Bezstarostný květináč i pro ty nejhorší pěstitele rostlin. Terraplanter nepotřebuje hlínu, vodu stačí nalít dovnitř

Peter BrejčákPeter Brejčák

terraplanter-copy-min

Foto: Terraplanter

Terraplanter na Kickstarteru vysbíral již miliony dolarů

0Zobrazit komentáře

Pokud takoví nejste sami, určitě znáte podobné lidi ve svém okolí – ty, kteří se jednoduše nedokážou postarat o žádnou rostlinu. I když jde třeba jen o kaktus, v domácnosti těchto lidí dlouho nevydrží a uhyne na jednu ze dvou základních příčin – buď na příliš málo, nebo naopak příliš mnoho vody. Když se k tomu přidá ještě nutnost pravidelného přesazování, je to hotová noční můra. Nyní se však zdá, že se na problém našlo řešení.

Trojice Eran Zarhi, Elad Burko a Roy Burko vytvořila Terraplanter, „obrácený“ květináč, který nepotřebuje žádnou hlínu. Pro správnou výživu rostlin stačí dovnitř nalít vodu a přes speciální materiál, ze kterého je Terraplanter vytvořen, ji postupně propouští do zvláštních buněk. Ty jsou zároveň přizpůsobeny tak, aby dokázaly udržet semínka nebo kořeny.

„Vytvořili jsme vlastní proprietární keramický materiál s ideální mírou poréznosti a hygroskopickými vlastnostmi, aby přes něj mohla jednoduše probíhat difuze vody, což rostlině umožňuje růst na jeho povrchu,“ popisuje trojice zakladatelů fungování.

terraplanter

Foto: Terraplanter

Terraplanter může mít různé podoby

Terraplanter tak nabízí jeden z nejjednodušších způsobů, jak o rostlinu pečovat – po osazení stačí jednou za dva týdny dovnitř dolévat vodu a květina s dostatečným světlem a přístupem vzduchu už roste vlastním životem.

Samotný design Terraplanteru byl inspirován způsobem, jakým rostliny rostou v dešťových pramenech a jiných vlhkých prostředích, kde často nemívají kořeny přímo v zemi, ale například na kmenech stromů, což jim umožňuje snazší přístup k vodě i světlu.

Nápad na tak jednoduchou péči rostlin přitom zaujal desítky tisíc lidí, kteří se jej rozhodli podpořit na crowdfundingové platformě Kickstarter. Původní cíl vysbírat 20 tisíc dolarů se podařilo naplnit téměř okamžitě a během psaní tohoto článku zhruba dva týdny od spuštění kampaně již tvůrci získali již přes 4 miliony dolarů, tedy přes 93 milionů korun.

terraplanter

Foto: Terraplanter

Terraplanter nepotřebuje hlínu a květinu zavlažuje automaticky

Diskuze (0)

Novinka

Anonym