Bitcoin má za sebou další halving. Odměna pro těžaře se snížila na polovinu, s cenou to nezahýbalo
Dosud těžaři získávali za úspěšnou těžbu nejznámější kryptoměny odměnu v podobě 6,25 bitcoinu. Ode dneška je snížena na polovinu.
Těžení bitcoinu je proces, při kterém počítače řeší složité matematické úlohy, jež jsou součástí bitcoinové sítě. Tyto úlohy jsou potřebné k ověřování a zaznamenávání transakcí do veřejné knihy známé jako blockchain. Každý, kdo tyto úlohy řeší, pomáhá udržet síť bezpečnou a funkční. Za svůj přínos jsou těžaři odměňováni mimo jiné nově vytvořenými bitcoiny. A tato odměna se nyní zmenšila na polovinu. Největší a nejznámější kryptoměna světa má totiž za sebou takzvaný halving, který přichází jednou zhruba za čtyři roky. Na cenu bitcoinu to příliš velký vliv nemělo.
Odměny za těžbu bitcoinu jsou poskytovány těm, kdo úspěšně vyřeší matematickou úlohu potřebnou k ověření a přidání nového bloku transakcí do blockchainu. Těžaři jednak získávají transakční poplatky a také nově vytvořené bitcoiny, ale jejich objem se každé čtyři roky snižuje na polovinu v události známé jako halving. Zatímco dosud činila odměna pro úspěšné těžaře 6,25 bitcoinu, od dnešního dne už je to 3,125 bitcoinu. Další takové půlení odměn přijde opět zhruba za čtyři roky.
Při současné ceně bitcoinu, která se pohybuje kolem 64 tisíc dolarů (1,5 milionu korun) za kus, se jedná o snížení odměny v přepočtu z 9,4 milionu korun na 4,7 milionu korun. Se samotnou cenou bitcoinu ale halving příliš nezahýbal. V posledních týdnech se kurz BTC pohyboval směrem nahoru i dolů v řádech jednotek procent. „Dnešní halving je přesně tou událostí, která byla trhem již dlouho zaceněna,“ říká Petr Hotovec, hlavní analytik společnosti SoftVision.
„Existují tržní události, o kterých víte, že se stanou, ale nevíte kdy. Dále tržní události, o kterých nevíte jestli a ani kdy se stanou. Poté tržní události, o kterých víte, kdy se stanou, ale nevíte, co bude jejich obsahem, a nakonec je tu halving – událost, o které víte velmi přesně kdy a co se stane. Díky tomu je efekt této události na vývoj ceny jen nepatrný – trh měl dost času se na situaci připravit a událost zacenit. Krátkodobý efekt halvingu na cenu je tedy mizivý. Přesto bych dlouhodobý efekt nepodceňoval,“ doplňuje Hotovec.
Podle analytika společnosti SoftVision a kryptoměnového fondu p-hat, který k obchodování s kryptoměnami využívá automatizovaný algoritmický tradingový systém, dostal bitcoin díky halvingu opět hodně mediálního prostoru. Díky tomu se o jeho existenci a možné spekulaci na růst ceny dozvědělo velké množství lidí.
„Mnozí a zejména ti, kteří nakupovali na minulém cenovém vrcholu v roce 2021, na vývoj ceny bitcoinu a svět kryptoměn zanevřeli. Zprávy o opětovném růstu, novém all time high a spekulace o vlivu halvingu na vývoj ceny jsou přesně tím, co v investorech vyvolá FOMO a přiměje je začít se o kryptoměny opět zajímat,“ míní Hotovec.