Bitcoin prolomil poprvé od dubna 60 tisíc dolarů. Roste i díky zprávám z USA a míří k historickým maximům

bitcoin

Foto: Canva Pro

Fiktivní mince kryptoměny bitcoin

0Zobrazit komentáře

Nejznámější kryptoměna bitcoin překonala poprvé od dubna letošního roku hranici 60 tisíc dolarů (přes 1,3 milionu korun) a vše směřuje k tomu, aby atakovala nová historická maxima. Cena bitcoinu posiluje mimo jiné proto, že mnoho investorů věří, že americké regulační orgány schválí první veřejně obchodovaný fond (ETF), který se zaměřuje na futures na bitcoiny.

Podle specializovaného webu CoinDesk bitcoin za posledních 24 hodin připsal přes 4,5 % a nakonec v pátek během odpoledních hodin překonal hranici 60 tisíc dolarů. V jednu chvíli se největší kryptoměna obchodovala za 60 326 dolarů, tedy 1,32 milionu korun. Za růstem stojí dle analytiků zpráva o tom, že se americká Komise pro cenné papíry (SEC) chystá příští týden povolit obchodování s prvním americkým fondem ETF vázaným na futures na bitcoiny.

O nejnovějším vývoji ve světě bitcoinu informovala agentura Bloomberg, přičemž své plány s nejpopulárnější kryptoměnou zmínila samotná Komise pro cenné papíry na Twitteru. „Před investicí do fondu, který drží futures na bitcoiny, se ujistěte, že jste pečlivě zvážili potenciální rizika a přínosy,“ uvedl regulátor na sociální síti.

Dobrá zpráva pro bitcoin

Uvedení ProShares Bitcoin Strategy ETF na newyorskou burzu cenných papírů je naplánováno již na příští týden v úterý a mnoho investorů si myslí, že se jedná o důležitý mezník v širší adopci bitcoinu, kterému se koneckonců i newyorská burza dlouho vyhýbala. Zároveň to podle analytiků snižuje obavy z kroků regulačních úřadů proti kryptoměnám.

Ve Spojených státech požádalo o registraci ETF vázaných na bitcoiny už několik správců fondů, například VanEck Bitcoin Trust, ProShares, Invesco, Valkyrie či Galaxy Digital Funds. V Kanadě a v Evropě už se s takovými nástroji od letošního roku obchoduje.

Ačkoliv to vypadá, že SEC nebude proti vstupu ProShares Bitcoin Strategy ETF na burzu nic namítat, některé další americké instituce jsou ke kryptoměnám stále skeptické. Na rizika spojená s kryptoměnami investory ve své zprávě upozornila například finanční společnost MSCI. Ta zdůraznila, že těmto rizikům je vystaveno nejméně 52 společností s úhrnnou tržní hodnotou 7,1 bilionu dolarů (155,4 bilionu korun).

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jsou mezi nimi firmy, které na kryptoměnách stojí, jako třeba kryptoměnová burza CoinBase, dále společnosti, které bitcoin drží, jako je Tesla nebo MicroStrategy, jež má mezi veřejně obchodovanými firmami nejvíce bitcoinů na světě. Na seznam se dostaly i podniky, které do odvětví teprve vstupují, například banka JPMorgan Chase.

Bitcoin samotný má za sebou rok jako na houpačce. Letošní rok začínal pod hranicí 30 tisíc dolarů a zhruba v polovině dubna se dostal na historické maximum 64 863 dolarů, tedy 1,42 milionu korun. Pak ale začal postupně padat a v květnu se vlivem Elona Muska i čínských regulátorů dostal pod hranici 40 tisíc dolarů.

Právě Čína se postupem času vypracovala do pozice úhlavního nepřítele virtuálních měn a aktuálně tam platí úplný zákaz kryptoměn. Naopak středoamerický stát Salvador přijal bitcoin za oficiální platidlo a dnes tam denně proudí miliony dolarů v bitcoinech.

S přispěním ČTK.

Rubriku Krypto podporujílongriver_v

CzechCrunch Jobs