etneteře osvědčila?
Zařiďte transparentnost. Opravdovou
Nemít žádná tabu je jen jeden z důležitých kroků a zahrnuje mimo jiné i finanční nabídky pro nastupující zaměstnance. Transparentnost je ovšem třeba prosadit tak, aby lidé věděli, co firma dělá a podle jakých principů. Zkuste sdílený kalendář všech zaměstnanců napříč firmou, a to včetně top managementu. Nebo práci v Google aplikacích, které dovolují sdílet a podílet se na společném tvoření. Stejně to funguje i v náboru: posledním kolečkem pro uchazeče je kolečko týmové. Pokud tým váhá nad přijetím, může to znamenat i rychlý konec námluv.