Bill Gates se propadne v žebříčku nejbohatších lidí, desítky miliard dolarů převádí na charitu

Zakladatel Microsoftu uvedl, že i po rozvodu jsou s exmanželkou Melindou schopni spolupracovat a že nadaci povedou i nadále jako pár.

Luboš KrečLuboš Kreč

bill-gates

Foto: MSC/Kuhlmann

Bill Gates posiluje vliv v hotelovém řetězci Four Seasons

0Zobrazit komentáře

Na čele nejbohatších lidí světa se Bill Gates pohybuje nepřetržitě už více než tři dekády. Aktuálně je čtvrtý s majetkem přesahujícím 120 miliard dolarů. Takže představit si nejvyšší příčky žebříčku bez něj je jako dát si salát caprese bez bazalky. Jenže jiná cesta není – v nejbližší době zakladatel Microsoftu spadne o jedno místo a zanedlouho zmizí z vrchních pater úplně. A za pár let? To už nebude mít nic. Zato jeho nadace…

„Tento měsíc převedu na svou nadaci 20 miliard dolarů,“ napsal Gates na své webové stránky, kde obšírně vysvětlil, proč se rozhodl urychlit plán na převod svých prostředků na humanitární účely. A dodal: „Postupně se budu propadat v žebříčku nejbohatších lidí, až z něj úplně vypadnu. To, že peníze věnuji, neberu vůbec jako oběť. Naopak, cítím se poctěn, že to mohu udělat.“

Výsledkem Gatesova daru bude, že už v roce 2026 bude moct nadace Billa a Melindy Gatesových ročně hospodařit s rozpočtem devět miliard dolarů (v přepočtu více než 200 miliard korun), nyní to je přes šest miliard dolarů ročně. Bude to tak zdaleka největší nezisková organizace světa. Kromě Gatesových je jejím hlavním mecenášem Warren Buffett.

„V podstatě polovina všech zdrojů nadace pochází od Warrena. Od roku 2006 jí daroval 35,7 miliardy dolarů, včetně nejnovějšího daru 3,1 miliardy. Aktuálně je hodnota těchto darů 45 miliard dolarů, když započteme, jak se zvedla cena akcií Berkshire Hathaway,“ uvedl Gates ve svém blogovém příspěvku. Jak Buffett, tak on na charitu neposílají většinou přímo peníze, ale akcie svých firem, tedy především Microsoftu a Buffettovy investiční skupiny.

Gates předpokládá, že u nadace nakonec skončí i některé jeho další investice a projekty, jež s ní momentálně nesouvisí: „Investuji a zajímám se o projekty týkající se amerického zdravotnictví včetně léčby Alzheimerovy choroby. Skrze Breakthrough Energy investuji a dávám peníze na projekty, které řeší klimatickou změnu. I práce v těchto oblastech ve výsledku začne jednou vydělávat peníze, které skončí u nadace.“

Šestašedesátiletý miliardář v souvislosti se svým darem poskytl také rozhovor magazínu Forbes. Tam mimo jiné objasnil, jak se aktuálně má jeho spolupráce s bývalou manželkou Melindou. Jde hlavně o to, zda budou i nadále schopni v rámci nadace spolupracovat. Nejde přitom o málo s ohledem na velikost, vliv a záběr, který jejich organizace má. „Všechno nasvědčuje tomu, že budeme schopni nadaci řídit i nadále dohromady,“ nechal se slyšet Gates.

Melinda Gatesová

Bill Gates se nijak netají tím, že rozpoložení světa mu nečiní velkou radost – trápí ho pokračující pandemie covidu, politické rozštěpení Spojených států i válka na Ukrajině. Zároveň ale připomíná, že v posledních 20 letech se podařila spousta dříve téměř nemožných věcí.

„Počet dětí, které zemřou do pátého roku života, klesl na polovinu z dvanácti milionů na šest milionů ročně. Počet lidí, kteří žijí v extrémní chudobě, se také snížil o polovinu. Do školy chodí na světě nejvíc dětí v historii. Smrtelné nemoci jako HIV, tuberkulóza nebo malárie jsou na ústupu a umírá na ně ročně méně a méně lidí,“ zmínil Gates.

Předmětem jeho filantropického zájmu mají i v nadcházejících letech zůstat prevence pandemií, boj s předčasnými úmrtími dětí a s nebezpečnými nemocemi, zajištění potravin pro co nejvíc lidí, rovnost pohlaví nebo řešení klimatické změny.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym