Bitcoin vylétl na historické maximum. Největší kryptoměna poprvé překročila 69 tisíc dolarů

Za růstem jsou i bitcoinové ETF, o které je enormní zájem. Investoři do nich od jejich lednového spuštění nalili přes 50 miliard dolarů.

Jiří BlatnýJiří Blatný

btcath2

Foto: Midjourney / CzechCrunch

Bitcoin vystoupal k historickému maximu

0Zobrazit komentáře

Let nejpopulárnější a největší světové kryptoměny k historickým výšinám pokračuje. Růst bitcoinu souvisí mimo jiné s lednovým spuštěním investičních fondů na spotové bitcoiny obchodované na burze, takzvané ETF. Cena jednoho bitcoinu dnes poprvé v historii přesáhla hodnotu 69 tisíc dolarů (1,6 milionu korun) a vytvořila tím nové „all time high“.

V půlce ledna, kdy bitcoinové ETF začínaly, se cena nejznámější kryptoměny pohybovala okolo 45 tisíc dolarů (v přepočtu asi jeden milion korun). Po spuštění sice krátce klesla na hranici 39 tisíc dolarů, nakonec ale začala postupně stoupat a výsledkem dnes bylo právě překonání historické hranice 69 tisíc dolarů.

ETF vázané na spotovou cenu bitcoinu, které s růstem souvisejí, jsou vnímané pro kryptoměnový svět jako přelomová věc. Na jednu stranu totiž otevřely možnost investovat do kryptoměn daleko širší mase lidí. Odborníci jim však vyčítají, že jdou směrem odporujícím základním stavebním kamenům této kryptoměny, jak v komentáři pro CzechCrunch popsal ekonom a prorektor Karlovy univerzity Ladislav Krištoufek.

btcath

Foto: Coinbase / CzechCrunch

Historický vývoj ceny bitcoinu v dolarech na grafu Coinbase

Významu odpovídá i obrovský zájem o ně. Podle The Wall Street Journal do nich od 11. ledna, kdy byly ETF spuštěny, investoři vstupují rekordním tempem a celková hodnota aktiv v deseti amerických spotových bitcoinových fondech na trhu se vyšplhala na téměř 50 miliard dolarů (zhruba 1,2 bilionu korun). Jen aktiva ve fondu spravovaném investičním gigantem BlackRock přesáhla deset miliard dolarů. Na takovou hodnotu se podle amerického deníku žádné ETF předtím tak rychle nedostalo.

Ředitel BlackRock Larry Fink ke kryptoměnovým fondům uvedl, že by stálo za to zavést podobný produkt i pro ether, kryptoměnu, na které je založen blockchain Ethereum. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) už v současnosti rozhoduje o tom, jestli pro tuto měnu obdobné řešení povolí, napsala agentura Bloomberg.

Od začátku roku se cena bitcoinu zvýšila zhruba o 50 procent, od loňského října o téměř 160 procent. Růst ceny podle analytiků ovlivňuje i blížící se halving, tedy snížení odměny pro těžaře na polovinu, ke kterému má dojít na konci dubna. „V historii nastaly již tři halvingy, bitcoin měl po každém z nich tendenci vytvářet historické maximum do několika měsíců,“ uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym