Bill a Melinda Gatesovi se oficiálně rozvedli. Konec manželství zasáhne i jejich miliardovou nadaci

Filip HouskaFilip Houska

bill-melinda-gatesovi

Foto: GatesNotes

Bill Gates se svou bývalou ženou Melindou

0Zobrazit komentáře

Rozvod jednoho z nejbohatších mužů planety Billa Gatese a jeho ženy Melindy není tajemstvím. Už v květnu po sedmadvaceti letech manželství veřejně oznámili, že si každý půjde vlastní cestou, přičemž se čekalo jen na oficiální potvrzení soudem. To se uskutečnilo dnes a zároveň přineslo mnoho otázek. Například o kolik peněz Bill Gates přijde nebo jak to nadále bude s jejich obří filantropickou nadací.

Při rozvodech velmi bohatých a vlivných párů je rozdělení nastřádaných financí vždy zajímavou a sledovanou mediální událostí. Stačí si vzpomenout na bývalé manželství zakladatele Amazonu Jeffa Bezose a jeho někdejší ženy MacKenzie. Ta se po rozvodu stala třetí nejbohatší ženou světa a odnesla si desítky miliard dolarů, které postupně daruje na dobročinné účely. Jak to bude u Gatesových, je nejasné.

Vzhledem k tomu, že rozvodové řízení proběhlo v americkém státě Washington, který je státem „společného jmění manželů“, za normální situace by veškerý majetek nashromážděný během manželství měl být rozdělen rovným dílem. Dělba majetku Gatesových ovšem probíhá pod záštitou takzvané smlouvy o rozluce a její detaily známé nejsou.

bill-gates-1

Foto: GatesNotes

Bill Gates, jeden z nejbohatších mužů planety

O kolik peněz Bill Gates, jehož jmění se podle magazínu Forbes odhaduje na závratných 131 miliard dolarů (2,8 bilionu korun), přijde v souvislosti s ukončeným manželstvím, je tak zatím skryto pod rouškou tajemství. Jak píše deník The New York Times, neví se ani to, kdo získá rodinné sídlo na břehu Washingtonova jezera na předměstí Seattlu.

Nějaké informace se ovšem na povrch přece jen dostaly – ani Bill, ani Melinda nepožádali o změnu příjmení. Nutno však podotknout, že Melinda, jejíž jmění se odhaduje na 3,2 miliardy dolarů (68,6 miliardy korun), od oznámení rozchodu využívá i své rodné příjmení Frenchová. Relativně novou zprávou je i možnost, že spolu nebudou nadále spolupracovat ve své nadaci, do které za poslední roky vkládali velká úsilí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V rámci ní se rozdělují finance například do univerzitních stipendií nebo projektů zaměřených na zdravotní péči, a to především v zemích třetího světa. Nedávno o ní bylo slyšet hlavně díky snaze pomoci v boji proti pandemii koronaviru, když darovala částku 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) na vývoj účinné vakcíny proti nemoci COVID-19. Dohromady má mít aktiva v hodnotě okolo 65 miliard dolarů (1,4 bilionu korun).

Právě možnost, že by jedna ze stran z této nadace kvůli rozvodu odstoupila, se řešila ještě před ukončením manželství. Bill i Melinda ovšem veřejnost ujišťovali, že ji budou i nadále řídit. Nedávno se ovšem Gatesovi dohodli, že pokud po dvou letech někdo z nich bude další spolupráci považovat za nemožnou, Melinda z organizace odejde a od Billa dostane peníze na vlastní charitativní projekty.

S přispěním ČTK.

Odložené platby zajímají i šéfa Twitteru. Přes firmu Square kupuje za 29 miliard dolarů australský platební startup

Filip HouskaFilip Houska

Zakladatel a šéf Twitteru Jack Dorsey

0Zobrazit komentáře

Před pár lety byly odložené platby, kdy nakoupíte hned, ale zaplatíte třeba o několik týdnů později, poměrně okrajovou záležitostí moderních bankovních služeb. Dnes se ovšem tato metoda stává čím dál oblíbenější a startupy, které s ní podnikají, mají i miliardové hodnoty. Rostoucího trendu odložených plateb si všímá i spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey, jehož firma Square ve velkém obchodu kupuje australský Afterpay.

O americkém startupu Square je v posledních měsících hodně slyšet, a to především ve spojení s bitcoinem, nejhodnotnější kryptoměnou současnosti. Letos v únoru nakoupil bitcoin v hodnotě 170 milionů dolarů a navázal na kroky automobilky Tesla, která se bitcoinu také věnuje. O pár měsíců později oznámil, že investuje miliony dolarů do jeho ekologické těžby, která se i díky zmíněné Tesle hojně řeší.

Bitcoin ovšem není pro Square primárním byznysem, byť z něj ve druhém letošním čtvrtletí meziročně zvýšil zisk ze 17 milionů dolarů na 55 milionů dolarů. Pořád jde především o platební službu, což se potvrzuje i nyní, kdy se rozhodl za 29 miliard dolarů (622,6 miliardy korun) koupit australskou společnost Afterpay, která svým klientům nabízí možnost odloženého placení ve vybraných e-shopech.

afterpay-1

Foto: Afterpay

Rozhraní služby Afterpay, která do sebe rovnou integruje vybrané e-shopy

Pro Square jde o největší obchod, který kdy udělal, a zároveň má podle agentury Reuters jít také o největší odkup australské firmy v historii. Transakce se uskuteční formou výměny akcií, kdy akcionáři Afterpay obdrží podle dohody za každou svou akcii 0,375 akcie firmy Square. Po dokončení transakce, které je naplánováno na start roku 2022, budou akcionáři Afterpay ve sloučené společnosti vlastnit podíl okolo 18,5 procenta.

Pro Square pak tento obchod znamená i posílení svého postavení na trhu s internetovými platbami a možnost vylepšení nabízených služeb obchodníkům. Spolu s Afterpay, který čítá zhruba 16 milionů uživatelů a přes 100 tisíc obchodníků, navíc budou chtít vytvořit silného globálního hráče a ještě více prorazit v USA, kde jsou odložené platby také na vzestupu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V kontextu s velkými obchody na poli odložených plateb, které se označují i jako BNPL (z anglického spojení Buy Now, Pay Later – nakup teď, zaplať později), nelze nezmínit ani nedávný exit tuzemského startupu Twisto, který možnost odložených plateb rozšířil po Česku. Koncem května jej totiž za více než dvě miliardy korun koupila australská firma Zip, jež má s ním v plánu dobývat Evropu.

Na evropském poli mimo jiné působí také švédská Klarna, která je jedním z úspěšných příkladů rostoucího trendu odložených plateb. Právě do ní investoři sypou obrovské peníze, díky nimž patří mezi nejhodnotnější startupy Evropy a po červnové finanční injekci ve výši 639 milionů dolarů (tehdy zhruba 13,3 miliardy korun) dosáhla hodnoty okolo 46 miliard dolarů.