Běžela v adidaskách na jedno použití. Maraton zvládla o dvě minuty rychleji, než byl rekord

Hmotnost o více než polovinu nižší ve srovnání s vysokými converskami a tvar, který se moc nevidí. Zjevně jsou ale opravdu rychlé.

Filip HouskaFilip Houska

adidas_1-4

Foto: Adidas Running/Instagram

Tigist Assefaová a její boty pro rekordy

0Zobrazit komentáře

Pro obyvatele Berlína šlo o typické víkendové ráno, nejlepší běžci planety ale 24. září brali trochu jinak – dostali totiž další možnost, jak co nejrychleji zaběhnout maraton, který se v německé metropoli každoročně pořádá. A tentokrát soutěž opanovala hlavně Tigist Assefaová, která si právem vysloužila pozornost světových medií i sportovního světa. Jednak pro bezprecedentní čas, za jaký maraton zaběhla, jednak pro to, co měla na nohou.

Že se rekordy v maratonech překonávají, na tom není nic tak zvláštního. Nebývá ale zvykem, že by se bořily o takové náskoky. Etiopská dálková běžkyně Tigist Assefaová, která se dříve zaměřovala zejména na kratší tratě o 800 metrech, překonala dosud nejlepší čas v kategorii žen o více než dvě minuty – trasu o délce 42 195 metrů zaběhla za 2 hodiny, 11 minut a 53 vteřin. A spolu s ní se mohl po zádech poplácat i Adidas.

Byla to totiž právě tato firma, jež Assefaovou vybavila běžeckými botami. A opět by na tom nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o model, který nemá v její historii obdoby. Je doslova navržený tak, aby v něm sportovkyně a sportovci lámali rekordy. Má nevšedně nízkou hmotnost, velmi specifický tvar ve stylu kolébky a údajně to nejlepší odpružení, jaké kdy Adidas do svých tenisek dal. A ještě jednu maličkost…

„Je to nejlehčí závodní obuv, jakou jsem kdy měla na sobě, pocit z běhu v ní je neuvěřitelný zážitek, nic takového jsem ještě nezažila. Umožňuje mi plně se soustředit na závod, což je přesně to, co jako sportovec chcete,“ řekla Assefaová před berlínským maratonem, kde měly adidasky s označením Adizero Adios Pro Evo 1 svůj debut na nohou profesionálního sportovce – a pro Etiopanku vítězný.

adidas_1-1

Foto: Adidas

Adizero Adios Pro Evo 1

S váhou 138 gramů má jít o dosud nejlehčí tenisky, jaké kdy Adidas vyrobil. A dokázat to mohl hlavně díky přepracování podešve, na niž použil novou pěnovou technologii odpružení, jež může za to, že má novinka až o čtyřicet procent menší hmotnost než Adizero Adios Pro 3, tedy model, z něhož prakticky vychází. Firma zároveň uvádí, že právě nová pěna má sportovcům „lépe navracet energii“, tudíž se tolik neunaví.

S myšlenkou šetření energie při běhu si ostatně pohrává i největší konkurent Adidasu, Nike. I on totiž se speciálními závodními botami, které mají posouvat výkony sportovců k lepšímu, v minulosti přišel. Konkrétně je řeč o edici Vaporfly, která se stala natolik oblíbenou, že její modely dokonce nosili i ti běžci, kteří s Nike nespolupracovali, a naopak měli smlouvy s jinými výrobci. Logo Nike si proto zalepovali černou izolepou.

V případě Adidasu má na rychlosti elitních běžkyň a běžců přidávat i tvar boty, který je poměrně netradiční. Německá firma vsadila na kolébkový tvar špičky, díky čemuž má být zajištěn lepší odpich i dopad. Proto Adizero Adios Pro Evo 1 vypadají na fotkách široce, skoro až nesportovně. Roli v tom má i „nová generace tekuté gumy“, ze které je vyrobena podešev – ta má vést hlavně k lepší přilnavosti.

„Za tímto účelem jsme prozkoumali všechny prvky závodní boty a zvažovali, co bychom mohli odstranit nebo změnit, abychom snížili hmotnost. Tato bota, vytvořená s nejrychlejšími běžci pro nejrychlejší běžce, je navržena tak, aby jim pomohla být v den závodu ještě rychlejšími,“ uvádí Patrick Nava, který má v Adidasu na starosti produkt a běžeckou divizi. S tím vším se ale pochopitelně zvedá cena.

Co je ale možná nejzajímavější? Že jde o tenisky na jedno použití. Firma je speciálně navrhla a testovala tak, aby vydržely jeden celý maraton plus předzávodní rozcvičku. A vzhledem k tomu, že se v Česku prodávají za 12 999 korun (momentálně jsou však vyprodané), v přepočtu vychází jeden kilometr na přibližně 300 korun.

Není to ale tak, že by se po maratonu rozpadly – s největší pravděpodobností budou dobře sloužit i nadále. Nejlepší výkony pro sportovce mají ovšem nabízet pouze při prvním velkém běhu, pak už ztrácí na funkčnosti. Je to prý daň za to, že jsou tak lehké, respektive rychlé.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by adidas Running (@adidasrunning)

Diskuze (0)

Novinka

Anonym