Bez švindlů, zcela online a s doručením až před vrata. České Carvago chce změnit nákup ojetých vozů

jakub-sulta-1crop

Foto: Carvago

Jakub Šulta, spoluzakladatel startupu Carvago

0Zobrazit komentáře

Byť by většina Čechů ráda do rodiny zakoupila zcela nový automobil, maximální částka pod hranicí 250 tisíc korun, které jsou do vozu obvykle ochotni investovat, je nutí vybírat buď mezi základními modely těch nejlevnějších automobilek, nebo z ojetých vozů. Jenže výběr té správné ojetiny je často komplikovanou záležitostí, která může mít při neopatrnosti velice drahé důsledky. Přesně to chce změnit český startup Carvago, díky kterému půjde online zakoupit skutečně ověřený vůz, přistavený přímo před jejich dveře.

Běžný nákup ojetého automobilu může připomínat ruskou ruletu. Ještě stále se totiž najdou tací prodejci, kteří praktikují agresivní prodejní praktiky, čarují s čísly na tachometru nebo zatajují divokou minulost vozu. Vlastní mechanik přítomný u prohlídky vozu na parkovišti autobazaru je tak často jediným způsobem, jak alespoň povrchově prověřit technický stav vozu a do nabídky jít, nebo raději z autobazaru rychle utéct.

To je důvod, proč od mnohých profesionálů uslyšíte jednoduchou radu, která říká, že nejlepší je koupit ojetinu od soukromníka, pokud možno takového, kterého znáte osobně, a máte tak přehled o historii kupovaného vozidla. Carvago Jakuba Šulty však chce dokázat, že existují cesty, jak koupit vůz od poctivého prodejce s širokým výběrem vozů, a navíc úplně online.

Prodejní model, s nímž Carvago vstupuje na trh, se tak dvaatřicetiletý zakladatel online supermarketu Košík.cz, který po prodeji do rukou Mall Group v roce 2018 opustil, nezdráhá označit za největší inovaci na poli s ojetými vozy za posledních 30 let. A to nemluví jen o České republice.

Auditem kvality projdou dvě auta z pěti

Je tomu více než rok, co tato tuzemská platforma Carvago otevřela své služby B2B partnerům. Nyní však chce zacílit i na koncové zákazníky a spouští autotržiště, které je unikátní v celoevropském měřítku. Zákazníkům umožňuje vybírat z více než 1 milionu ojetých a podle Šulty skutečně prověřených vozidel, která budou zákazníkovi přistavena až před dveře jeho domu.

carvago7

Foto: Carvago

Carvago chce změnit hru na poli ojetých vozů

„Kompletní online prodej včetně doručení od dveří ke dveřím dosud nikdo v Evropě nespustil a jedná se tak o největší disrupci v oboru automotive za posledních 30 let. Máme za sebou přes jeden rok testování, pilotní fázi z období koronakrize, zkušenosti z B2B programů a zázemí skvělého týmu v našich řadách,“ hlásí Jakub Šulta.

Po otevření několikrát denně aktualizované nabídky od tisíce prodejců z celé Evropy se zájemci představí vozy, jejichž nájezd nepřekračuje hranici 160 tisíc kilometrů. Žádné z nich navíc nesjelo z tovární linky déle než před deseti lety. Starší vozy s větším kilometrovým nájezdem zde zkrátka nabízeny nejsou. Výběr je navíc doprovázen vodítkem, při kterém se u každé nabídky zobrazuje její výhodnost.

V momentě, kdy si zájemce vybere svého favorita, mu Carvago vybraný vyčištěný vůz přiveze do 15 dnů až před dveře jeho domu, přičemž známý automechanik u toho nemusí být vůbec přítomen. Za částku 990 korun si totiž může zájemce nechat vůz prověřit komplexní kontrolou CarAudit, která je složena z 270 revizních fází.

Výsledkem této kontroly je certifikát s detailním popisem technického stavu vozidla. Prověření pro Carvago zajišťují partneři jako TÜV, Dekra či Pirelli. Klíčová důvěryhodnost v technický stav vozidla je navíc podpořena faktem, že Carvago každé z vozidel před prodejem novému majiteli kupuje do osobního vlastnictví, takže může na vozidlo za příplatek poskytnout prodlouženou záruku. Kupující navíc může do 14 dnů odstoupit od smlouvy bez udání důvodu.

carvago5

Foto: Carvago

Prověřený automobil si mohou zákazníci nechat přivézt až před dům

„Jsme si vědomi, že přicházíme se zásadní inovací a budeme si muset získat důvěru zákazníků. I proto máme velmi striktní pravidla nákupu vozů a zákazníkům nabízíme jen ta, která projdou přísným auditem kvality, což jsou průměrně jen dvě auta z pěti. Prakticky již není jediný důvod, proč by si zákazník měl v dnešní době kupovat auto v kamenné prodejně,“ je přesvědčen Šulta.

I proto firma vozy, které tímto testem neprojdou, nebo se k němu ani nedostanou, posílá zpět prodejci a zájemci vyhledá kvalitnější alternativy. Vybraný kus následně opět projde CarAuditem, a to již na náklady Carvaga.

adam-hejl

Přečtěte si takéČeská startupová štika ze Sydney. Adam Hejl chce zjednodušit investování do akcií a má na to první milionyČeská startupová štika ze Sydney. Adam Hejl chce zjednodušit investování do akcií a má na to první miliony

Celý proces nákupu probíhá skutečně online, a to včetně podepsání kupní smlouvy spolu se všeobecnými obchodními podmínkami. Online si zájemce může také vůz rovnou přihlásit, případně vozu dopřát některé drobné servisní zásahy. Carvago také nabízí možnost financování vozidla, a to i pro vozy ze zahraničí, a je zde i možnost rovnou nechat vůz pojistit.

Až 17 států z celé Evropy

Nová služba se prozatím otevírá zákazníkům z Česka, Slovenska a Německa, ale ambice Carvaga sahají mnohem dál. V nejbližší době by měli mít možnost nakupovat ojeté vozy online také zákazníci v zemích Beneluxu, Francii, Itálii, Švédsku, Španělsku a Rakousku. Další státy by měly časem přibývat a dostat se až na číslo 17.

Carvago sází nejen na poctivost svých služeb, ale také na bezpečí zákazníků. V době koronavirové krize je totiž nakupování automobilů ještě ošemetnější než dříve. Nejenže hrozí, že budou autobazary zavřeny tak, jako se stalo na jaře tohoto roku, ale zároveň se díky vozu přistavenému přímo před dveře šance nákazy výrazně snižuje.

Mimo to bude Carvago i nadále pokračovat ve svém programu pro B2B partnery a pomáhat jim oslovovat nové zákazníky. „Chceme se stát technologickým a logistickým lídrem a naši platformu postupně nabídnout i dalším hráčům na trhu. Do pěti let bychom chtěli dosáhnout obratu miliardy eur a prodeje 150 tisíc aut ročně napříč celou Evropou,“ doplňuje dlouhodobé plány spoluzakladatel Jan Kranát, který v Carvagu působí jako provozní ředitel.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym